Kubuntu 16.10 in razdelitev diska

Pozdravljeni,

Sem dokaj nov v svetu Linuxa in sem se odlocil da le tega namestim na en disk 200gb. Od tega ga bo 100gb namenjenega za delovanje linuxa Kubuntu 16.10.
Zanima me katere particije je dobro loceno nastaviti ter kaksna je njivova priporocljiva velicina?
Racunalnik ima 4Gb rama. Za swap particijo cem se nekako odlocil da bo 4Gb.
Kaj pa druge? Bral sel da je dobro dati /home na loceno particijo.
Mi lahko kdo napise katere je pametno locit ter kateri tip (ex3, ex4,...) je potrebno pri doloceni particiji izbrati.

Hvala

Komentarji

  • Jaz bi dal:

    korenski razdelek (/) - 20 GB, ext4
    swap - 8 GB, swap
    domača mapa (/home) - preostanek, ext4
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Jaz bi dal:

    korenski razdelek (/) - 20 GB, ext4
    swap - 8 GB, swap
    domača mapa (/home) - preostanek, ext4
    Pozdravljen,

    Naredil sem tako kot si mi napisal. Zanima me kaj se preostala "področja" /var, /user/, ... kaj predstavljajo te "mape"? kje bi lahko dobil podatke o tem?
  • Hvala za pomoč.


  • Pozdravljeni,

    Prosim vas za pomoč pri enaki teživi, kot sem jo imel že prejsnjikrat le da je sedaj na dugem računalnuiku. Torej imam disk 200GB na katerem bosta naložena 2 sistema (dual boot). Prvi sistem je Windows 10, drugi pa bo Linux Kubuntu 17.04.

    Zanima me, kako naj razdelim 100 GB diska na particije Linuxa, da bo PC deloval OK. Pri dual boot sem opazil, da pri izbiri particij več ni particije SWAP.
    Torej zanima me, kaj mi vi svetujete kakšna naj bo velikost particije:
    Korenski razdelek (/), ext4
    Domača mapa (/home), ext4
    Boot,
    Ali se splača razdeliti /usr, /var in /tmp na ločene particije? Če se me zanima kaksno velikost bi mi vi svetovali?

    Naj povdarim, da se bo PC uporabljal v delavnici za pogon raznih programov v elektrotehniki in bo deloval 24 ur na dan. 


  • seveda je swap še vedno na voljo.
    4 Gb Swap
    boot vsaj 2 GB (1 Gb se hitro zapolni z jedri, lahko je tudi 1 Gb samo potem je treba redeno čistiti stara jedra)
    ostalo samo root oz. po želji.

  • Zanima me tudi sledeče. V katero particijo gre poterm /usr če ne kreiras namensko te particije? A gre v /home ali v root / ?
  • v  /

    vse so v /

    boot mislim, da rabiš pri UEFI namestitvi z secureboot. mislim vsaj da je tako.:

    https://help.ubuntu.com/community/UEFI



    na starejših mašinah je pravzaprav dovolj samo / in /swap (to je kot bi v windows naredil C:\ in pagefile.sys )
    vse ostalo je potem nekako po želji in zahtevah.

  • Borzon Član
    uredil/-a 25. April, 2017
    Pozdravljen gregor3000,

    Izmenjevalno particijo SWAP sem našel, čeprav mi jo prvikrat ni uspelo najti.

    Razdelitev 100GB diska semopravil tako:
    /SWAP  8Gb (Imam 4Gb rama)
    /Boot    3Gb
    /Home  35Gb
    /Root    50gB
    /tmp     4Gb

    Hvala za pomoč
  • Čemu vse te particije? :)
  • gregor3000 Član
    uredil/-a 26. April, 2017
    swap je prevelik. 4GB je več kot dovolj. lahko se tudi zmanjša "swapiness" oz. točka, ko sistem začne uporabljati disk.  to se lahko naredi po namestitvi OS.

    pa res, zakaj vse te particije? /home je za podatke in nastavitve od uporabnika (podobno kot My Documents v Windows). če se bo uporabljal wine potem gre ta privzeto na home.

    /tmp je lahko v root, ne vem zakaj bi bil posebej.
    /boot je potreben pri Uefi namestitvi, pa še to mora biti ta secure boot, ne legacy bios ali kaj je že.

    Creating an EFI System Partition

    If you are manually partitioning your disk in the Ubuntu installer, you need to make sure you have an EFI System Partition (ESP) set up. This partition holds EFI-mode boot loaders and related files.
    • If your disk already contains an ESP (eg if your computer had Windows 8 preinstalled), it can be used for Ubuntu too. Do not format it. It is strongly recommended to have only 1 ESP per disk.

    • An ESP can be created via a recent version of GParted (the Gparted version included in the 12.04 disk is OK), and must have the following attributes:
      • Mount point: /boot/efi (remark: no need to set this mount point when using the manual partitioning, the Ubuntu installer will detect it automatically)

      • Size: minimum 100Mib. 200MiB recommended.

      • Type: FAT32

      • Other: needs a "boot" flag.
      Case when Ubuntu must be installed in UEFI mode

      Having a PC with UEFI firmware does not mean that you need to install Ubuntu in UEFI mode. What is important is below: 1.if the other systems (Windows Vista/7/8, GNU/Linux...) of your computer are installed in UEFI mode, then you must install Ubuntu in UEFI mode too. 2.if the other systems (Windows, GNU/Linux...) of your computer are installed in Legacy (not-UEFI) mode, then you must install Ubuntu in Legacy mode too. Eg if your computer is old (<2010), is 32bits, or was sold with a pre-installed Windows XP. 3.if Ubuntu is the only operating system on your computer, then it does not matter whether you install Ubuntu in UEFI mode or not.
  • Zakaj toliko particij še sam ne vem. Na internetu sem bral, da je fino razdeliti tako. In ker sem sam dokaj nov uporabnik Linuxa, sem kot priden študent ubogal "mojstre" :).

  • No očitno si bral ravno "mojstre" :D 
    Največ kar potrebuješ sta ločena /home pa / ter swap. To je res največ. 

Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.