Intel video driverji

Sem začetnik pri Linuxu in imam takoj težavo, ki mi onemogoča normalno delo.
Naložil sem Ubuntu 15.04.
Moj računalnik ima Intelovo grafično kartico Q 965/963.
Ni problema prikazati resolucije 1920x1080, vendar ne s pomočjo intel driverjev, kar posledično (upam, da razumem to prav) pobira ogromno procesorskega časa (rendering)
Poskušal sem instalirati Intel driver 1.0.2, vendar mi tega ne dovoli, ker javi napako Dependency is not satisfiable: ttf-ancient-fonts
Od tu naprej nimam idej.
Kako doseči pravilno delovanje in večjo hitrost sistema?

Komentarji

  • gonilniki so že vključeni v jedro. ali gre tu za kakšno staro grafično kartico?
    mogoče je težava le v kakšni nastavitvi.
  • gregor3000 je dejal/-a:
    gonilniki so že vključeni v jedro. ali gre tu za kakšno staro grafično kartico?
    mogoče je težava le v kakšni nastavitvi.
    Ta grafična kartica mora biti stara vsaj 8 let, model je pa lahko tudi starejši. Mislim, da ni problem v nastavitvah, vendar tega ne izključujem (kako bi lahko izpisal te nastavitve?). Čudi pa me, da ni vseeno mogoče naložiti gonilnikov. Problem je, ker imamo v skupini v glavnem računalnike, stare okrog 10 let in večji del ima Intelovo grafiko, ki ne dela. Menjati kartice mi pa ni ravno ljuba rešitev.
  • Tole si poskusil https://01.org/linuxgraphics/forum/graphics-installer-discussions/released-intelr-graphics-installer-1.2.0-linux ? Pred kratkim so ga izdali in sedaj podpira Ubuntu 15.04.

    P.s. Veš da Ubuntu 15.04 je podprt samo 6 mesecev in da boš naslednji mesec moral upgrejdat na 15.10? :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Tole si poskusil https://01.org/linuxgraphics/forum/graphics-installer-discussions/released-intelr-graphics-installer-1.2.0-linux ? Pred kratkim so ga izdali in sedaj podpira Ubuntu 15.04.

    P.s. Veš da Ubuntu 15.04 je podprt samo 6 mesecev in da boš naslednji mesec moral upgrejdat na 15.10? :)
    Prav to sem poskusil in ne dela. S 15.04 pa sem poskusil zato, ker povsod jasno piše, da ta driver s 14.10 ne bo delal. Verzijo 15.04 imam na LiveUSB in je nisem inštaliral na HDD (morda je to vzrok?) Zdi se mi popolnoma neverjetno, da nobena verzija Ubuntu ne bi podpirala starejših Intel grafičnih kartic.
  • @mpeter3 tudi to je mogoče vzrok ja. Mogoče bi se posodobil kernel in odpravil določene težave - mogoče ne :)

    In to da ne podpira se ne bi strinjal.. če ne bi podpirala verjetno ne bi ti čisto nič videl ob zagonu liveusbja
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    @mpeter3 tudi to je mogoče vzrok ja. Mogoče bi se posodobil kernel in odpravil določene težave - mogoče ne :)

    In to da ne podpira se ne bi strinjal.. če ne bi podpirala verjetno ne bi ti čisto nič videl ob zagonu liveusbja
    V tem imaš prav, sliko prikazuje, vendar brez hardverskega pospeševanja, kar je zgolj pomožna rešitev. Tudi Ubuntu sam sporoča, da je ta način za uporabo samo za odpravljanje napak. Prava rešitev je to, kar si ti napisal (https://01.org/linuxgraphics/forum/graphics-installer-discussions/released-intelr-graphics-installer-1.2.0-linux ), vendar ne vem, kako naj odpravim tole napako: Dependency is not satisfiable: ttf-ancient-fonts
  • sudo apt-get install ttf-ancient-fonts
    :)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.