Lenovo s145 ubuntu 20.4. Po namestitvi...

Oj!
Imam nov lenovo s 145. Kupila sem ga brez OS, torej FreeDos. Oče mi je na usb ključku prinesel Ubuntu 20.4. Ko je končal nameščanje, je po ponovnem zagonu pisalo : This is not a bootable disk. Pls insert a bootable floopy and press any key to try again... to je na črnem ekranu.
Zdaj ko ga vklopim = setup notice: Default boot device missing or boot failed. Insert recovery media and hit any key then select 'boot manager' to choose a new boot device or to boot recovery media.
V boot meneđerju pa je samo : ubuntu (WDC PC SN520 SDAPMUW-256G-1101)
Kliknem enter in ti dve strani se izmenjujeta...
V bios iz tle ne morem., ne dela nič brez usbja.
Zanima me, če sem narobe že v štartu v biosu naštimala. Res.se ne spoznam...
V BIOSu mam opcije UEFI ali Legacy support,  pri legacy sup. Je lahko legacy first ali pa UEFI first ..ne vem.kaj izbrati, da.bo kul. 
V biosu mi pa zazna ubuntu, samo noče mi ga štartat. Piše EF I spodaj ubuntu (WDC PC SN520 SDAPMUW-256G-1101).
PROSIM nasvete. Nisem imela compjuterja že 100 let...se res ne spoznam na te stvari..rada bi pa sama uštimala (z malo pomoči).
Aja pa s ključka dela v redu, edino touchpad ne zaznava sploh. Ne vem ali je treba ga kako aktivirati ali kaj...upam, da ni hardware. Je pa glanc nov comp.

Aha, a je možno, da.bi na začetku morala kaj drugega zbrati? Fotr mi je naštimal usb, tam so bile opcije ubuntu, ali ubuntu (safe graphics) ali OEM install (for manufacturers) ali boot from next volume ali UEFI firmware settings ,
ampak sem bila prepozna, tako je nameščal kar s prve opcije. A.moram tu kaj spremeniti?
Ne vem kaj še napisat...je nameščen, pa ni nameščen....bom hvaležna za vsako pomoč.
Sara

Komentarji

  • V BIOS nastavi legacy first in preizkusi.

    Prva opcija namestitve je v redu.
  • errhec je dejal/-a:
    V BIOS nastavi legacy first in preizkusi.

    Prva opcija namestitve je v redu.
    Super. Je ratal.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.