Igre v Ubuntu skladiščih

Pred skoraj devetimi leti sem v času, ko je bil AAA gaming na Linuxu v klavrnem stanju, začel z ambicioznim projektom, katerega cilj je bil dokazati, da je trditev »Linux ni za igre« čista laž.

Odločil sem se, da preigram in ocenim vse igre, ki se nahajajo v skladiščih distribucije Ubuntu. Po nekaj mesecih mukotrpnega ocenjevanja je delo zastalo, saj sem ugotovil, da sem si tako obsežen projekt zastavil narobe. Težave so nastale tako v ocenjevalnem postopku, kot tudi postopku zbiranja materialov za opise in samem vnosu/kategorizaciji. Med samim postopkom se je pojavil Steam in kar naenkrat je AAA gaming na Linuxu vzcvetel, motivacija pa mi je še dodatno padla.

Po večletnem premoru sem se leta 2015 odločil, da začnem znova. Preuredil sem ocenjevalni sistem, način shranjevanja v podatkovni zbirki, kategorizacijo, spisal orodja za pomoč, itd. Odločil sem se, da ne bom opisoval vrst iger, ki jih ne poznam dosti, saj bi jih tako lahko nepravično ocenil. Z veseljem lahko povem, da mi je končno uspelo!

Skupno sem pregledal skoraj 700 paketov iz kategorije igre in za polovico napisal konkreten opis. Preostanek je padel na pogone, programe, otroške igre in igre, ki jih ne igram.

Rezultati? ~22 % iger je odličnih in jih priporočam, ~22 % jih ima manjše pomanjkljivosti, a so še vseeno zelo dobre. 26 % jih je takih, ki bi jih preigral le, če ne bi imel na voljo nič drugega, preostanek so igre, ki jih raje ne bi igral in smeti.

Odločil sem se tudi, da naredim izbor najboljših po kategoriji, ki je naslednji:

OpenTyrian (najboljša arkadna streljačina)

SuperTuxKart (najboljša dirkaška igra)

The Ur-Quan Masters (najboljša igra igranja vlog)

Enigma (najboljša miselna igra)

Aisleriot (najboljša namizna igra)

Frogatto (najboljša ploščadna igra)

The Battle for Wesnoth (najboljša potezna strategija)

Nexuiz (najboljša prvoosebna streljačina)

Beneath a Steel Sky (najboljša pustolovščina)

0 A.D. (najboljša realnočasovna strategija)

To je vse. Celoten seznam skupaj z opisi in statistiko si lahko ogledate na: https://andrej.mernik.eu/igre/brezplacne-igre-za-ubuntu/

V projekt sem vložil na stotine, če ne na tisoče ur, ki bi jih lahko porabil za kaj pametnejšega (npr. pisanje novic za Ubuntu.si ;) ), izkupiček obiskov na račun teh iger je namreč praktično ničen. Skozi vsa ta leta sem ugotovil, da je odličnih iger na Linuxu ogromno, problem je le v tem, da ni (Slovenskih) igralcev, ki bi jih igrali :). Vseeno pa upam, da bo komu ta seznam koristil.

Komentarji dobrodošli.

Komentarji

  • Evo ti mal prometa na stran :)
  • nekaj imamo blokirano na šihtu.
    malo se vseeno pogledal kar se sploh lahko.

    meni se zdi eden glavnim problemov, da je za precej iger potreben PPA, namesto da bi bile del enih uradnih repozitorijev mogoče partnerske ali kaj takega.

    že prej je obstajalo kar nekaj iger, ki pa so imele samo izvorno kodo. komercialnih pa je bilo malo in jih je bilo težko najti. seveda je zdaj s steam in gog to malo lažje. precej iger v skladiščih (če damo steam stran) pa še vedno ni novih ali vsaj blizu prve lige (AAA). verjetno logično saj razvoj tudi nekaj stane.

    samo bili so na primer vega trek in modi (npr. privateer remake), pa še kar nekaj drugih so solidno grafiko (0 AD, tuxkart). tudi Wesnoth, kljub grafiki je enostavna in zabavna za igrat. benea the the steel sky recimo je pa tako iz DOS časov, pa ne vem če ne tudi Ur-Quan
  • @CrazyLemon: hvala :)

    @gregor3000: Ubuntu-jevo programsko središče, preko katerega si lahko kupil tudi AAA igre, je bil zanimiv poskus, ki pa je spodletel. Sem enkrat bral, da so bili dohodki avtorjev neposredno iz teh virov mizerni ... Steam, po drugi strani, pa je druga žival :). Da bi se Ubuntu-jev SC prijel, bi morali ponujati brezplačni cross-platform + nek community vmesnik, za kar so pa tako ali tako premajhni. Se pa strinjam, za Casual igralce ponujajo skladišča ogromno, AAA naslovov s pompozno grafiko pa žal ni in jih najbrž nikoli ne bo.
  • Brez zamere, ampak če so to dobre igre ... Sem precej igral SuperTuxKart svoj čas, ampak to je daaleč od najboljše dirkaške igre. Ne glede na okus ne seže niti do gležnjev sodobnim igram, ki na Linuxu na žalost ne delajo.
    Drugače pa - vsaka vam čast, fantje, da vztrajate in se trudite. 
  • @lojzek govora je o linux igrah, ki so brezplačne :)
  • lojzek je dejal/-a:
    Brez zamere, ampak če so to dobre igre ... Sem precej igral SuperTuxKart svoj čas, ampak to je daaleč od najboljše dirkaške igre. Ne glede na okus ne seže niti do gležnjev sodobnim igram, ki na Linuxu na žalost ne delajo.
    Drugače pa - vsaka vam čast, fantje, da vztrajate in se trudite. 
    Kot je že @CrazyLemon napisal gre za brezplačne igre, ki se nahajajo v Ubuntu repozitorijih.
    Upam tudi, da ne temeljiš svoje ocene o kakovosti iger na njihovi grafični podobi: zmazek bo vedno zmazek, ne glede kako dobro izgleda ... :)
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    lojzek je dejal/-a:
    Brez zamere, ampak če so to dobre igre ... Sem precej igral SuperTuxKart svoj čas, ampak to je daaleč od najboljše dirkaške igre. Ne glede na okus ne seže niti do gležnjev sodobnim igram, ki na Linuxu na žalost ne delajo.
    Drugače pa - vsaka vam čast, fantje, da vztrajate in se trudite. 
    Kot je že @CrazyLemon napisal gre za brezplačne igre, ki se nahajajo v Ubuntu repozitorijih.
    Upam tudi, da ne temeljiš svoje ocene o kakovosti iger na njihovi grafični podobi: zmazek bo vedno zmazek, ne glede kako dobro izgleda ... :)
    Vem, da gre za Ubuntu repozitorije, to je zelo jasno napisano. :) Pa vendar, to, da je trditev »Linux ni za igre« čista laž, nekako težko drži. Mogoče je delna laž, kar si zelo lepo dokazal. Vseeno pa Linux igre niso primerljive s tistimi, ki delujejo npr. na Windows sistemih.
    Grafična podoba dostikrat res naredi največji vtis, čeprav igra ni tako dobra, kot izgleda. Prepričan sem, da ste na tem forumu strokovnjaki in precej bolj verodostojno lahko ocenjujete, ker tudi poznate, kako vse skupaj deluje. Ampak kot "igralca iger" me malo zmede, ko slišim, da je tudi Linux za "gaming", čeprav v kontekstu brezplačnih iger iz Ubuntu skladišč.

    Da ne bo nesporazuma, podpiram vse, kar vlagate v Ubuntu in kapo dol, čisto mogoče, da je prav tukaj začetek, ko se bo nekoč, upam, Linux enako dobro znašel v igričarstvu, kot npr. Windows. :) 
  • Kot "igralec iger" igram igre na Linuxu pa niti ena ni brezplačna pa iz Ubuntu skladišča :)
    Steam ima kar solidno zbirko iger - seveda se ne gre primerjat z Windowsi ampak ni pa tako hudo glede izbire :)
  • lojzek je dejal/-a:

    Vem, da gre za Ubuntu repozitorije, to je zelo jasno napisano. :) Pa vendar, to, da je trditev »Linux ni za igre« čista laž, nekako težko drži. Mogoče je delna laž, kar si zelo lepo dokazal. Vseeno pa Linux igre niso primerljive s tistimi, ki delujejo npr. na Windows sistemih.
    Na Ubuntu-ju lahko igraš naslednje:
    - skoraj 4000 nativnih plačljivih iger preko Steama
    - skoraj 1600 plačljivih iger, ki delujejo brezhibno preko Wine
    - na desettisoče konzolnih in DOS iger preko Dosboxa in drugih emulatorjev za konzole
    - 300+ brezplačnih iger iz skladišč Ubuntu

    Če iz tega seznama ne najdeš vsaj 50 dobrih iger, me resnično zanima, kaj potem sploh igraš?
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.