proXSign

http://evem.gov.si/evem/cms/news/detail.evem?srcsi_cms_news_id=1201

Kako se ta zadeva namesti v Firefox. meni ne uspe niti pod razno.
Imam kar nekaj digitalnih potrdil in bi tole rabil za podpisovanje.

Komentarji

  • kokr sm vidu na tej strani http://www.si-ca.si/podpisna_komponenta/namestitevProXSignMozillaLinuxFF1_2_9.php
    klikneš na http://www.sigov-ca.si/sigov-ca.crt obkljukaš pol pa spodaj klikneš namestite. .ČE je to to :)
  • http://file.si/public/viewset/52119

    Takole je videti to pri meni. Fora je v nekih knjižnicah:

    Pred namestitvijo proXSign v Linuxu je treba poskrbeti za knjižnice, ki jih komponenta uporablja. Knjižnica libxml2 mora biti dostopna pod imenoma libxml2.so in libxml2.so.2.6. Knjižnica libldap mora biti dostopna pod imenoma libldap60.so in libldap.so. Če teh imen ni na /usr/lib, jih je najenostavneje narediti z ukazom ln -s na obstoječih verzijah teh knjižnic. Na novejših verzijah Linuxa (npr. Debian Lenny) je v osnovni distribuciji že Firefox 3, zato je treba Firefox 2 doinstalirati, ta pa potrebuje tudi paket libstdc++5, ki ga tudi ni v osnovni distribuciji.

    Jaz se iz tega ne znajdem. Tu so opisane same stare distribucije ta ko Firefox-a kot paketov. Ne vem kako si naj s tem pomagam.
    najenostavneje narediti z ukazom ln -s to je vse čisto enostavno: ln: manjkajoč operand datoteke kako naprej?
  • rejven Član
    uredil/-a 19. February, 2011
    js sem brezproblema namestil . Najprej klikni ( boldano )
    Komponenta proXSign deluje na angleški in slovenski različici Linuxa in Firefoxa na 32-bitni arhitekturi Intel (preverjeno je delovanje na: Red Hat Enterprise Linux 5.5, Fedora Core 6 in Fedora 8, Debian Lenny, pogojno Ubuntu 8.04).

    Pred namestitvijo proXSign v Linuxu je treba poskrbeti za knjižnice, ki jih komponenta uporablja. Knjižnica libxml2 mora biti dostopna pod imenoma libxml2.so in libxml2.so.2.6. Knjižnica libldap mora biti dostopna pod imenoma libldap60.so in libldap.so. Če teh imen ni na /usr/lib, jih je najenostavneje narediti z ukazom ln -s na obstoječih verzijah teh knjižnic. Na novejših verzijah Linuxa (npr. Debian Lenny) je v osnovni distribuciji že Firefox 3, zato je treba Firefox 2 doinstalirati, ta pa potrebuje tudi paket libstdc++5, ki ga tudi ni v osnovni distribuciji.

    Koda dodatka je podpisana s potrdilom, ki ga je izdal SIGOV-CA, zato morate v shrambi certifikatov imeti vpisano korensko potrdilo izdaja telja SIGOV-CA, ki mora imeti kljukico pri "Ta certifikat lahko predstavlja izdelovalce programov" (angl. "This certificate can identify software makers."). Korensko potrdilo SIGOV-CA najlažje namestite s klikom na http://www.sigov-ca.si/sigov-ca.crt. Ko ga namestite, se pojavi v seznamu certifikatov, do katerega pridete z Urejanje, Nastavitve, ikona Napredno, zavihek Šifriranje, gumb "Preglej certifikate", zavihek Overitelji (angl. Edit, Preferences, zavihek Advanced, zavihek Encryption, gumb "View Certificates", zavihek Authorities). V seznamu certifikat sigov-ca najdete pod "state-institutions". Do vnosa kljukice pridete tako, da na seznamu certifikatov kliknete na "sigov-ca - state-institutions" in nato gumb Edit pod seznamom. Če ste kljukico vnesli ob namestitvi certifikata, vam seveda ni treba odpirati seznama in iskati certifikata.

    Dodatek proXSign za brskalnik FireFox namestite s spletne strani ali pa ga prenesite na svoj računalnik (shift | desni klik in Shrani kot...) in nato odprite v brskalniku FireFox.
    Po uspešni namestitvi proXSign dodatka, preizkusite proXSign na spletni povezavi:
    odkljukaj , noato pa še na link spodaj. Men dela, glej, da daš tam dovoli ko te ff vpraša.
  • Ja mislim da razumem, ti imaš certifikat od sigence jaz sem pa izgubil ključ, čez dva meseca mi itak certifikat poteče poteče, pa sem mislil namestiti to aplikacijo za podpisovanje, bom moral počakati na nov certifikat. TNX vseeno
  • Da ne bo več prihajalo do težav z novimi verzijami brskalnikov so začeli uporabljati komponento proXSign 2. generacije, ki pa seveda še ni podprta na Linuxu (čeprav naj bi bila predvidoma v aprilu 2016): http://www.si-ca.si/podpisna_komponenta/g2/

    Se pravi, če hočem elektronsko uradovati z državo, si moram naložiti Windowse???


  • Ali pa uporabljat prejšnjo generacijo..kot piše na povezavi. Lahko jim pa pošlješ mail pa povprašaš kdaj pa bo 2.0.
  • Sem jim včeraj poslal mail, z vprašanjem kdaj bo za linux. Pa še nisem dobil odgovora. Po navodilih, ki so na njihovi strani, pa lahko seveda naložiš staro verzijo proXSign. Moraš malo pošarat v Firefoxu, ampak gre :)
  • Sem si namestil staro verzijo, ampak ta ne podpira vloge, ki jo potrebujem.
  • Po  ponovno poslanem mailu, sem naslednji dan dobil odgovor:
    "Spoštovani!

    Odkar je naš zunanji izvajalec sredi leta 2015 spremenil arhitekturo podpisne komponente Proxsign (predvsem zaradi ukinitve NPAPI v brskalniku Chrome), nam vsakih nekaj mesecev prestavi rok, kdaj bo nova verzija delovala za Linux. Trenutno imamo obljubljeno v septembru 2016, vendar tega ne objavljamo več, ker je že tolikokrat prestavil.

    Ko je jeseni 2015 izšla druga generacijia Proxsign, smo zelo priporočali aplikacijam, naj podprejo obe verziji, tako da veliko aplikacij to podpira in lahko iz Linuxa s Firefoxom delate s prvo generacijio Proxsign. Na žalost pa ena najbolj množičnih aplikacij, Euprava, podpira samo 2. generacijo."


  • naj te potolažim, da tudi verzija za Windows ne dela najbolje. nasploh je vse skupaj že smešno. ravno danes sem se mučil v Windows okolju.

    prišel sem do tega da mi Firefox napiše na testni strani da nimam novem komponente nameščene, nato dam podpiši in za podpis uporabi novo komponento. retardirano. sploh pa ne vem zakaj je potreben kakeršenkoli vtičnik, komponenta, program itd. to je neumno. če lahko banke delajo brez teh jajc potem lahko tudi JU. pole tega njihova namestitev je neumna. vse kar mora uporabnik potem klikat in ročno nameščat bi moral opraviti namestitveni program.

    in potem še tale cvetka:

    Potrebno je imeti odpre porte:

    • 14972
    • 41472
    • 57214
    • 61427
    Pa ja pa kak rootkit se naj namesti da bom lahko podpisal vlogo.

    razmišljam, da bi jih prijavil kakšnemu uradu za varstvo konkurence, saj silijo uporabnike v namestitev Windows. stvar bi morala po mojem podpirati tudi iOS in Android, pa nič od tega. e brskalnika sta le Internet Explorer (ki ima polno podporo) in Firefox, ki je s podporo tako-tako. pa kaj se to pravi imamo obljubljeno? rok je rok ni dosežen se prestavi enkrat, dvakrat, potem pa se skensla dobavitelja in pridobi novega.

    namesto da bi delali v smeri digitalizacije, ljudi dobesedno silijo k papirju.

  • Še nekaj let, pa bomo najbrž vsi srečni: http://caniuse.com/#feat=cryptography :)
  • bla bla bla rootkit
  • @_MATEJUS_ ;
    a ima tvoj komentar kak namen ali samo želiš pozornost? :)
  • JozeS je dejal/-a:
    Po  ponovno poslanem mailu, sem naslednji dan dobil odgovor:
    "Spoštovani!

    Odkar je naš zunanji izvajalec sredi leta 2015 spremenil arhitekturo podpisne komponente Proxsign (predvsem zaradi ukinitve NPAPI v brskalniku Chrome), nam vsakih nekaj mesecev prestavi rok, kdaj bo nova verzija delovala za Linux. Trenutno imamo obljubljeno v septembru 2016, vendar tega ne objavljamo več, ker je že tolikokrat prestavil.

    Ko je jeseni 2015 izšla druga generacijia Proxsign, smo zelo priporočali aplikacijam, naj podprejo obe verziji, tako da veliko aplikacij to podpira in lahko iz Linuxa s Firefoxom delate s prvo generacijio Proxsign. Na žalost pa ena najbolj množičnih aplikacij, Euprava, podpira samo 2. generacijo."


    Ali bi bil to problem napisati v odprti kodi? Mali projektek, financiran, za linux navdušence .)
  • Linux uporabljam že 8 let (profesionalno v podjetju) in res ne morem verjet da smo v tem času v Sloveniji nazadovali pri podpori raznih servisov.

    1. E-uprava je nekaj časa že omogočala podpisovanje iz linuxa, samo neko posebno (nizko) verzijo FF si moral namestit. Potme kar naenkrat gre stavr pa-pa. Vsakič ,ko se podpisujjem preko Vboxa in WinXpja  jim v anketo napišem da naj že enkrat podrejo linux.

    2. NLB (halcom progrmaček z aplačevanje) seveda v 9 letih ni narpedoval niti za milimeter.
    Sedaj uporabljam Banko Koper preko web browserja. Račun sem/bom zaprl pri NLB.

    3. Pošta Slovenije isto, še vedno isti program.

    Ne verjetno. Pa to podporo res ni toliko težko narediti dandanes.



  • andrejus je dejal/-a:

    2. NLB (halcom progrmaček z aplačevanje) seveda v 9 letih ni narpedoval niti za milimeter.
    Sedaj uporabljam Banko Koper preko web browserja. Račun sem/bom zaprl pri NLB.

    ja Halcom (za proklik) je že ne vem katera verzija pa še vedno izgleda kot, da je pobegnil iz leta 1992. banke so znane po konzervativnosti samo to je pa že res smešno. Banka koper verjetno nima ključka ali kartice?! kako pa potem zagotovijo, da je samo en podpisnik?

    drugače jaz sem zdaj proxsign uredil v FF na winXP. težava je bila v "no script" komponenti, ki je preprečevala dostop do PC. ali povedano drugače, če se kakšni resni hekerji spravijo na to aplikacijo bi po mojem lahko celo državo dol zaprli.
  • Banka Koper ima več različnih načinov. Za Linux uporabnike je najbolj zihr prenosni čitalec ali pa uporaba appa (mobilna banka), ki generirata OTP.
  • Končno napredek. Možno si je namestiti beta verzijo za Lunix: http://www.si-ca.si/podpisna_komponenta/g2/verzije_g2.php


  • Še moja izkušnja z digitalnim podpisovanjem. Sem prošil za pomoč, njihovo pomoč. Dobil sem prijazno gospo ali gospodično, ki me je podučila da sem edini v Sloveniji, ki uporabljam linux in digitalno potrdilo, da to ne gre.
    najprej sem bil malo važen, EDINI v Sloveniji. Ko sem malo pomislil, da to že ne more držati, sem najprej napisal njihovi "uradni službi". čez nekaj dni me je napisal eden prijazen od njihove pomoči, ki mi je svetoval, da si naj namesti ta prosignxxxyy , sedaj lepo uporabljam ubuntu naprej za uradne zadeve.
    Povzetek, samo poiščite ustrezenga gospoda pri njihovi pomoči in bo šlo. Hura ubuntu in vsi uradniki, ki niste prodajalci windovsov.

  • ne vem, po mojem ima kar večina slovencev Android (Linux) telefone.

    sicer pa piše na spletni strani da je za tehnično pomoč podjetje, ki je naredilo program. jaz sem kar direktno njih kontaktiral.

    je pa že stara verzija delovala v redu, samo so z novo povrzočili dodatne težave, za katere pa ne vem, če jih je bilo tega treba.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.