Program za odstranjevanje junk datotek?

slitkx Član
uredil/-a 23. November, 2014 v Programi
To lahko spada sem ali pa v sklop konzole. Ne vem.

Kar je v Windows okolju CCEnhancer + CCleaner, je v Linux kaj? S čim lahko preiščem sistem in odstranim odvečen šrot, npr. tisti po odstranjenih (avtomatično ali ročno) mapah in datotekah? Kaj počisti cache?

Hvala.

///

Našel sem thanhsiang.org/faqing/node/122. Je ok?
Velja samo za Ubuntu?
-----
Pa askubuntu.com/questions/389026/what-trusted-file-cleaning-tools-are-available-for-ubuntu Navedenih je več orodij. Je kakšno preferirano? Če, zakaj?

Komentarji

  • Zaenkrat imam nameščen BleachBit, za katerega sem prebral, da je zelo zmogljiv.
    Upam, da se ne bo izkazalo, da "preveč".
  • ubuntu Član
    uredil/-a 24. November, 2014
    Na spodnji povezavi je rešitev za tvoj "problem" :
    https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/clean

    p.s. Linux ni Windows..Ne obremenjuj se z raznimi clean-imi in optimizacijskimi programi.Tudi antivirusnega programa ne rabiš..Za določene stvari v Windows okolju potrebuješ plačljivi program-v Linuxu pa sploh ne potrebuješ takšnega programa..
  • slitkx Član
    uredil/-a 24. November, 2014
    Hvala.

    Se pa spomnim, da mi je, ko sem pred časom že imel eno od distribucij, sistem javil nekaj v smislu "sedaj pa je čas, da malce počistimo tole šaro" (dejansko nekaj takega =)). Je neka aplikacija samodejno preverjala za ostanki paketkov, cache-a ipd.. ----- No, saj vidim, da v Synapticu lahko storim točno to.
  • mogoče kak "computer janitor"? samo vse to je kar nevarno, če se ne ve kaj se dela.
  • Ker se mi je na enem notesniku nabralo toliko programja (razne posodobitve), da je bil / že popolnooma zaseden sem iskal kaj lahko pobrišem. Nekje sem našel skripto, ki pobriše vso odvečno šaro in sprosti dober del diska!

    ubuntucleaner.sh
    #!/bin/bash

    OLDCONF=$(dpkg -l|grep \"^rc\"|awk '{print $2}')
    CURKERNEL=$(uname -r|sed 's/-*[a-z]//g'|sed 's/-386//g')
    LINUXPKG=\"linux-(image|headers|ubuntu-modules|restricted-modules)\"
    METALINUXPKG=\"linux-(image|headers|restricted-modules)-(generic|i386|server|common|rt|xen)\"
    OLDKERNELS=$(dpkg -l|awk '{print $2}'|grep -E $LINUXPKG |grep -vE $METALINUXPKG|grep -v $CURKERNEL)
    YELLOW=\"\033[1;33m\"
    RED=\"\033[0;31m\"
    ENDCOLOR=\"\033[0m\"

    if [ $USER != root ]; then
    echo -e $RED\"Error: must be root\"
    echo -e $YELLOW\"Exiting...\"$ENDCOLOR
    exit 0
    fi

    echo -e $YELLOW\"Cleaning apt cache...\"$ENDCOLOR
    aptitude clean

    echo -e $YELLOW\"Removing old config files...\"$ENDCOLOR
    sudo aptitude purge $OLDCONF

    echo -e $YELLOW\"Removing old kernels...\"$ENDCOLOR
    sudo aptitude purge $OLDKERNELS

    echo -e $YELLOW\"Emptying every trashes...\"$ENDCOLOR
    rm -rf /home/*/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null
    rm -rf /root/.local/share/Trash/*/** &> /dev/null

    echo -e $YELLOW\"Script Finished!\"$ENDCOLOR


    Aja, nameščen mora biti 'aptitude' .
    sudo apt-get install aptitude

    Pa veselo čiščenje :)
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 25. January, 2015
    Pa veš kaj skript naredi ali ga poganjaš brez da bi vedel kaj počne? :)
    In če zamenjaš aptitude z apt-get v skriptu ni potrebno namestit aptitudea :)

    Pa zanimiv je tale ki je spisal skript.. pravi "Error: must be root" in nato sudo uporablja :)
  • dusang Član
    uredil/-a 25. January, 2015
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Pa veš kaj skript naredi ali ga poganjaš brez da bi vedel kaj počne? :)
    Ker sem imel disk poln mi je bilo vseeno, če zadeva škripne. Ko je skript končal sem pridobil cca 4Gb prostora in ni bilo potrebno novo nameščanje.
    Skripta pregleda za starimi in nepotrebnimi paketi in jih pobriše. Pobriše tudi vse prejšnje verzije posodobitev jedra itd... Drugače pa sem še malo prezelen (pri linuxu), da bi točno vedel kaj lahko spremenim v sami skripti :)
    CURKERNEL=$(uname -r|sed 's/-*[a-z]//g'|sed 's/-386//g')
    Predvsem ta stavek mi je skrivnosten :( Kaj to pomeni, da pregleda samo za 32 bitnimi paketi in ne upošteva 64 bitnih?
    Krasno bi bilo, ko bi avtor pred vsako vrstico napisal komentar kaj se bo izvedlo. Tako pa bom vesel, če mi bo kdo prižgal luč v temi! :)
    In če zamenjaš aptitude z apt-get v skriptu ni potrebno namestit aptitudea :)
    Hvala za nasvet. Sicer sem si mislil, da bo tako pa sem vseeno instaliral aptitude.
    Pa zanimiv je tale ki je spisal skript.. pravi "Error: must be root" in nato sudo uporablja :)
    He he napaka v izrazu. Tu te opozarja, da nisi skrbnik, torej si pozabil skripto pognati kot skrbnik ali z geslom skrbnika. Če ga poženeš 'sudo imeskripte', vpišeš geslo samo na začetku!


  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 25. January, 2015
    CURKERNEL ti izpiše trenutno različico kernela.. prvi sed odstrani vse razn številk, drugi sed pa odstrani še vse kar vsebuje "-386"

    OLDCONF ti izpiše vse pakete ki imajo 'zastavico' rc .. v tem primeru rc pomeni 'Removed' pa 'Conf-files' .. torej vsi paketi ki so odstranjeni ampak vsebujejo conf. datoteke

    V bistvu je precej preprosta skripta, sam pa je ne bi uporabil, ker vedno pustim še eno starejše jedro za vsak slučaj :)
  • dusang Član
    uredil/-a 26. January, 2015
    CrazyLemon je dejal/-a:
    CURKERNEL ti izpiše trenutno različico kernela.. prvi sed odstrani vse razn številk, drugi sed pa odstrani še vse kar vsebuje "-386"

    OLDCONF ti izpiše vse pakete ki imajo 'zastavico' rc .. v tem primeru rc pomeni 'Removed' pa 'Conf-files' .. torej vsi paketi ki so odstranjeni ampak vsebujejo conf. datoteke
    Hvala za razlago! Še vedno me muči ali to velja za 32 in 64 bitne sisteme!
    V bistvu je precej preprosta skripta, sam pa je ne bi uporabil, ker vedno pustim še eno starejše jedro za vsak slučaj :)
    Pa bi bil tako prijazen in dodal to opcijo v skripto? :)
  • Če ob vsaki namestitvi novega jedra zaženeš apt-get autoremove, ti samodejno počisti stara nameščena jedra, razen zadnjih dveh ... (da se ne boste preveč mučili s skriptami :P)
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Če ob vsaki namestitvi novega jedra zaženeš apt-get autoremove, ti samodejno počisti stara nameščena jedra, razen zadnjih dveh ... (da se ne boste preveč mučili s skriptami :P)
    Autoremove sem ničkolikokrat pognal vendar ni počistil diska!
    echo \"Cleaning Up\" &&
    sudo apt-get -f install &&
    sudo apt-get autoremove &&
    sudo apt-get -y autoclean &&
    sudo apt-get -y clean

    Izgleda obetavno vendar ne izvrši obljubljenega!
    Zgoraj omenjeni skript pa počisti disk. Poženem ga ko že nekaj časa delam z zadno verzijo posodobitve!
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 27. January, 2015
    @R33D3M33R ne vem kje si dobil da autoremove odstrani kernele - ker jih ne. autoremove odstrani samo samodejno nameščene pakete, ki so se namestili zato ker program ni deloval brez teh paketov aka dependency. In potem ko odstraniš ta program, ne odstraniš dependencies od tega programa :)
  • Dokaz 1:

    andrej@andrej-namizni:~$ sudo update-grub
    Generating grub configuration file ...
    Najden je bil odtis linux: /boot/vmlinuz-3.16.0-30-generic
    Najden je bil odtis initrd: /boot/initrd.img-3.16.0-30-generic
    Najden je bil odtis linux: /boot/vmlinuz-3.16.0-29-generic
    Najden je bil odtis initrd: /boot/initrd.img-3.16.0-29-generic
    Najden je bil odtis linux: /boot/vmlinuz-3.16.0-28-generic
    Najden je bil odtis initrd: /boot/initrd.img-3.16.0-28-generic
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
    Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin

    Dokaz 2:

    andrej@andrej-namizni:~$ sudo apt-get autoremove
    [sudo] password for andrej:
    Branje seznama paketov ... Narejeno
    Gradnja drevesa odvisnosti
    Branje podatkov o stanju ... Narejeno
    Naslednji novi paketi bodo ODSTRANJENI:
    libllvm3.5 libllvm3.5:i386 libportmidi0 libsmpeg0 linux-headers-3.16.0-28 linux-headers-3.16.0-28-generic linux-image-3.16.0-28-generic
    linux-image-extra-3.16.0-28-generic python-opengl python-pygame
    0 nadgrajenih, 0 na novo nameščenih, 10 bo odstranjenih in 26 ne nadgrajenih.
    Po tem opravilu bo sproščenega 355 MB prostora na disku.
    Ali želite nadaljevati? [Y/n]
  • Očitno KDE autoremove je bolj pameten kot Ubuntu autoremove :P
    Ker na ubuntuju je

    :~$ ls /boot/
    abi-3.13.0-37-generic initrd.img-3.13.0-44-generic
    abi-3.13.0-39-generic memtest86+.bin
    abi-3.13.0-40-generic memtest86+.elf
    abi-3.13.0-43-generic memtest86+_multiboot.bin
    abi-3.13.0-44-generic System.map-3.13.0-37-generic
    config-3.13.0-37-generic System.map-3.13.0-39-generic
    config-3.13.0-39-generic System.map-3.13.0-40-generic
    config-3.13.0-40-generic System.map-3.13.0-43-generic
    config-3.13.0-43-generic System.map-3.13.0-44-generic
    config-3.13.0-44-generic vmlinuz-3.13.0-37-generic
    grub vmlinuz-3.13.0-39-generic
    initrd.img-3.13.0-37-generic vmlinuz-3.13.0-40-generic
    initrd.img-3.13.0-39-generic vmlinuz-3.13.0-43-generic
    initrd.img-3.13.0-40-generic vmlinuz-3.13.0-44-generic
    initrd.img-3.13.0-43-generic

    :~$ sudo apt-get autoremove
    Branje seznama paketov ... Narejeno
    Gradnja drevesa odvisnosti
    Branje podatkov o stanju ... Narejeno
    Naslednji novi paketi bodo ODSTRANJENI:
    libquvi-scripts libquvi7
    0 nadgrajenih, 0 na novo nameščenih, 2 bo odstranjenih in 0 ne nadgrajenih.
    Po tem opravilu bo sproščenega 342 kB prostora na disku.
    Ali želite nadaljevati? [Y/n]
  • samo bi moralo odstranit kernele ker če daš sudo apt-get update ali pa dist-upgrade ti napiše da so stari kerneli in pozove da jih poženeš autoremove da jih odstraniš. samo po drugi strani sem pa spet bral, da je za nekatere autoremove bil katastrofa.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.