14.04- Memory: 3 GiB ali 4 GiB?

Namestil sem 14.04 64bit na 5ooGB disk prenosnik lenovo - free dos pobrisan in nameščen ubuntu. PC naj bi imel 4 GiB RAM, vendar mi system info (osebna izkaznica računalnika) piše, da imam 3 GiB. Je to povezano s tem, da nisem na začetku ročno izdelal razdelkov (možnost "Nekaj drugega"), ampak sem izbral samodejno namestitev? Ali pa je toliko Gib RAM še na voljo?

Pri starem prenosniku HP, 160GB, 2 Gib, 32bit 14.04 in potem elementary OS ni bilo teh težav.

Komentarji

  • Ima prenosnik mogoče integrirano grafično kartico z 1GB pomnilnika?
  • dragan75 je dejal/-a:
    Ima prenosnik mogoče integrirano grafično kartico z 1GB pomnilnika?
    procesor AMD Quad-Core A8–4500M (1,9 GHz)
    pomnilnik 4 GB DDR3 1600 MHz (1 prosta reža)
    grafična kartica Integrirana AMD
    Gre za AMD Radeon™ HD 8570 GPU.
    http://www.amd.com/en-us/products/graphics/notebook/8500m-8600m
  • To bo to. Grafična kartica nima svojega pomnilnika in zato odškrtne nekaj sistemskega. Vse je OK.
  • Če se da v BIOSu količino pomnilnika zmanjšati, prestavi na 512 MB, ker bo to več kot dovolj za to kartico.
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Če se da v BIOSu količino pomnilnika zmanjšati, prestavi na 512 MB, ker bo to več kot dovolj za to kartico.
    Za zdaj ne bom nič spreminjal, sem pomirjen. :)

    Ko sem pa že pri gr. kartici, še hitro vprašanje:

    privzeto sedaj poganjam odprto kodni gonilnik- preizkušen (prvi na seznamu)- piše, da naprava upor. priporočeni gonilnik. Če spremenim na lastniški fglrx-updates, pa piše, da uporablja nadomestni.
    Tu je še fglrx (brez updates), ki ga nisem preizkusil.
    Razlike v delovanju nisem opazil-, razen da se v "vizitki"- okno Podrobnosti- pri uporabi odprto kodnega gon., pod Grafika izpiše " Gallium 0.4 on AMD ARUBA", pri fglrx updates pa "VESA ... "- in še nekaj.

    PC pa uporabljam izključno za delo in splet. brskanje (brez iger).

    Naj ostanem pri priporočenem, ali pa vendarle prestavim na lastniški AMD?

    Hvala.
  • lastniški včasih bolje izrabijo procesor in baterijo. tako da baterija traja dlje, se processor manj segreva...

    tako da če to vse dela ok že na odprtokodnem in če se ne igra nekih iger potem je odprtokodni čisto v redu.

    sicer za neko navadno delo niti ni treba neka močna grafična. ok za youtube videe že mora biti za gledanje na višji resoluciji. samo lahko se dela čisto v redu na 16 MB kartici...
  • Če ti izpiše VESA, to pomeni, da gonilnik ni bil pravilno nameščen. Če je fglrx pravilno nameščen, mora pod OpenGL renderer string pisati AMD Radeon HD 7640G.
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Če ti izpiše VESA, to pomeni, da gonilnik ni bil pravilno nameščen. Če je fglrx pravilno nameščen, mora pod OpenGL renderer string pisati AMD Radeon HD 7640G.
    Terminal mi vrže ven točno to:

    direct rendering: Yes
    OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7640G
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

    Okno Podrobnosti pa pravi:

    image

    AMD Catalyst Control Center se normalno odpre, če ga zaženem. Torej je AMD gonilnik nameščen pravilno?
    V oknu Dod. gonilniki je zdaj omogočen "fglrx-updates". Kaj pa samo "fglrx"? V čem je v osnovi razlika? Ne upam brezglavo preizkušati stvari, zato ga nisem testiral :|
  • Če ti CCC in glxinfo kažeta prav, potem bi moralo to biti to.
  • lojzek Član
    uredil/-a 3. January, 2015
    Imam podobno težavo, vendar imam poleg integrirane grafične še drugo:
    lojzek@PC:~$ lspci | grep VGA
    00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Trinity [Radeon HD 7640G]
    01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]

    lojzek@PC:~$ fglrxinfo
    display: :0 screen: 0
    OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
    OpenGL renderer string: AMD Radeon HD 7640G
    OpenGL version string: 4.3.12798 Compatibility Profile Context 13.35.1005

    lojzek@PC:~$ free -m
    total used free shared buffers cached
    Mem: 3355 3228 127 36 430 882
    -/+ buffers/cache: 1916 1439
    Swap: 7628 2 7626

    lojzek@PC:~$ uname -a
    Linux PC 3.13.0-43-generic #72-Ubuntu SMP Mon Dec 8 19:35:06 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux


    Se da karkoli narediti, da bi bil izkoristek RAM-a večji?
    Okno pri "O tem računalniku" namreč kaže 3,3GiB in tudi računalnik se zelo počasi odziva, ko npr. zaženem Windows 8.1 (32bit) v Virtualboxu, če nisem izrecno pozoren, da v Ubuntuju ni odprto nič, razen najnujnejšega.
  • Izkoristek rama večji? Ne moreš računat da boš s 4GB rama laufal ubuntu pa še windows v virtualboxu in da ne boš imel težav. Predvidevam da imaš za sam Windows naštimanih vsaj 2GB.

    Kaj se da narediti? Dodati še kakšno palčko RAMa :)
  • Se zavedam, da 4GB ni ravno veliko, ampak vseeno, od 3,3 do 4 je še nekaj razlike, škoda, da se je ne da izkoristiti.
    Verjetno bom res v kratkem dodal eno palčko, zaenkrat je še znosno. :)
  • Pojdi v UEFI in naštimaj da ti integrirana grafična uporablja manj rama :) Tako kot je R3D33M33R gor napisal.
  • Bom probal, ja. Moram najprej posodobit BIOS, če bo potem možno spremenit, trenutno se ne da. Moram samo še ugotovit, kako posodobit BIOS brez ponovne namestitve Windowsa. Hvala.
  • Dokupil sem ram in zdaj vse gladko dela. Biosi na mojem računalniku so neuporabni, ker se ne da nastavit skoraj ničesar, tudi če bi hotel.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.