dell ispiron 1525

Na dell inspiron 1525 bi naložil ubunta 16.04. Sedaj je vista. Me zanima če je že kdo naložil na ta računalnik, in kako deluje. Se mogoče splača zamenjati disk za ssd?. Mogoče kar samsung? 

 Tukaj je se specifikacija racunalnika:
  • 15.4-inch WXGA (1280 x 800) CCFL TrueLife (glossy) screen
  • 2.0GHz Core 2 Duo T7250 processor
  • 2GB DDR2-667 SDRAM (up to 4GB DDR2 SDRAM available)
  • 120GB 5400 RPM SATA HDD
  • 8x Dual-layer DVD±RW drive
  • Video: Intel Integrated Graphics Media Accelerator X3100
  • Wireless: Dell Wireless 1390 802.11g Mini Card
  • Mobile Broadband: Dell Wireless integrated mobile broadband mini-cards Sprint and Verizon serice
  • Colors: Multiple colors and finishes available
  • Media Card: 8-in-1 flash memory reader
  • Input and Output Ports: 4 USB 2.0, HDMI, VGA, IEEE 1394a, RJ11, RJ45, 2 headphone, 1 microphone, 1 ExpressCard 54mm slot, 3 mini-card slots, consumer IR, S-Video
  • No webcam (optional Integrated 2.0 megapixel webcam available)
  • Windows Vista Home Premium
  • Dimensions: 1.00" – 1.48" (height) x 14.05" (width) x 10.08" (depth)
  • Weight: 5.9lbs with 6-cell battery

Komentarji

  • Najbrž bo vse delalo. Imam podoben prenosnik HP s SSD-jem in vse dela kot mora in odzivno. Najbolje, da preveriš z live CD-jem ali ključkom. Tako boš videl če vse dela. SSD je pa najboljša bolj kot ne nuja, če se dolgočasiš ob odpiranju programov. Še vista bo s SSD-jem dobila krila.
  • Največja ovira ni disk ampak RAM. SSD se vedno splača samo v tvojem primeru, če bi rad namestil navaden ubuntu potem bo 2GB premalo, če boš uporabljal brskalnik, gledal youtube ipd.
  • Sedaj imam na enem prenosniku ubunta 16.04 in ima 2 gb rama pa dela solidno. Brez ssd. Zakaj misliš da je premalo. Lahko nadgradim na 4 gb. Več kot skyp in brskanje po internetu (crome), mogoče kašne slike z mobitela pa seveda pasjansa mislim da niti ne bo laufalo na tem računalniku.
  • Zakaj mislim da je premalo? Zato ker mi trenutno laufa brskalnik (Chrome) s petimi zavihki ter Thunderbird za mail pa je poraba 2.1GB RAMa.
    Tako bi jaz osebno raje gledal kaj v smeri "lažjih" distribucij.. Mogoče Ubuntu MATE.
  • Kašne pa so minimalne zahteve za ubuntu 16.04? namreč nikjer ne piše točno. oz jaz ne najdem. 

    Najbol ušeč mi je ubuntu pa ne vem zakaj :) Ubistvu sploh ne vem kaj je razlika. 

    Hvala za info. Točno to sem rabil. 
  • Recommended system requirements:
    • 2 GHz dual core processor or better
    • 2 GB system memory
    • 25 GB of free hard drive space
    • Either a DVD drive or a USB port for the installer media
    • Internet access is helpful
    Če ti je všeč pol uporabljaj Ubuntu. Boš videl s časom ali zadeva deluje sprejemljivo ali ne s to količino RAMa :)
  • delalo bo.

    tole moogče zna biti težava: Video: Intel Integrated Graphics Media Accelerator X3100ampak se da vse prej preverit v živem načinu. če v živo dela, potem ga namestiš in vidiš kako deluje. če je vse prepočasi potem sta tu še Xubuntu, Lubuntu, Mate (pri vseh teh ne potrebuješ 3D pospeševanja za risanje namizja).

    ssd ne vem če se splača za tako stari računalnik, bo pa vsekakor pohitril vse skupaj.
  • V prenosniku je zavoljo integrirane grafične na voljo manj kot 2 GB RAM-a (najbrž tam okrog 1.7 GB), grafična je na meji uporabnosti za novejša namizja zaradi nizke različice OpenGL, imaš starega dvojedrnika z relativno nizko frekvenco in daleč od IPC-ja modernih dvojedrnikov, na odzivnost pa bo močno vplival tudi disk s samo 5400 RPM in (najbrž) mikroskopskim predpomnilnikom.

    Na tvojem mestu bi namestil eno izmed lažjih distribucij, npr. Xubuntu, in upal na najboljše :).
  • ok. zamenjal sem disk na ssd in dodal bom 4gb rama. upam da bo šlo. vendar mi pa ni jasno pri inštalaciji sda 1 efi, sda3 swep  mi vzame okoli 500mb diska. je to dosti? in zakaj je to sploh potrebno?
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 4. November, 2016
    efi je kot /boot particija se mi zdi. sistemska je tkao da ja mora biti:

    https://en.wikipedia.org/wiki/EFI_system_partition

    /swap je pa kot podobno kot pagefile v windows. v tem primeru če bo 4 Gb ram se lahko naredi 4 GB velik /swap. rabi se ko zmanjka RAM in, ko gre prenosnik v hibernacijo (da se shrani ternutno stanje sistema in vsi odprti programi).

    uporaba diska se lahko zmanjša s swapiness ukazom. već o vsem tem pa tu.:

    https://help.ubuntu.com/community/SwapFaq

    dodatek: lahko se naredi tudi datoteka, samo po navadi se uprablja kar razdelek na disku.

     

  • Zamenjal sem samo disk. Računalnik je postal rakera. Sedaj sem zamenjal še ram. Je pa res da je 2gb malo rama. Drugače pa dela dobro in hitro. Mogoče kašn predlog skerim programom naj testiram. 

    Itq moram še enkat naložit ubunta. a naj malo povečam plac na swep in efi?
  • Za EFI ne potrebuješ veliko prostora, recimo ~100 MB. V računalniku s tako malo RAMa pa bi gotovo potreboval večji swap (vsaj  4 GB).
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.