Lenovo in ubuntu zrušenje

Oj, pozdravljeni.
Sem začetnica z Ubuntu. v enem tednu z novim prenosnikom mi je ratalo narditi celo štalo. 
Nalagala sem neke ubuntu programe, pred tem sem še instalirala wine, pa mi tudi nekaj ni pasalo, kao da ni 32 nekaj...se ne spomnim točno..ampak file je bil...ne vem kaj delam narobe. Par programov (Ubuntu) mi sploh ne prenese do konca, stalno so neke napake...
Zdaj se lenovič sploh ne odziva na ubuntu..v bios pridem, ampak ne vem kaj naj. Prosim nasvete!!!

Črn ekran in piše zgoraj levo:

/dev/nvme0n1p5:clean,593513/15499264 files, 9051196/61995520 blocks
[     8.957283] irq 9: nobody cared (try booting with "irqpoll" option)
[     8.957335] handlers:
[     8.957344] [<000000000f02c965>] acpi_irq
[     8.957353] Disabling IRQ #9

Ne vem kaj sploh to pomeni.

Mi pa že od začetka ne dela wifi....sploh ne zaznava omrežij, medtem ko bluetooth štima in funkcionira ok. Tudi touchpada ne zaznava, z miško je ok. Nisem imela računalnika vrsto let... sem kupila novega, da bi ja ne bilo kakih problemov...
Me zanima, če je možno, da je okvara strojna ali mi manjkajo kaki driverji ali kaj...kako naj to vem??

Help help
Aja, se res ne spoznam, a naj kar na novo naložim sistem? Mi je žal, ker imam nekaj osebnih stvari že gor..videi pa to..in tudi že neke programe sem naštimala na ubuntu...a bo treba to vse znova?
Oziroma lahko iz biosa dobim prejšnjo verzijo? 
Aja, kaj je ahci in kaj rsi mode, to sicer nisem spreminjala v biosu ampak me zanima?.a bi bil hitrejši če delam na RSI mode. Piše, da je to Intell RSI and System Acceleration with Intell Optane Technology..?

Hvala vnaprej za morebitne odgovore in ideje.

Čav.
Sara

Aja, sistem je Ubuntu 20.04 lts , delam pa na lenovo ideapad s145 /15 IIL

Komentarji

  • Procesor pa je i3 1005G1 če to kaj pomaga...
  • ne kar tako nekaj delat in pritiskat na gumbe. prebrati in slediti navodilom. navadno so precej jasna.

    moj 8 letnik si je kupil mašino. ok sestavil se mu jaz in namestil sistem. od takrat naprej ga sam vzdržuje, čeprav smo imeli tudi en incident, pa je zanj bil kriv Steam in ne mulc. če lahko on to sam fura, lahko tudi starejši. 

    ne vem kaj je ta napaka in kaj jo je povzročilo.

    lahko ponudim samo nekaj nasvetov. 
    • programe je najbolje nameščati iz software centra. lahko se uporabi tudi snap pakete, ki delajo tako da so na nek način ograjeni od sistema.
    • če je wine pretežko uporabljati, svetujem da se namesti Play on Linux; če se namešča igre je dober tudi Steam s Protonom. je pa dejstvo da je večina windows programov vseeno še vedno le 32 bitna, zato je potrebno ob namestitvi wine navadno izbrati wine32 prefix (recimo temu nekakšen 32 bitni virtualni disk/sistem). potem pa naprej. Play on linux ima lep uporabniški vmesnik. imajo tudi skripte, ki pomagajo pri namestitvi, čeprav sem opazil, da jih je bolje ignorirati in nastavljati/nameščati po wine navodilih
    • wi-fi in touchpad včasih potrebujeta dodatne gonilnike. pomembno je tukaj, da ugotovimo: 1. ali sistem sploh zazna strojno opremo, 2 če jo zazna katera strojna oprema je to.
    • tudi, ko se računalnik sesuje so podatki še vedno na voljo. s pomočjo USB ključa, ki ima sistem se zažene sistem izbere "Try it" in nato prestavi podatke na zunanji disk. osebni podatki bodo nekje v mapi /home
    • Če linux povzroča precej težave je bolje namestiti Windows. v tem primeru pomeni, da je bil računalnik narejen z mislijo na windows in mu manjkajo linux gonilniki.  

    Sars je dejal/-a:
    Sem ponovno namestila Ubuntu 20.04. Mi po restartu piše tole:


    error: file '/boot/grub/i386-pc/normal.mod' not found.
    Entering rescue mode...
    grub rescue>

    Ne vem kako naprej.

    takole:
    https://askubuntu.com/questions/266429/error-file-grub-i386-pc-normal-mod-not-found
    in še ena rešitev in to demonstrirano na Lenovu:
    https://medium.com/@froositadwi/how-i-fixed-error-file-grub-i386-pc-normal-mod-not-found-b44c5ac7ff31


    aplikacija v teminalu po imenu inxi ima dober izpis specifikacij. sicer so pa navedene tukaj: https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/IdeaPad/ideapad_S145_15IIL/ideapad_S145_15IIL_Spec.PDF

    touchpad je: Touchpad Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad
    poskusi:
    sudo apt install xserver-xorg-input-synaptics

    wi fi pa ne vem kateri chip se uporablja, ker piše samo: 802.11ac 1x1 Wi-Fi + Bluetooth 5.0, M.2 Card

    to bi se morali videti ob ukazu
    lspci
    ali
    lshw --sanitize


    če gre za čip rtl8821ce potem glej drugi odgovor tukaj kjer pravi: I found a YouTube video on the channel Amine Tech which has a solution to this problem
    https://askubuntu.com/questions/1216699/wifi-adapter-not-found-in-ubuntu-18-04-no-drivers-for-device-rtl8822ce

    glede RSI ne vem.

    AHCI pa kontorlira povezavo z diski.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface
  • normal file sem našla. hvala. :)

    aja,lspci izpis:
    vo-IdeaPad-S145-15IIL:~$ lspci
    ž00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 8a02 (rev 03)
    00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 8a56 (rev 07)
    00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Device 8a03 (rev 03)
    00:14.0 USB controller: Intel Corporation Ice Lake-LP USB 3.1 xHCI Host Controller (rev 30)
    00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Device 34ef (rev 30)
    00:15.0 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Ice Lake-LP Serial IO I2C Controller #0 (rev 30)
    00:15.1 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Ice Lake-LP Serial IO I2C Controller #1 (rev 30)
    00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Management Engine Interface (rev 30)
    00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Ice Lake-LP SATA Controller [AHCI mode] (rev 30)
    00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation Ice Lake-LP PCI Express Root Port #9 (rev 30)
    00:1d.4 PCI bridge: Intel Corporation Device 34b4 (rev 30)
    00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Ice Lake-LP LPC Controller (rev 30)
    00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Smart Sound Technology Audio Controller (rev 30)
    00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Ice Lake-LP SMBus Controller (rev 30)
    00:1f.5 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Ice Lake-LP SPI Controller (rev 30)
    01:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device c82f
    06:00.0 Non-Volatile memory controller: Sandisk Corp Device 5005 (rev 01)

    se pravi realtek c82f.

    še bolj natančno:
    01:00.0 Network controller [0280]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device [10ec:c82f]
        Subsystem: Lenovo Device [17aa:c02f]
    06:00.0 Non-Volatile memory controller [0108]: Sandisk Corp Device [15b7:5005] (rev 01)
        Subsystem: Sandisk Corp Device [15b7:5005]

    rfkill list all 

    0: ideapad_wlan: Wireless LAN
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no
    1: hci0: Bluetooth
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no
    2: ideapad_bluetooth: Bluetooth
        Soft blocked: no
        Hard blocked: no

    sudo lshw -C network/ :
    dobim:
    *-network UNCLAIMED      
           description: Network controller
           product: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
           vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
           physical id: 0
           bus info: pci@0000:01:00.0
           version: 00
           width: 64 bits
           clock: 33MHz
           capabilities: pm msi pciexpress cap_list
           configuration: latency=0
           resources: ioport:4000(size=256) memory:93000000-9300ffff
      *-network
           description: Ethernet interface
           physical id: 3
           logical name: bnep0
           serial: 28:39:26:e3:13:5a
           capabilities: ethernet physical
           configuration: broadcast=yes ip=192.168.44.53 multicast=yes
    če to kaj pomaga...kaj več si ne upam, bom zglea zaenkrat uporabljala mouse...si ne upam preveč stvari spreminjat, ker ne bom znala popravit.



    na novo pa mi iz Software centra kakih programov sploh noče namestit...javlja napake...
    probala sem s Synaptic, a sem po prvem poizkusu (neka igrica za test..pač prva na seznamu..) ugotovila, da ne dela več...ne igra, ampak Synaptic!! ko ga želim odpreti, mi javi:

    : Malformed entry 53 in list file /etc/apt/sources.list (Component)

    E: Seznama virov ni mogoče brati.

    E: _cache->open() failed, please report.

    In ne morem odpreti programa sploh.

    od takrat naprej tudi preko terminala ne morem več štimati nič, razen osnovnih lspci ipd. ukazov...tako ne morem niti multimedia kodekov "dograditi" niti instalirat recimo vcl...pa kup stvari ki sem jih probala dol vzeti.

    terminal me opozori na isto zadevo. entry 53....

    sara@sara-Lenovo-IdeaPad-S145-15IIL:~$ sudo apt install ubuntu-resricted-extras

    [sudo] password for sara:

    E: Malformed entry 53 in list file /etc/apt/sources.list (Component)

    E: Seznama virov ni mogoče brati.

    E: Malformed entry 53 in list file /etc/apt/sources.list (Component)

    E: Seznama virov ni mogoče brati.

    tako, novi problem...

    mogoče se napačno izražam, sem beginerka... pač probavam neke začetne stvari...

    razmišljam, da bi probala windowse, glih tolko, da vidim, če je problem v driverjih, če bi na win delalo, ker pa se bojim, da ne bom znala naredit particij sama...se še nisem lotila...na Lenovo imajo za touchpad itak gonilnike samo za windows....čakam soseda, da mi ga da na ključek ali nekaj je rekel...


    kaj bi morala tale file entra 53 kaj spremeniti ali dodati kaj? kak nasvet?

    ko file poiščem je prazen. 0 datotek. sem kaj zbrisala ali kaj j možno?

    gotovo mi ful začetnih stvari dodatkov manjka...sem se malo zgledovala po straneh ala "20 things to do after installing ubuntu 20.04" iiz brskalnika..., pa sem par stvari naredila ali probala narest, pač to, kar mislim, da bi mi prišlo prav....po navodilih, seveda. No, tale računalnik je izgleda res za windowse ali kaj, ker prav ne vem kaj vsakič manjka..ali delam jaz aj narobe, pa če delam po navodilih, ne bi smelo bit narobe, ne? ampak moralo bi se vseeno dat uštimat, a ne?


    hvala za morebitne nasvete glede malformed entry 53.











Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.