Linux Mint 17 na Acer TravelMate

Pozdravljeni, imam 3 let stari Acer TravelMate B113-E-887B2G32akk in imam instaliran gor Linux Mint 17. Sicer ima netbook dvojedrni procesor (intel 887) in 2GB RAM-a (DDR 3), kar bi naj bilo dovolj za splošno uporabo.

Med uporabo Google Chromea in katerega drugega programa mi računalnik rad zmrzuje.
Trenutno ne vem kaj naj dodatno še napišem, da bo v pomoč. Če so potrebne dodatne informacije, jih rad posredujem.
Glavna težava je v tem da mi zmrzuje računalnik in to vpliva na mojo porabo časa.

Vem da je računalnik starejši, pa vseeno ga še nočem upokojiti.

Hvala vnaprej za nasvete.
«1

Komentarji

  • Definiraj zmrzuje. Ali deluje vse skupaj počasi ali dejansko vse zmrzne in niti kazalec miške se ne premika?
  • Mogoče črn ekran in ga moraš restartat?
  • Računalnik se precej upočasni, vmes pa popolnoma zmrzne vse razen zvoka. Dodal bi tudi da se temperatura rčunalnika vmes precej dvigne.
  • Hmm ja.. Mogoče pa ti RAMa zmanjka in se začne swap uporabljat in zato dela počasi. Ne vem katero namizno okolje Mint 17 uporablja ampak priporočam nekaj v smislu Xubuntu, Lubuntu. Temperatura pa postane problem, ko se začne računalnik zaradi nje ugašat :)
  • spihat bo treba vse reže za začetek.
  • Žal je edina opcija Mint, ker xubuntu in lubuntu ne podpirata nekaterih programov ki jih potrebujem.
  • Pa računanik uporablja SWAP ves čas. Uporablja npr.: 1GB od 2 GB RAM in obenem 200MB swap.
  • Katerih programov ne podpirata?
  • Če bi rad zmanjšal uporabo SWAP-a (glede na to, da je rama kot praviš zadosti) lahko uporabiš swappiness https://en.wikipedia.org/wiki/Swappiness
  • ne podpirata google chrome, in nekaterih funkcij in programov.... Dodatno mi tudi GUI ne paše...

    BTW.: ali je kaka možnost FB messengerja za linux MINT?
  • seveda podpirata google chrome. saj sta isti operacijski sistem, le drugo namizje. kar dela na MInt dela na vseh *buntu variantah in obratno. lahko se tudi isti Mint GUI namesti na Ubuntu recimo.

    ne vem sicer kaj je to ampak če je na Ubutnu potem seveda se lahko namesti tudi na Mint.

    pa glede na računalnik poskusi Mint Mate. precej pomembno je poleg navedenih podatkov tudi katera je grafična kartica.
    Mint (Cinnamon namizje), Ubuntu (Unity namizje), Kubuntu (KDE namizje) - ti uporabljajo 3D pospeševanje, da rišejo okna in za ostale posebne učinke. podobno velja za privzeto namizje v win 8 in win7 in win 10.
    Xubuntu (XFCE), Lubuntu (LXDE), Bodhi (E17), potem sami windows managerji kot so IceWM, jwm, i3, openbox... ti imajo 2D pospeševanje (podobno kot win 98 pa mislim da XP nisem pa prepričan) za risanje oken. To je precej manj zahtevno.

    torej če je grafična kartica slabo podprta v Linux (ni ustreznih gonilnikov ipd.) se pogostokrat uporabi processor za risanje. kar pa pomeni, da če se riše pole vseh programov, ki se izvajajo še 3D namizje, je vse skupaj lahko katastrofalno počasi. na drugi strani lahko če uporabimo 2D namizje vse skupaj poteka solidno gladko in če ne igramo nekih 3D iger, ne opazimo težav.

    če pa je grafična kartica dobro podrpta bo pa Linux noro hitro deloval tudi v novejših namizjih s 3D pospeševanjem, saj se takrat pravilno uporabi graifčna ko "rise" in prikazuje na ekranu in processor za ralunanje in vse ostalo.

    zato pa so dali nasvet, da se uporabi drugo namizje. lahko se vse testira tudi samo z upravljalnikom oken. recimo če namestiš IceWM. in če dela hitreje je definitvo težava v grafični kartici.

    drugače se pa dobi informacija o kartici takole:
    lspci -nn | grep VGA


    in če je slučajno AMD( pa mislim da tudi Intel, en vem pa če dela na nvidia) se lahko potem izvede še:
    sudo apt-get install mesa-utils
    LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo


    in se potem pogleda da nikjer ne piše: software rasterizer ali llvmpipe

  • 00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0106] (rev 09)

    To mi izpiše...
  • na tem grafičnem čipu bi moralo vse delovati zelo tekoče. potrebno je preveriti da ni slučajno kakšen software način vklopljen.

    Tako da še tole da se preveri:

    sudo apt-get install mesa-utils
    LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo


    pa če je samo ta čip noter, potem je treba malo spihati reže, pa preveriti, da se kaj ne segreva. Intel so dobro podprti z gonilniki.
  • mesa-utils is already the newest version.
    The following packages were automatically installed and are no longer required:
    liblcms2-2:i386 ocl-icd-libopencl1:i386 wine wine1.6 wine1.6-amd64
    wine1.6-i386:i386
    Use 'apt-get autoremove' to remove them.
    0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 3 not upgraded.
  • ok potem pa poženi naslednjo vrstico in prilepi z code oznako (ikona z dvema puščicama levo in desno) da izgleda takole:
    LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo 


    in hkrati je to tudi vrstica, ki jo je potrebno pognati.
  • apt-get remove sem že zagnal, naprej pa ne razumen...
  • Drugače bi lahko spremenil OS tudi po potrebi. Na primer da bi gor naložil Zorin OS ali Archlinux.
  • Oziroma rabim priporočilo za ta netbook. Zgoraj so podatki, za dodatne podatke pa vprašajte. Uporabljal bom ga za vsakodnevno delo.
    - Libre office, nič zahtevnega,
    - obvezno rabim skype,
    - google chrome ( ne chromium),
    - uporabljal ga bom tudi za gledanje 720p video in gledanje youtube in
    - seveda prenos prek torrentov..
    Pa multitasking dosti uporabljam. Vem da sem dosti napisal naenkrat ampak rabim nekaj da mi ne troši resources računalnika.
  • ne, pravim, da v terminal poženi ukaz:
    LIBGL_DEBUG=verbose glxinfo 


    in prilepi VSE kar vrže ven.

    Xubuntu ali Lubuntu. samo mislim da bi moral Ubuntu lepo delati.

    lahko se uporabi tudi kakšna druga distribucija. OpenSUSE je še en tak dokaj enostaven.

    AntiX potrebuje malo sistemskih sredstev in je med bolj enostavnimi. Samo zgleda pa tako kot da se win95 poganja...

    samo če grafična ni podprta (pa bi po mojem morala biti), bodo pri vseh enake težave.

    drugače omenjene programe imajo mislim da bolj kot ne vsi na voljo.
  • Ubuntu + chrome + youtube potrebuje malo več kot 2gb RAMa, ker drugače bo vse počasi delovalo. Tako da poglej malo kaj ponujata lubuntu pa xubuntu.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.