Izklop in Reboot ne delujeta

Imam težavo pri Ubuntu 14.04 LTS in sicer, ko poskušam računalnik ugasniti ali rebootati. Kliknem gumb nato pa pridem do zaslona s pikicami, ki se kmalu ustavijo in računalnik "zamrzne". Čakanje ne reši problema. Računalnik se ni rebootal že takoj po namestitvi Ubunta, ko bi se moral samodejno. Mogoče kakšen nasvet? Hvala.
«1

Komentarji

  • kaj pa če v terminal vpišeš
    sudo shutdown -h now

    A ti se ugasne brez težav?

  • Jaz sem imel enake težave in sudo shutdown -h now je le pripeljal do enakega rezultata. Pomagalo je le držanje gumba za izklop. Kar je zoprno. Druga rešitev pa je bila ob simultanem držanju Alt+Print Screen in vtipkovanje tipk reisub. Dokaj zoprna telovadba prstov. Ponavadi pa se računalnik še restarta in je potrebno še dodatno stisniti gumb za izklop. To je max kar sem uspel. Definitivno zoprno da tega ne rešijo, glede na to drugi Linuxi delajo BP. Pa še glede na WINdowse, ki se jim želimo ogniti, ni spodbudno.
  • težko kdo to reši če se problem ne prijavi. če ga nihče ne prijavi potem težave ni. potrebno je pogledati dnevnike in ugotoviti kaj se zgodi ob izklopu oz kje se vse ustavi. ali se kaj sesuje ali se vse izklopi samo toka ne vzame. če se recimo vse izklopi potem ni problema, če se drži gumb. drugo pa je če se kaj sesuje in se zaradi tega ne more ugasnit. to je potem potrebno prijavit kot hrošč da ga nekdo, ki to zna lahko razreši. : https://help.ubuntu.com/community/ReportingBugs
  • Gregor, to žal ni nekaj novega. Meni se je to začelo pojavljati po eni od nadgradenj na višjo verzijo. Na katero, pa ne vem več. Sem takrat, kar precej guglal, pa je bilo kar precej na to temo. Vendar pa je opisana telovadba prstov bila edina rešitev, ki sem jo našel.

    Za oglede dnevnikov pa se res nisem odločil, ker nisem domač v njih. Me lahko malce usmeriš?

    Je pa res, da če kliknem ESC, dobim izpisek zadnjih akcij in zadnja je običajno PowerOff(pri izklapljanju), ali nekaj takega kot Rebooting(pri prestartu).

    Zato najraje izberem Alt+PrintScr+reisub. To naj bi bil varen reboot, kadar je sitem v stiski? Kolikor se spomnim, je tako pisalo.

  • na tem linku, je lepo opisano kaj naredi , pa še reisuo je za Off

    http://blog.kember.net/articles/reisub-the-gentle-linux-restart/


  • gregor3000 Član
    uredil/-a 9. February, 2016
    BorutDezman je dejal/-a:

    Je pa res, da če kliknem ESC, dobim izpisek zadnjih akcij in zadnja je običajno PowerOff(pri izklapljanju), ali nekaj takega kot Rebooting(pri prestartu).


    Če je poweroff potem pomeni, da signal ne pride od jedra oz. sistema do BIOS. To je lahko napaka ali v sistemu ali pa v BIOS. je ta na zadnji verziji? še vedno svetujem da se težava prijavi na Launchpad. v linku, ki sem ga navedel se lahko najde kako se to naredi in katere dnevnike je dobro priložiti.


    mimogrede včasih so bili na računalnikih vsi gumbi preklopni in se je sistem vedno tako ugasnil, da je prišel do točke ko je pisalo "you can shut down your computer now" ali nekaj takega (win95, dolgo je že tega...). nato si preklopil iz on v off in to je bilo to. potem se je nekdo spomnil, da bi lahko dal računalnik s tem gumbom, če bi ga naredili drugače (na pritisk), v stanje mirovanja, brez izklopa ...

    je pa treba ugotoviti ali je za vse skupaj kriv OS ali firmware. če deluje na recimo manjaro, debian stable ipd, ne pa na Ubntu potem je verjetno kriv OS. ko pa vemo da je OS je pa treba dnevnike pogledat. (mislim da ima ubuntu nek logviewer, samo stare dnevnike (in nove) se najde v /var/log ne vem točno kateri to beleži. mogoče stari dmesg (čeprav to je bolj za boot). pa syslog in kernel log bi znala kar imeti zabeleženo. če ne zadnji dnevnik pa starejši.

  • Morda že kakšna rešitev več v tem času?
    Imam enako težavo. Instaliran 16.04. Update danes. Restart deluje. Ko pritisnem Shutdown pa pokaže logo UBUNTU spodaj tistih 5 pikic in ekran zamrzne, računalnik  zamre in mislim, da dela samo še ventilator.
    sudo shutdown -h now  enak rezultat
    esc - ne da nobenega zapisa, ekran z logom zamrznjen
    alt+Print Screen+RESIUO  enak rezultat
    Kakšna druga rešitev?

  • Se pridružujem s problemom Stanko C. Po tej nadgradnji. Zanimivo, nadgradnjo sem naredil na dveh računalnik računalnikih. Ma enem sem imel težave z posodobitvijo, kar ste mi lepo pomagali rešiti.  Na drugem, ki je nadgradnja stekla samodejno, imam sedaj težave z ugašanjem. 
    Bom sledil napotkom, ki jih boste dali Stankotu.

  • gregor3000 Član
    uredil/-a 20. September, 2016
    StankoC je dejal/-a:
    Morda že kakšna rešitev več v tem času?
    Imam enako težavo. Instaliran 16.04. Update danes. Restart deluje. Ko pritisnem Shutdown pa pokaže logo UBUNTU spodaj tistih 5 pikic in ekran zamrzne, računalnik  zamre in mislim, da dela samo še ventilator.
    sudo shutdown -h now  enak rezultat
    esc - ne da nobenega zapisa, ekran z logom zamrznjen
    alt+Print Screen+RESIUO  enak rezultat
    Kakšna druga rešitev?

    Najprej
    crtl+alt+F1

     se prijaviš v terminal in nato:
    sudo shutdown -h now

    pa bi se moralo videti kaj se dogaja ob ugašanju in kje se ustavi.
  • Sem probal vpišem login in geslo. Vpišem sudo shutdown - h now. Po zagonu ukaza se takoj pojavi Ubunto logo in vse zmrzne. Pod logom so pike, ki kažejo, če računalnik kaj melje. Ustavi se pri prvi ali drugi piki. Zmrzne, računalnik zamre in deluje samo ventilator. Nič ni videti. Ni izpisa nobenh vrstic. Še kakšne možnosti?

  • čudo vseh čudes....

    hmm pa poskusimo drugače. ob zagonu računalnika drži shift, da prideš v grub nato zaženi sistem v tekstovnem načinu.
    navodilo: pod naslovom: Boot into Command-line Temporarily on Older Desktop

    http://ask.xmodulo.com/boot-into-command-line-ubuntu-debian.html

    v bistvu se namesto "quiet splash" napiše "text".

    nato se prijavi in še enkrat poskusi enako kot zgoraj. potem bi moral videti kje se ustavi.

    podobno se lahko ta "quiet splash" ven briše in bi moralo potem bootat brez Ubuntu loga. pa upam, da se tudi ugasne brez loga potem.

    ta nastavitev se ne shrani ampak je samo enkraten zagon. torej če želimo ponovno zagnati na enak način j epotrebno ali proceduro ponoviti ali pa se popravi konfiguracijska datoteka za GRUB. npr:

    http://askubuntu.com/questions/615397/no-verbose-output-on-startup-after-upgrade-to-15-04


  • Še bolj čudno. Ko vstopim v GNU GRUB .... mi tipkovnica ne dela več. Samostojne puščice ne delajo, tudi ne na številčnici niti ne page up ali down. NIč na tipkovnici ne dela. Če je zagnan Ubuntu pa tipkovnica dela normalno. Skratka ne morem se pomikat po menuju GRUB niti ne prime 'e'. Je morda vse skupaj problem v kakšni kartici?
    V GRUB menu vstopim s tipko Esc.
  • StankoC Član
    uredil/-a 22. September, 2016
    OK. To zadnje sem rešil. Nekje v odgovorih sem našel, da zna biti razlog v legacy usb v Bios-u. Tako, da sem uspel priti do tekstualenga izpisa, ki ga prilagam kot sliko ekrana. Prišlo je do tekstualnega izpisa pri zadnji vrstici pa je spet vse zamrznilo in je neodzivno. Upam, da sta prilogi vidni.
  • Še slika.
  • Negre. Ne, neznam priložiti slike. Mi javi, da je preveč znakov za sporočilo.
    Kakor koli, tekst, ki se izpiše je na L strani označen v glavnem kot OK.
    Predzadnja vrstica : (OK)  Reached target Shutdown
    Zadnja vrstica:  (številke) reboot: Power down
    Po tej zadnji vrstici zamrzne tudi tekst.
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 22. September, 2016
    Sliko uploadaš na shrani.si in prilepiš povezavo do slike.
    Pa prosil bi te tudi da uporabiš funkcijo urejanja komentarjev.. Tako da tale razprava ostane čista in razumljiva kolikor se da. Recimo da želiš dodati še sliko k svojemu komentarju ki si ga že napisal. To storiš tako da klikneš na zobnik na desni strani komentarja in klikneš Uredi.

    Tako bo razprava ostala pregledna in ne bo preveč sporočil/komentarjev.
  •  
    Predzadnja vrstica : (OK)  Reached target Shutdown
    Zadnja vrstica:  (številke) reboot: Power down
    Po tej zadnji vrstici zamrzne tudi tekst.
    90% sem, da to pomeni, da se vse potrebno izvede. Torej je težava  kot kaže v BIOS/UEFI ? ali je ta posodobljen na zadnjo različico?
  • StankoC Član
    uredil/-a 23. September, 2016
    Ne. Bom preveril kako se to izvede.

    Pa opravičujem se skrbniku. Bom uporabljal funkcijo urejanja.
  • Biosa DPP3510.86A.0293 ..... ne uspem posodobiti:
    - F7 opcije moj stari Bios ne pozna niti v advanced/connfiguration niti v boot meniju biosa
    - na zagonski ubuntu ključek sem prekopiral posodobitve v obliki .bio in IFLASH.EXE. Zagnal Ubuntu preko ključka in v terminalu pognal ukaz (iz navodil: BIOS Update Instructions for Intel® Desktop Boards )IFLASH /PF XXX.BIO  (namesto XXX prepisal ime datoteke .bio). Izpiše se IFLASH: command not found
    - Ne najdem "Intel integrator tool kit" - orodje, ki naj bi izvedlo posodobitev neglede na OS.

    Je kje morda napaka v ukazu IFLASH? Obstaja kakšno drugo orodje za posdobitev BIosa?

    Mimogrede, morda če je kakorkoli povezano. Če zaganjam računalnik preko ključka zaženem z opcijo tab - live.
  • uporabi Freedos namesto Ubuntu. mislim, da bi moralo iti. ne vem ali dela tudi s kakšnim recovery CD od windows. v glavnem preko Ubuntu ne bo šlo. za BIOS je žal treba imeti Microsoft OS.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.