In prva Ubuntu tablica je ... Aquaris M10

CrazyLemon Skrbnik
uredil/-a 22. February, 2016 v Novice
No dobili smo prvo tablico, ki jo poganja operacijski sistem Ubuntu. No ni še na voljo. Počakati bo treba do marca, ko bo tablico mogoče naročiti. Nekako pričakovano je, da bo tablico izdelovalo podjetje BQ. Ta ima v svoji ponudbi tudi dva telefona Ubuntu - Aquaris E4.5 in Aquaris E5 HD.

ubuntu m10 tablica

Nekaj lastnosti Aquarius M10:

  1. Zaslon:

    • velikost 10.1 " ( 25.65 cm)

    • ločljivost 1920×1200 (224 ppi)


  2. Procesor, pomnilnik in spomin:

    • 64-bit MediaTek MT8163A 1.5GHz (štirijedrni)

    • 2 GB RAMa

    • 16 GB spomina

    • razširitveno mesto za kartice SD (do 64 GB)


  3. Ostali podatki o napravi:

    • mere - 246mm x 171mm x 8.2mm, teža samo 470 gramov

    • kameri - spredaj 8 (samodejni fokus, dve bliskavici LED), zadaj 3 megapiksla

    • baterija 7280 mAh, ocenjena na 10 ur uporabe

    • zvočnika Dolby Atmos, obrnjena proti uporabniku

    • izhod micro HDMI


Seveda je največ govora o t.i. stekališču (angl. convergence), kjer ob priklopu določene vhodno-izhodne enote (miška, tipkovnica, zaslon), se spremeni naš vmesnik iz načina za tablico v način za namizje, in imamo pred sabo tako rekoč drugo napravo - notesnik.

ubuntu tablica v načinu namizja

Zato dobimo programe kot so LibreOffice, GIMP, Firefox, Gedit že privzeto nameščene.

Lahko pa bomo sami namestili, katerikoli program iz Ubuntu ARM skladišča.

Cena same naprave naj bi se gibala okrog 230€ (toliko stane različica z Androidom) in naj bi bil na voljo v Evropi, UK ter US.

Več slik je na voljo tukaj.

Vir 1 & Vir 2

Predstavitev BQ M10

[embed]

Komentarji

  • Stekališče :)
  • Če poznaš boljši izraz/prevod za Convergence se priporočam :smiley: 
  • Res malo smešna beseda, ampak nismo mi krivi, da so si oni izbrali takšno besedo :smile:
    Kar se pa tablice tiče pa super. Malo me skrbi kako smooth bo delalo to kot PC. Osebno si želim 8˝ tablico z boljšim procesorjem in ene 4 GB rama. Ampak tudi ta se mi zdi kar privlačna. Bom počakal na prve reviewe in se potem odločil.
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 6. February, 2016
    Ja ampak 8" ne more bit notebook... Mislim lahko je, ampak 10.1" se mi zdi en tak 'sweet spot' za tablico in za notebook. Recimo, da imaš še eno bluetooth tipkovnico kot jo ima Pixel C, ki je hkrati cover pol je to win win.  Je pa zato Pixel C 400 USD + 150 USD za BT tipkovnico..
  • H novici sem dodal še video. Če koga zanima kako zgleda tablica z Ubuntujem.
  • Če je še kdo naročil, update glede dobave tablic. Na žalost bo krajša zamuda, saj so spremenili iz drugega tedna v aprilu, na drugo polovico aprila. Kar lahko pomeni ali en teden zamude, ali pa celo več.
  • Očitno je prišlo do nesporazuma pri prevajanju iz španščine v angleščino al neki. Ni zamude, so že začeli s pošiljanjem :smiley: 
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.