Ne dobivam posodobitve in ostale težave

Težave:

-Že en čas imam znak (prepovedan promet v eno smer)
Torej želim sprejeti posodobitve, pa mi jih zavrne in me opozori, da ni dovolj prostora na "boot" in da naj spraznim "koš za smeti". Ta je prazen.

-Odprem terminal in dam nek ukaz in zahteva geslo, vendar mi ne dovoli vpisa gesla, tudi copypaste ne morem narediti.

-Firefox mi zamrzne(posivi), čisto brez razloga

-Včasih ne morem pisati določenih črk ali števil, če odprem novo okno in se vrnem na prejšnjega, pa lahko pišem naprej.

Če ima kdo kakšno rešitev, jo bom zelo vesel.

lp

Komentarji

  • 1. Kateri ubuntu uporabljaš
    2. očitno je da si ubuntuju dodelil premalo prostora na disku
    3. ker je premalo prostora (oz. ga sploh ni več) ti vse ostalo ne dela ker vsi programi pišejo na disk svoje nastavitve.

    Moral boš bootat prek CDja ali USB ključka in pobrisat filme/glasbo/slike karkoli že pač imaš in ni nujno pomembno.
  • začne se pa z
    sudo apt-get autoremove
  • GhostyB Član
    uredil/-a 19. August, 2015
    Se opravičujem za pozen odgovor, bil sem malo odsoten.

    Torej priporočate mi, da si na novo naložim OS? Na računalniku drugače nimam nič pomembnega, tako da lahko vse zbrišem.

    Ali je možno kako drugače povečati prostor za OS?
    gregor3000 je dejal/-a:
    začne se pa z
    sudo apt-get autoremove
    S tem naredim kaj?

    p.s. Sem dal ukaz v terminal, ampak kot sem že omenili, mi ne dovoli vpisa gesla ... in ne morem nič narediti :(
  • V konzoli je privzeto nastavljeno, da ne vidiš znakov, ko jih vpisuješ. Vpiši geslo in pritisni Enter.
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    V konzoli je privzeto nastavljeno, da ne vidiš znakov, ko jih vpisuješ. Vpiši geslo in pritisni Enter.
    Hvala :)

  • autoremove pobriše stara jedra in naredi nekaj prostora na disku da lahko potem lažje naprej rešuješ težavo.

    seveda se da sistemu dodeliti večji prostor, samo dovolj prostora na disku mora biti. potem se premakne razdelke tako da se uporabi gparted v živem načinu (torej zaženeš računalnik iz CD). ne vem ali obstaja kakšno drugo orodje kot je v Windows kjer lahko kar premakneš cel razdelek in nato samo povečaš prostor za sistem.

    geslo se ne vidi zato, če kdo gleda čez hrbet in tako ne more videti koliko znakov je bilo vnesenih. različni programi za vdor v sisteme imajo precej olajšano delo oz. ga lahko hitreje opravijo, če vemo koliko znakov je dolgo geslo. tako nekako. pač še ena varnostna ovira.... lahko se pa nastavi, da se vidijo recimo zvezdice na primer: http://ubuntuhandbook.org/index.php/2014/08/ubuntu-display-asterisks-when-typing-password-terminal/
  • Nič, nimam pojma kaj narediti, zato bi sedaj prosil, da mi poveste kako bi zbrisal dol cel ubunto program? Rad bi naložil windowse, vendar mi jih sploh noče odpreti, samo napiše "prišlo je do napake .... "


  • Ubuntu ni program (no v bistvu je ampak ne tak kot ti misliš da je). Tako kot si inštaliral Ubuntu tako boš tudi Windows čez Ubuntu. CD/USB noter pa sledit korakom namestitve.
  • Dal sem CD notri, vendar ko imam računalnik prižgan in hočem odpreti cd, mi sporoči, da je prišlo do napake med nalaganjem arhiva, enostavno mi noče zagnati cd-ja ...
  • Če nimaš originala, gre najbrž za slabo zapisan CD ...
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 21. August, 2015
    In računalnik moraš PONOVNO zagnat, ko je CD noter.. ne samo dat CD noter in ga odpret medtem ko računalnik laufa.
    Poglej si kak tutorial na internetu kako se namesti windows.
  • Kateri razdelek ubuntu uporablja za update? Kateri razdelek moram povečati? Meni je tudi pokazal ta znak, sem dal ukaz v terminal avtoremove, vendar se tisti znak takoj pojavi nazaj. Sedaj mi sploh noče več update narediti ker kao ni placa na disku. Na disku imam minimum 100gb frej.  
  • V /var/cache/apt/ ali /, če nimaš ločenega razdelka /var
    Za čiščenje pa moraš uporabiti apt-get clean in ne autoremove

  • gregc1 Član
    uredil/-a 20. November, 2016
    tole kar si nazadnje napisal mi ni cisto jasno zakaj se gre.... 

    A bi bilo najbolje da naložim ubunta in izberem prvo opcijo (si sam razdeli kar rabi).  Niti še ne vem kako bi bilo najbolje razdeliti razdelke.

    se pravi rabim:
    home, root in pa swap?

    swap je 5g
    home je 200g
    root je pa 50g

    Bo to dovolj? 

    Predvidevam da update daje na root particijo? Se pravi vse uprdate? crome, skyp , in podobno tudi?

    Ker gre to za računalnik starejše osebe in bo samo za internet in pa skyp, bi bilo mogoče bolje da ubuntu sam določi kaj rabi in pa kok?

    // admin: uporabljaj funkcijo UREDI


  • Posodobitve (kot sem napisal) gredo v mapo /var/cache/apt/
    Sam imam 32 GB velik razdelek pa je večino časa na voljo 20 GB praznega prostora. Kot sem že napisal redno uporabljam:

    sudo apt-get autoremove

    in

    sudo apt-get clean

    za čiščenje nepotrebnih paketov/posodobitev.

  • se pravi rabim:
    home, root in pa swap?
    odvisno. po mojem je root pa swap dosti.


    swap je 5g
    home je 200g
    root je pa 50g



    15 ali 20 GB je za root "overkill", če je home posebej. sploh če se ne bo nameščalo ne vem kakih programov. mislim da sistem zasede okrog 5 ali 6 GB. server pa okrog 2 GB. seveda potem so še razni update, jedra OS, kak program... ampak po mojem ni tako enostavno priti do 20 GB pri normalni rabi. če bodo kakšni programi v Wine - ti gredo tako ali tako v /home in ti ponavadi največ zasedejo. 5GB za /swap je tudi malo veliko. koliko pa je rama na PC?
  • gregc1 Član
    uredil/-a 26. November, 2016
    PC ima rama 4gb. Dobr sem ze resil zadevo. Sem dal da si sam razporedi kar pač rabi. Mislim da je sedaj home in pa root skupaj oz. je samo root. Računalnik služi svojemu namenu že celih 14 dni in upam da tako ostane.  Hvala za vaš trud.
  • gregc1 Član
    uredil/-a 28. March, 2017
    Ok. pokazal se mi je tisti rdeci znak. pognal sem sudo apt-get autoremove in v prvem primeru je napisal ...

    E: dpkg je bil prekinjen. Za popravilo napake morate ročno pognati 'sudo dpkg --configure -a'.  

    ok pozenem to configuriranje in sedaj ko dam ukaz autoremove mi izpise....

    Branje seznama paketov ... Narejeno
    Gradnja drevesa odvisnosti         
    Branje podatkov o stanju ... Narejeno
    Če želite popraviti napake, poskusite pognati 'apt-get -f install'.
    Naslednji paketi imajo nerešene odvisnosti:
     gstreamer1.0-plugins-bad : Odvisen od: libgstreamer-plugins-bad1.0-0 (= 1.8.3-1ubuntu0.2) vendar je paket 1.8.2-1ubuntu0.2 nameščen
     gstreamer1.0-plugins-bad-faad : Odvisen od: libgstreamer-plugins-bad1.0-0 (= 1.8.3-1ubuntu0.2) vendar je paket 1.8.2-1ubuntu0.2 nameščen
     gstreamer1.0-plugins-bad-videoparsers : Odvisen od: libgstreamer-plugins-bad1.0-0 (= 1.8.3-1ubuntu0.2) vendar je paket 1.8.2-1ubuntu0.2 nameščen
    E: Nerešene odvisnosti. Poskusite uporabiti -f.

    ko pa dam install f pa napise da ne more zakleniti skrbniske mape.

    Ko pa zazenem clean pa ne naredi nic...
    gregor@gregor-Lenovo:~$ sudo apt-get clean
    gregor@gregor-Lenovo:~$ sudo apt-get clean
    gregor@gregor-Lenovo:~$ sudo apt-get clean
    gregor@gregor-Lenovo:~$ sudo apt-get clean
    gregor@gregor-Lenovo:~$ sudo apt-get clean

    uporabljam pa ubuntu 16.04



    ce bi lahko zbrisal tale post bi ga vendar ga ne morem. Malo sem pobrskal po googlu in sem našel napako. 
    Namreč javilo mi je napako Error:BrokenCount>0 in potem sem odkljukal v posodobitvah neki od steam-a v termilan vnesel ukaz sudo apt-get install --fix-broken, po tem ukazu je znakec zginil in posodobitve normalno naredil. 

    Vir: http://askubuntu.com/questions/263460/what-does-error-broken-count-0-mean

    vendar za f-install mi še vedno napiše da nisem skrbnik. Ne razumem kako nisem? Če pogledam nasavitve, user, tam piše da sm skrbnik. wtf nč mi ni jasnu?


Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.