novi računalnik zmrzne

Kupil sem novi računalnik. matična plošča je asrock q1900m, grafična je integrirana hd, procesor je celeron in ima 4 jedra in pa 4gb rama.

Najprej sem inštaliral ubuntu 16.04 64x. Ne vem kdaj in ne vem kako, vendar po nekem času zašteka tako da še reset gumb ne prime. Se pravi ne dela tipkovnica, ne dela miška, ne dela nič. Še ura se ustavi.

Ok sem si rekel mogoče stari disk, sem kupil novi diskt ssd 120g scandisk. problemi isti.

Sem mislil da je slaba grafična, sem instaliral xubuntu 16.04. vendar problemi isti.

Instaliral sem samo skype in pa pasjanso. Zalaufal sem 10 zavihkov youtube in na vseh 10ih zavihkih se je nekaj prevajalo, in je delovalo normalno. zaprem vse skup in zalaufam pasjanso. po nekem času igranja je zaštekal.

Sedaj imam xubuntu 16.04. Kašna ideja?
«1

Komentarji

  • Najprej preveri ram z memtestom. Če je ram OK, poskusi z drugim napajalnikom. Če še vedno ne dela poskusi z odstranjeno stranico ohišja(boljše hlajenje plošče - predvsem grafike). Če še vedno stavka, je verjetno matična fuč.
  • gregc1 Član
    uredil/-a 28. December, 2016
    Ok. pognal sem memtest86. Delal je točno 44min. napisalo je da je ok, pritisnem esc in zašteka. Preden sem zagnal memtest sem odstranil stranico zaradi hlajenja. Napajalnika pa nimam drugega tako da niti probati ne morem. V vsakem primeru naj bi bilo nekaj pokvarjeno in bi bilo najbolje računalnik nesti na garancijo. Se pravi da je ena od komponent zanič. Ni nič narobe z sistemom? tudi če bi naložil windovse bi bilo isto al kako? 

    Mislis da je matična plošča? Mogoče rabim samo kašne gonilnike za matično?

    Računalnik je nov in že pokvarjen. mam pa srečo smile  pa še za darilo je bil heh
  • Če je res še v garanciji, potem kar takoj z njim na servis.
  • Ja najbolje da ga dam nazaj. 

    Samo se mi zdi kot da grafični umesnik ne deluje pravilno. Ni neki tekoč ko odprem novi zavihek. Splošno nekaj šteka in zatika.

    sedaj dela 3ure in pa 40min pa še ni zaštekal, vendar je stranica od računalnika odprta. 
  • Če želiš preverit ali je napajanje preprosto obremeniš CPU na 100% dlje časa. Recimo kak 2k/4k video :) Imaš pa tudi razne teste med njimi tudi phoronixov.
    Če si ga odpru potem dej ram palčke vn..mal pobriši kontaktorje in jih pravilno vstavi nazaj noter (lahko potrdim da zaradi nepravilno vstavljene palčke računalnik naključno zmrzne).

    Komentar zbrišeš tako da klikneš na desno zgoraj pri komentarju in izbereš Izbriši/Uredi/karkolipač. :)
  • gregc1 Član
    uredil/-a 28. December, 2016
    Sej to je problem ker nikjer ne najdem izbrisi. Imam samo opcijo uredi ali pa navedi.

    Racunalnik nakljucno zmrzne. Nima veze ali je obremenjen ali ne. Na splosno neki slabo dela. Ko odprem video v novem zavihku kar nekako pocasi in zatikajoce odpre. Video sicer normalno dela ko zalaufa do takrat pa zatika. 

    Bom pa probal kar si rekel pa sporocim kaj se dogaja.



    Ok sedaj sem probal. Racunalnik se sploh ne zalaufa. Mogoce samo rdeca lucka za disk utripne, to je pa use.

    Aja pozabu sm omeniti. Ko je bil instaliran ubuntu 16.04 je nazadje parkat ko sem skusal zalaufat pokazalo modri ekran. Po tem sem zamenjal disk.
  • ne vem, če je dobro šarit po računalniku, ki je v garanciji.

    poskusi še 16.10 (novejše jedro) če ne je pa kakšna komponenta fuč.

    nič kaj takega - mi smo enkrat dobili novo matično. po nekaj urah zafrkancije ugotovimo, da je fuč. poslal nazaj in vzel novo. od takrat vse dela kot mora.
  • gregc1 Član
    uredil/-a 7. January, 2017
    Računalnik je bil kupljen na amazonu in ni imel vgrajenega diska, tako da sem moral šariti po novem računalniku. Ma sem poslal nazaj so mi vrnili denar, samo še čakam uradno potrditev da je zadeva zaključena. potem pa kupim neki drugega po komponentah in sestavim sam.... Mogoče bo bolje delovalo :)

    am... moram biti na kaj posebaj pozoren? kupil bi neko matično od asusa, mogoce kasnega celerona ali pa pentiuma, grafična ugrajena, za ram se pa še nisem odločil. Bistvo je da je vse skupaj dobro podprto z ubutu-jem 16.04. Da deluje dokaj tekoče. Ssd disk pa že imam
  • Pozoren moraš bit da matična podpira tak socket kot ga procesor potrebuje. Pa da vse pravilno vstaviš not :D 
  • Računalnik sem že sestavljal. Verjetno bom kar kupil matično z procesorjem. Me samo skrbi da ubuntu 16.04 nebi podpiral določene komponente. Da ni driverjev. Ali so tej časi že za nami? 

    Namreč za windovs deluje vse za linux pa nimam pojma :) Zgoraj omenjeni računalnik tudi ni deloval tekoče, zato me malo skrbi.

  • Samo poguglaš za vgrajeno grafično.  Drugo ne bo težav :) Razn če boš še tiskalnik kupil - to je druga zgodba :D 
  • a se splača na Amazonu kupovat? po mojem niti ne... vsaj računalnikov ne.

    vzameš na Mimovrste ali pa Anni, takega na pol sestavljenega, ali pa si izbereš pa ti dajo stvari noter. meni se ne da več sestavljat, gre preveč časa, pa potem kaka stvar ne dela pa ugotavljaš kaj ne dela...


    intel grafična, nove AMD in NVidia.

    intel precej podpira Linux tako da recimo tudi zvok (ponavadi) dela. ostalo pa tako ali tako deluje razen če res ni nekaj kar je ravnokar prišlo na tržišče.


    ni res da vse dela z Windows sistemi. so bile zgodbe ko so se ljudem računalniki sami nadgradili na 10 pa potem pol stvari ni delalo. jaz sem za svojega vprašal na HP pa mi niso hoteli potrditi da lahko nadgradim. so bili megleni glede tega. menda je precej verjetno, da bi delovalo...
    delal sem tudi s ploščo, ki je bila deklarirana za XP pa so bile same težave z SP2 paketom.

    imam pa še enega starega ki je imel 256 MB ram (skupaj z grafično) in 20 GB diska, pa je bil deklariran za XP in prišel prednaložen z njimi. XP sploh ne dela dobro z manj kot 1 Gb rama, da ne govorimo o tem da je veliko večino diska kmalu zasedel OS.
  • gregc1 Član
    uredil/-a 11. January, 2017
    gregor3000 je dejal/-a:
    a se splača na Amazonu kupovat? po mojem niti ne... vsaj računalnikov ne.

    vzameš na Mimovrste ali pa Anni, takega na pol sestavljenega, ali pa si izbereš pa ti dajo stvari noter. meni se ne da več sestavljat, gre preveč časa, pa potem kaka stvar ne dela pa ugotavljaš kaj ne dela...


    intel grafična, nove AMD in NVidia.

    intel precej podpira Linux tako da recimo tudi zvok (ponavadi) dela. ostalo pa tako ali tako deluje razen če res ni nekaj kar je ravnokar prišlo na tržišče.


    ni res da vse dela z Windows sistemi. so bile zgodbe ko so se ljudem računalniki sami nadgradili na 10 pa potem pol stvari ni delalo. jaz sem za svojega vprašal na HP pa mi niso hoteli potrditi da lahko nadgradim. so bili megleni glede tega. menda je precej verjetno, da bi delovalo...
    delal sem tudi s ploščo, ki je bila deklarirana za XP pa so bile same težave z SP2 paketom.

    imam pa še enega starega ki je imel 256 MB ram (skupaj z grafično) in 20 GB diska, pa je bil deklariran za XP in prišel prednaložen z njimi. XP sploh ne dela dobro z manj kot 1 Gb rama, da ne govorimo o tem da je veliko večino diska kmalu zasedel OS.

    _____

    Naj povem da je bil zgoraj omenjeni računalnik kupljen na amazonu brez diska. notri sem dal neki stari hdd disk. računalnik ni bil gladek in je na recimo cca45min zaštekal tko da tudi reset tipka ni prijela. sem zamenjal sem disk na ssd, vendar ni bilo nič bolje. Vrnil sem ga nazaj. To se mi na win 7 še ni dogajalo. (da nebi bil gladek z hdd diskom) Sem naložil kar nekaj win 7 pa je blo use uredu. Seveda sem novi na ubuntu, probaval sem ga na mojmu prenosniku. Super zadeva. Pri mami pa ni pardona, če ne dela ni dobr.  

    glede amazona ugotavljam kot si rekel da so slabi kar se tiče računalnika. Živim v avstriji tko da slo strani odpadejo. Računalnike pa rad sestavljam za hobi,  če imaš pa kašno ugodno ponudbo pa povej :) mora bit pa novo z garancijo .

    Kar se tega tiče.... intel grafična, nove AMD in NVidia.... bom pa sigurno pozoren tako da hvala za informacije. 
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 12. January, 2017
    gregc1 je dejal/-a:
     
    glede amazona ugotavljam kot si rekel da so slabi kar se tiče računalnika. Živim v avstriji tko da slo strani odpadejo. Računalnike pa rad sestavljam za hobi,  če imaš pa kašno ugodno ponudbo pa povej :) mora bit pa novo z garancijo .

    Kar se tega tiče.... intel grafična, nove AMD in NVidia.... bom pa sigurno pozoren tako da hvala za informacije. 

    v Avstriji pa poglej Preiss Jäger ali kaj je že pa tam kakšno dobro ocenjeno trgovino najdi. Zdaj odvisno kje živiš. Če na Koroškem, potem Mimovrste ima na Jesenicah HQ, čeprav so se mi zdi kar dragi zadnje čase. Jaz sem HP strežnik kupil preko ene UK strani, prispel pa je iz Poljske. v EU ni nekih težav, edino z garancijo je težje, če bi moral nazaj nesti. samo nekateri imajo EU garancijo.

    intel z integrirano grafiko bi moral dobro delati, tekoče.

    predsestavljen računalnik naj bi bil že testiran. saj se plača malo več ampak vsaj dela ko ga vklopiš. pa sem gledal da cene niti niso tako strašno različne. ok saj se prihrani mogoče 50, 80 EUR, samo če pa vse ne deluje pa več časa zapraviš z iskanjem vzroka težave in odpravljanjem težave. solidna varianta so tudi rabljeni poslovni prenosniki, računalniki, strežniki... pravi poslovni so ponavadi bolje zgrajeni kot ti za navadno rajo. pol se pa dobijo taki, ko so stali pred 3 leti 800, 1000 EUR za 200, 300 EUR.

    glede na to da rad sestavljaš ti bo morda tole zanimiv članek in test: http://www.techspot.com/review/1155-affordable-dual-xeon-pc/ če sam sestaviš je danes predvsem prednost ta, da lahko vstaviš komponente, ki jih sam želiš (recimo take, ki so certificirane za Linux).
  • Malo sem povprašal na slo-techu. so mi predlagali tole...

    http://www.mindfactory.de/product_info....
    http://www.mindfactory.de/product_info....
    http://www.mindfactory.de/product_info....
    http://www.mindfactory.de/product_info....

    Pa me zanima še vaše mnenje? Bo to delovalo kot mora in pa če bo dosti močna mašina za vsaj še en lts ubuntu?
  • preveri matično. jaz sem našel tole:

    https://community.linuxmint.com/hardware/view/26542

    pa tole (čeprav ne vem lai je ali ni ista plošča):

    http://askubuntu.com/questions/772506/asrock-asrock-h110m-itx-ac-audio-issue

    CPU in ostalo je OK. čeprav jaz bi izbral kak boljši ram.

    če gre za budget PC poglej še AMD plošče. ponavadi imajo AMD APU malo boljše grafične za isto ali nižjo ceno. samo tam je treba pazit da ima grafika podporo. eni njihovi čipi imajo dobro podporo, drugi zanič.

  • Pri AMD APU-ju moraš samo paziti, da gre za GCN arhitekturo, saj ta trenutno dobiva posodobitve in popravke.
  • gregc1 Član
    uredil/-a 15. January, 2017
    gregor3000 je dejal/-a:
    preveri matično. jaz sem našel tole:

    https://community.linuxmint.com/hardware/view/26542

    pa tole (čeprav ne vem lai je ali ni ista plošča):

    http://askubuntu.com/questions/772506/asrock-asrock-h110m-itx-ac-audio-issue

    CPU in ostalo je OK. čeprav jaz bi izbral kak boljši ram.

    če gre za budget PC poglej še AMD plošče. ponavadi imajo AMD APU malo boljše grafične za isto ali nižjo ceno. samo tam je treba pazit da ima grafika podporo. eni njihovi čipi imajo dobro podporo, drugi zanič.

    ____


    Am... budget ni ako pomemben pomembno je da ubuntu 16.04 deluje brezhibno. 200€ mi še nekako odgovarja. 


    tisto kar si navedel je napisano pred cca7 meseci. Misliš a je se vedno problem? 

    Se pravi procesor in grafična je vredu, plata je malo sumljiva. Obstaja še kašna druga matična za ta proc, da ni sumljiva?

    Kje za hudiča bi lahko najdel sran ki je prikazuje certificirane komponente za linux? ze dva dni guglam, se mi bo kar zmesalu od tega racunalnika.... 



  • Ni centralne strani za certificirane komponente, ki jih podpira linux :)
    Imaš phoronix, imaš Ubuntu Desktop certified hw (večinoma laptopi), imaš google :D hardware + linux ponavadi najde kak uporaben rezultat :)
  • sranje. ne vem kaj naj. pisal bom na to firmo ki prodajajo računalnike in uprašal če je kompatibilno za ubunta. 

    tok problemov ki imam z tem računalnikom še nisem imel :smiley:  :smiley: 
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.