Gigabyte GA-970A-UD3P in R9 390 - po namestitvi amdgpu-pro in restartu se ustavi pri FSCK vrstici

Živjo!
Sem z istim problemom (ki se drugače vleče že mesece od začetka mojih začetniških mukotrpnih prizadevanj po namestiti Ubuntu na računalnik) pisal tudi na Ask Ubuntu Forum, a ni bilo posebno koristnega odziva, zdaj pa je tema že stara in očitno je to to :( Če bo komu pomagalo, je tu opisana cela zgodovina problema: https://askubuntu.com/questions/1105697/gigabyte-ga-970a-ud3p-and-radeon-r9-390-no-additional-drivers-after-installin

Specifikacije:
- Gigabyte GA-970A-UD3P (v1)
- AMD FX8320
- Radeon R9 390
- Začasno za potrebe namestitve gonilnikov za R9 390 sem uporabil tudi HD 5450 (pred tem tudi Nvidia 6600)
- 16GB RAM 3 palčke DDR3
- SSD COrsair force 3
- za potrebe namestitve imam priklopljen 1 monitor na HDMI
- tipkovnica in miška stara žična na usb 2
- utp internetni kabel

Trenutni problem:
Po sveži namestitvi Ubuntuja 18.04 na sistem (za to moram glede na specifiko gigabajtovih 970A matičnih plošč v grubu dodati "iommu=soft", da delajo tudi USBji 3.0), pri čemer uporabim začasno grafično kartico HD 5450 (ker sicer moram z R9 390 uporabljati "nomodeset", da ne dobim blackscreena po vpisu), uspešno pridem v desktop, namestim posodobitve, ki so na voljo, lepo uspešno restartam, nato uspešno naložim še zdownloadane amdgpu-pro gonilnike za R9 390, potegnjene z uradne amd strani. Do tu vse ok. Po končani namestitvi amdgpu-pro pa restartam računalnik in ko se prižiga, najprej pokaže FSCK vrstico "/dev/sdb2: clean, 196026/1875968 files, 1728998/7492096 blocks" in pri tem se zatakne. Ta vrstica se kaže (občasno tudi utripa) v nedogled.

Kot sem bral, s samim FSCK menda ni nič narobe, problem je verjetno v tem, da grafični gonilnik nekaj sfrčka in sistem se ne more zagnati (zato obstane pri fsck vrstici).
Probal sem vse opcije. Inštalirati sistem in gonilnike direkt z R9 390 (z uporabo nomodeset), pa s HD 5450. Ampak po tem restartu po namestitvi amdgpu-pro se ne prižge več. Niti z eno grafično, niti z drugo, niti z nonodeset. Zdaj tuhtam, v čem je problem - verjetno v R9 390? Norda kaj v matični? Finta je tudi v tem, da mi za R9 390 v Software&Updates piše "No additional drivers available".  Glede tega ne vem v čem je problem, zakaj mi ne najde gonilnikov za R9 390?

Imate kakšno idejo, kaj bi ga grizlo? In kaj lahko sploh naredim? Prosim na tem linku poglejte še slike mojih bios nastavitev, če je slučajno kaj narobe (omogočil sem IOMMU, Port 60/64 Emulator, XHCI Hand-off and EHCI Hand-off): https://askubuntu.com/questions/1105697/gigabyte-ga-970a-ud3p-and-radeon-r9-390-no-additional-drivers-after-installin

Predhodno sem imel na sistemu na drugem disku Windows 10 in se sprva trudil z dualbootom. Tudi takrat je bil isti problem z grafičnimi gonilniki. Zdaj na clean installu Ubuntuja je isti problem. Izklopil sem tudi vso nenujno periferijo, vse dodatne diske, čitalce kartic, usb vhode, vse. Particije na edinem disku sem naredil po navodilih (500MB EFI za install, 80GB ext4 /,  100GB ext4 /home, 16GB swap). 
Z vsem tem sem zožil sum le na matično in grafično. Ali na napačno nastavljene nastavitve v biosu. Kaj lahko še naredim? Sem totalni začetnik in se s tole namestitvijo ubadam po kosih že nekaj mesecev. Od tega, da sem pogruntal, kako se ureja grub (nomodeset), do tega, da ima 970A matična specifičen problem in potrebuje "iommu=soft", do tega, da sem v uefi spremenil nekaj nastavitev, pa do tega, da lahko za potrebe namestitve sistema začasno zamenjam grafično. In še vedno problemi, ki so očitno povezani z grafično - ki je sicer leta delal brezhibno na W10. Enostavno ni kompatibilna z Linuxom? Mimogrede, sem probal tudi Linux Mint - podoben problem - brez nomodeset se slika trga in slej ko prej pride do blackscreena, additional driverjev ne najde.

Prosim za pomoč :)

Komentarji

  • je to Kaveri čip? tam so potrebni določeni kernel parametri sicer preklopi na radeon. amdgpu.dc=1 

    https://askubuntu.com/questions/1094443/ubuntu-18-04-1-lts-r9-390x-amdgpu-guide-testing-summary

    kaj pa če poskusiš 19.04? kaj pa kakšno drugo namizje, ki ne uporablja wayland?

    druga grafična kartica načeloma ni potrebna za namestitev sistema. vsaka omogoča vsaj tekstovni način. že ta pa je dovolj da se sistem namesti in konfigurira. morda ne izgleda lepo, a deluje :-) 
  • Ubusm Član
    uredil/-a 23. May, 2019
    gregor3000 je dejal/-a:
    je to Kaveri čip? tam so potrebni določeni kernel parametri sicer preklopi na radeon. amdgpu.dc=1 

    https://askubuntu.com/questions/1094443/ubuntu-18-04-1-lts-r9-390x-amdgpu-guide-testing-summary

    kaj pa če poskusiš 19.04? kaj pa kakšno drugo namizje, ki ne uporablja wayland?

    druga grafična kartica načeloma ni potrebna za namestitev sistema. vsaka omogoča vsaj tekstovni način. že ta pa je dovolj da se sistem namesti in konfigurira. morda ne izgleda lepo, a deluje :-) 
    Hvala za odgovor! Code name grafične je Hawaii. (sprašujete po tem?)
    Torej je samo še potrebno določiti določene parametre? Hjuh, še dobro da je samo kaj takega...  amdgpu.dc=1 dodam v grub?
    Tudi 19.04 sem poskusil, pa je bil problem enak. Oz. še celo težje je bilo kaj narediti, saj so tile "Radeon™ Software for Linux® Driver for Ubuntu 18.04.2" gonilniki samo za 18.04: https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-r9-series/amd-radeon-r9-300-series/amd-radeon-r9-390

    Kot pa rečeno, mi v "Software&Updates" piše "No additional drivers available".


  • Ubusm Član
    uredil/-a 23. May, 2019
    Hu-ra!
    kaj vse sem probal, ko nisem vedel...
    pa je bilo vse, kar je bilo potrebno narediti direkt po inštalaciji sistema (niti amdgpu gonilnikov ni treba inštalirati), vtipkati v grub sledeče:
    iommu=soft radeon.cik_support=0 amdgpu.cik_support=1 amdgpu.dc=1 amdgpu.dpm=1

    Gregor, hvala za pomoč.
    Tule pa sem našel potrebne parametre:


    Tako se normalno vpišem not, resolucija je ustrezna, dela gladko.
    Čeprav mi zdaj nekaj ni jasno. Če ta parameter blokira radeon gonilnike, kako pa delajo amdgpu, če jih niti nisem inštaliral? So že not? Pa so ti, ki sedaj delajo, optimalni? Ne bi tisti amdgpu ali amdgpu.pro z uradne amd strani dali kaj boljših rezultatov?

    Mimogrede, v v "Software&Updates" mi še vedno piše "No additional drivers available" (vse je prazno).

    Lp! :)


  • Ubusm Član
    uredil/-a 24. May, 2019
    No, kaže da bo vseeno potrebno nekaj namestiti. Mi sicer krasno dela tako kot je (torej brez dodatno nameščenih grafičnih gonilnikov, le z zgoraj naštetimi parametri), ampak zdaj vidim, da mi dual screen ne dela.
    Slika je samo na enem monitorju, če priključim še drugega (projektor), tam ni slike (je na začatku, med uefi, ko pride do ubuntu nalaganja, pa piše da ni signala).

    Bo torej vseeno treba nekaj inštalirati?

    Še to sem v prejšnjem komentarju pozabil omeniti. Po inštalaciji ubuntuja sem včeraj probal namestiti še amdgpu (in tudi amdgpu-pro), čemur je seveda sledil blackscreen in potem to probal rešiti s tem dolgim parametrom, odebeljenim v prejšnjem komentarju. Pa NI pomagalo. Nobena kombinacija tega parametra. Čudno, ker bi vseeno moralo delati, sodeč po komentarjih v tej temi: https://forum.level1techs.com/t/amd-r9-390-finally-usable-on-linux/131922

    Delalo pa je, ko sem ta parameter vpisal v grub BREZ namestitve amdgpu-ja. Kar mi še vedno ni jasno. Je sedaj kakšna inštalacija gonilnikov potrebna ali je že not? Predvidevam, da je potrebna, ker slike na drugem ekranu ne dobim... na forumih pa pišejo, da se to reši z namestitvijo amdgpu (ampak kaj, ko mi slednji povzroči blackscreen kljub dodanim parametrom). Oh.

    Hvala za pomoč

    Takole mi izpiše: (HDMI-A-0 je ta primarni zaslon ki dela, DVI-D-1 pa tisti, ki mi ga ne zazna):
    xrandr: Output DVI-D-1 is not disconnected but has no modes Screen 0: minimum 320 x 200, current 1920 x 1080, maximum 16384 x 16384 DisplayPort-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis) HDMI-A-0 connected primary 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 531mm x 299mm 1920x1080 60.00*+ 50.00 59.94 1680x1050 59.88 1600x900 60.00 1280x1024 75.02 60.02 1440x900 59.90 1280x800 59.91 1152x864 75.00 1280x720 60.00 50.00 59.94 1024x768 75.03 70.07 60.00 832x624 74.55 800x600 72.19 75.00 60.32 56.25 720x576 50.00 720x480 60.00 59.94 640x480 75.00 72.81 66.67 60.00 59.94 720x400 70.08 DVI-D-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis) DVI-D-1 connected (normal left inverted right x axis y axis)


    --------------------------------------------------------------------

    SE POPRAVLJAM:
    Našel sem rešitev, da se prikažeta oba monitorja: amdgpu.dc=0
    Če bo komu prav prišlo, se celoten patameter tako glasi:
    iommu=soft radeon.cik_support=0 amdgpu.cik_support=1 amdgpu.dc=0 amdgpu.dpm=1


    Edino, kar je po tej spremembi slabše, je kontrast. Barve so preveč ostre in kontrastne. Še to bo treba nekako urediti

  • ja, saj to je težava. takšne informacije bi morale biti nekje na enem "uradnem" mestu. pa malo enostavneje bi se to moralo vklopit in izklopit (kak lep GUI ne bi škodil).

    radeon in amdgpu sta oba odprtokodna gonilnika. amdgpu pro pa je odprtokodni gonilnik z nekaj zaptrokodnimi dodatki. pri teh čipih je finta v tem da so prej imeli samo stare radeon gonilnike, potem pa se je amd odločil, da jih podpre z novimi amdgpu. ker so ti gonilniki odprtokodni so že v linux jedru. ampak spet so nekakšna beta različica, zato niso privzeto nastavljeni, ampak jih je potrebno vključiti in hkrati izključiti radeon gonilnike. to so ti parametri v grub. ne vem čigava "krivda" je tu ampak moje mnenje je da tak način vklopa ni ravno uporabniku prijazen (beta gor ali dol). lahko bi se odprlo okno, kjer bi uporabnik izbral kaj želi imeti in bi mu potem dodalo parametre v jedro.

    po drugi strani pa, lahko je pametovati... :smile: 
  • Jah res je, lahko je pametovati. Sem sicer hvaležen, da ljudje tako lepo vzdržujejo te linux distribucije, ampak ej, skoraj sem diktoriral, preden sem uspel ugledati stabilno namizje. In za začetnika je to kar mukotrpno.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.