[rešeno] Namestitev moonlight / pipelight-a

Juro Član
uredil/-a 12. January, 2015 v Programi
pozdravljeni, želim si namestiti moonlight, vendar, ko vpišem kodo v terminal : sudo apt-get install moonlight-plugin-mozila mi izpiše napako: E: Skrbniške mape (/var/lib/dpkg/) ni mogoče zakleniti. Jo morda uporablja drugo opravilo? Mi lahko kdo pove kako to rešiti? Sam sem prijavljen kot skrbnik. Sem čisto nov uporabnik, tako, da prosim čim bol enostavni odgovor :) Lp

Komentarji

  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 9. January, 2015
    Verjetno imaš odprto nekje ali Programsko središče ali Synaptic ali en drug program za delo s paketi :)

    Tako da najprej zapri tisti program pa potem spet poženi ukaz..
    P.s. si prepričan da si vpisal pravo ime paketa? mozila mi ne zgleda pravilno napisana ;)
  • kaj če na novo restartam računalnik, se bo ta program prekino? sem pravilno vpisal, je pa problem pri bilo čemu kaj napišem, mi vrže to vn. Ko pa grem pod mapo var in dam dovoljenja mi napiše, da nisem lastnik, zato ne morem spremeniti dovoljenja.
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 9. January, 2015
    Prosim te, ne delat na pamet :)

    Če nekaj ne razumeš raje vprašaj kot pa da počneš nekaj v smislu "grem pod mapo var in dam dovoljenja" etc etc. :)

    Torej.. dva načina sta za namestitev določenega programa.. grafični (Programsko središče) in prek ukazne vrstice (Terminal)
    Priporočam ti da za začetek uporabiš Programsko središče Ubuntu. Tam imaš iskalno vrstico (desno zgoraj) in vpišeš kaj želiš namestit.

    Če si prepričan da želiš uporabljati terminal pa je tko.. ko vpišeš sudo apt-get install moonlight-plugin-mozilla te vpraša za geslo. Ob vnosu gesla ne boš videl kaj pišeš zaradi varnostnih razlogov. Ko končaš z vnosom gesla pritisni enter.

    Če imaš odprto Programsko središče Ubuntu, ne moreš uporabljati apt-get prek terminala. Zato uporabi eno ali drugo.

    Čemu bi na novo restartal računalnik? Preprosto zapri Programsko središče Ubuntu pa ti bo dovolilo uporabo apt-get prek ukazne vrstice.

    Aja še nekaj.. Kateri ubuntu pa sploh imaš? V bodoče to napiši ko boš odpiral novo temo.. Zakaj sprašujem? Zato ker ta tvoj paket ni na voljo za ubuntuje 12.04+
  • imam najnovejši ubuntu. Kaj mi lahko potem poveste kateri paket si naj namestim?
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 9. January, 2015
    Tukaj imaš navodila za Pipelight (Moonlight se več ne uporablja, baje) https://www.ubuntu.si/forum/discussion/6131/ogled-siol-tvin-na-ubuntuju
  • Hvala, po tretjem koraku mi to napiše in nemorem nikakor naprej.
    file:///home/juro/Slike/Zaslonska%20slika%202015-01-09%2017:19:22.png
  • E: Ni mogoče zakleniti datoteke /var/lib/dpkg/lock - open (11: Vir začasno ni na razpolago)
    E: Skrbniške mape (/var/lib/dpkg/) ni mogoče zakleniti. Jo morda uporablja drugo opravilo?
    kaj ve kdo kako bi rešil to stvar, ker to se mi izpiše, pa nima veze kir program hočem instalirat preko terminala.
    Lp . Upam da nisem preveč zatežil, samo sem novi in še nevem
  • Sliko naloži na http://shrani.najdi.si/ in prilepi povezavo.

    Pa povej katere programe imaš odprte in kaj natančno si počel
  • image
    odprto imam mozilo in terminal.
    delal sem natanko po navodilih, ki si mi jih dal
  • no sedaj se s smernimi tipkami premakni levo/desno dokler se ne označi 'V redu' in pritisni enter.
  • sedaj mi je že po drugem koraku to napisalo image
  • dej slikaj kaj imaš vse odprto.. Zaganjalnik (tam kjer ti pokaže vse odprte programe) na levi strani slikaj in prilepi sliko
  • sem zdaj restarto računalnik, pa še enkrat probal in je vse uspelo. Samo nevem v čem bil problem prej.
    Hvala za pomoč
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.