Dostop do "root" map

Živjo

Na  starejši 32-bitni prenosnik sem namestil xubuntu 16.04.2 (priporočilo s spletnega mesta ubuntu.si).
Glede na nabor nameščenih programov in do sedaj odkrito zmogljvostjo, sem zelo zadovoljen, tako, da bo to odličen dopustniški nadomestek škatli, na kateri drugače bolj ali manj koristno zapravljam čas.
Imam pa dve vprašanji (zaenkrat samo toliko).
Prvo je, kje lahko staknem 32-bitni Skype? Za Ubuntu najdem samo 64-bitnega.
Druga stvar, ki mi trenutno ne pusti spati pa je, da bi rad v eno od "prepovedanih" map (usr/share) odzipal ali prekopiral nastavitve za en program. Na medmrežju sem našel kar nekaj "navodil", vendar se nobeno ne obnese. Še več, včasih sem zadevo tako zašuštral, da sem moral na novo naložiti xubuntu.

Ker res nisem vešč v lunix-ubuntu okolju, je vsaka pomoč  dobrodošla. Hvala.

Komentarji

  • Prvo.. Ne bo šlo :) Skype ni več na voljo za 32 bitne sisteme
    Drugo..  Kakšne nastavitve pa potrebuješ? Večina nastavitev za uporabnika je v /home/user/ mapi.

  • albrehti Član
    uredil/-a 20. June, 2017
    Z uporabo terminala sem z ukazom "sudo -i"  prišel v "root@user: ~#".

    Ali mi sedaj lahko kdo svetuje, kako z uporabo ukazov v terminalu z USB ključka (ali kakšne mape) odzipam ali prekopiram datoteke v mapo usr/share/mapa.

    Za razširitev stisnjenih datotek uporabljam "vgrajeni" Archive Manager oziroma "vgrajeni" Thunar  File Manager za copy/paste.

    Ker bi rad na dopustu pogledal kak film, bi v mapi usr/share/kodi moral zamenjati tri mape z datotekami, da bi mi zadeva delela kot imam na škatli, ki jo normalno uporabljam.
    Lahko bi sicer "ročno" izvedel potrebne nastvitve Kodija, samo vse skupaj kar nekaj časa traja.
  • 1. Razširiš tri mape z datotekami na Namizje.
    2. Nikoli ne uporabljaš root računa - še posebej ne če si komaj začel z linuxom
    3. Posreduj malo več informacij če želiš natančne informacije. Tri mape? Katere mape.. napiši ime.
    cd /usr/share/kodi/
    mv mapa1 mapa1.bak
    mv mapa2 mapa2.bak
    mv mapa3 mapa3.bak
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/mapa1 /usr/share/kodi/mapa1
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/mapa2 /usr/share/kodi/mapa2
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/mapa3 /usr/share/kodi/mapa3

    Pri sudo ukazu boš prvič moral vpisat geslo za overitev.


    Priporočam obisk https://www.ubuntu.si/pogosta_vprasanja/

  • Mape, ki bi jih moral zamenjati v mapi kodi so:
    addons
    media
    userdata

    Si bom pa pogledal priporočeno gradivo na podanih linkih
    Hvala

  • Torej neki takega
    cd /usr/share/kodi/
    mv addons/ addons.bak
    mv media/ media.bak
    mv userdata/ userdata.bak
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/addons /usr/share/kodi/addons
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/media /usr/share/kodi/media
    sudo cp -R /home/albrehti/Namizje/userdata /usr/share/kodi/userdata
  • CrazyLemon, hvala za vso pomoč.

    Prenos map je uspel, vendar je nekaj nekompatibilno na relaciji Kodi (različica) - prenesene mape - star prenosnik (11 let :))

    Vsekakor pa se bom malo bolj seznanil s tole UBUNTU čarovnijo.

    Lep dan še naprej
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.