Točen čas

Avtomatska nastavitev točnega časa v Linuxu je lahko zelo zapletena 'operacija'. Če želite imeti čas nastavljen točno do mili ali nano sekunde potem morate inštalirati ntp server (samo za super experte!)...

Druga možnost pa je, da vašo uro računalnika enkrat na dan nastavlja ntp server na Arnesu.
Pazi: priporočam enkrat na dan zato, ker lahko večkratno dostopanje do ntp serverja na Arnesu ujezi administratorje in vam lahko zablokirajo dostop!!

Torej za to drugo možnost je potrebno nastaviti vaš cron server, da bo enkrat dnevno povprašal ntp server na Arnesu in popravil vašo sistemsko uro. Postopek gre takole, odprite shell konzolo in vpišite:

$ sudo su
(Vpišite vaš password za dostop do root privilegija)

# crontab -u root -e
(Odprlo se vam bo okno z urejevalnikom. Sem vpišite:)

## Komentar: Nastavi uro vsak dan ob 1:32 am
32 1 * * * /usr/sbin/ntpdate ntp1.arnes.si >> /var/log/timesync.log; /sbin/hwclock --systohc

(Shranite. V GNU nano urejevalniku to storite s CTRL-o(črka), ENTER)

To je to. Ta crontab se je shranil v: /var/spool/cron/crontabs/root
Poglejmo še kaj smo nastavili:
Vrstica -> 32 1 * * * /usr/sbin/ntpdate ntp1.arnes.si >> /var/log/timesync.log nastavi root crontab, da vsak dan v letu ob 1:32h zjutraj sinhronizira našo sistemsko uro z uro na Arnesovem ntp serverju, spremembo vpiše v datoteko /var/log/timesync.log in nato z ukazom /sbin/hwclock --systohc nastavi še našo hardversko uro.

Za podrobnosti si preberi:

* man crontab
* man ntpdate
* man hwclock

Lp., Igor

Komentarji

  • gregor Član
    uredil/-a 1. June, 2006
    Prvo en mali popravek med zvezdicami mora bit presledek !!!

    ## Komentar: Nastavi uro vsak dan ob 1:32 am
    32 1 * * * /usr/sbin/ntpdate ntp.mostovna.com >> /var/log/timesync.log; /sbin/hwclock --systohc

    Ob tem naj povem da obstaja tak NTP server v Novi Gorici. Torej če živite v tem časovnem pasu (primorska etc) si lahko čas nastavite na : ntp.mostovna.com

    Sam sem pred časom (ko sem imel še dostop do kabelske televizije) čas nastavljal kar z

    sudo alevt-date -set

    Ne vem sicer kako točen je čas, če imate dolge pinge etc....pri NTP ju

    LP
  • gregor je dejal/-a:
    Prvo en mali popravek med zvezdicami mora bit presledek !!!
    Res je, vendar so presledki tam kjer morajo biti (try with copy paste)!
  • Ahm se opravičujem teli fonti so me malo zavedli.

    LP
  • bl4z Član Ubuntu.si
    ok .. se mal crona .. kako nastavit poljubne editor:

    export EDITOR=mcedit
    crontab -e

    pa boste editerali v mcedit .. :P
  • Za tiste, ki se vam ne ljubi tipkati:
    - desni klik na uro v opravilni vrstici
    - klik na nastavitve
    - kljukica pri Periodicaly synchronise clock...
    - v Select servers izbereš kar ti srce poželi.
  • Zanimivo... Kako se pa nastavi PM? (recimo ob osmih zvečer - 20:00)?
  • christooss Član Ubuntu.si
    a ti bi rad da bi pisal

    8:00 PM ?
  • Jaz na gentoo uporabljam ntpd ker popravi drifte v kernelu...drugace je pa cisto enostavno, nainstaliras ntpd pa v conf fajlu nastavis ntp streznik pa das da zazene ob bootu....zadeva kr dost lepo deluje :)
    Lp
  • Niber je dejal/-a:
    Za tiste, ki se vam ne ljubi tipkati:
    - desni klik na uro v opravilni vrstici
    - klik na nastavitve
    - kljukica pri Periodicaly synchronise clock...
    - v Select servers izbereš kar ti srce poželi.
    Cool! Nisem vedel, da ima Ubuntu to kar v menuju. Najboljša distrubucija, itak! :)
    Mirtma je dejal/-a:
    Zanimivo... Kako se pa nastavi PM? (recimo ob osmih zvečer - 20:00)?
    Takole:

    0 20 * * * /usr/sbin/ntpdate ntp1.arnes.si >> /var/log/timesync.log; /sbin/hwclock --systohc

    S tako nastavitvijo se bo Crontab prožil vse dni v letu ob 20:00. Crontab uporablja za proženje pet polj (zvezdic). Prva zvezdica je za minute (0-59), druga je za ure (0-23), tretja je za dan v mesecu (1-31), četrta je za mesec (1-12), zadnja peta pa je za dan v tednu (0-6). Zvezdica namesto številke pomeni 'vse', torej vse dni v tednu, vse dni v mesecu, itd... Cron je uporabna zadeva za mnogo opravil. Meni recimo vsak dan menja slikice na domači spletni strani; pošilja elektronsko pošto s čestitkami za rojstne dneve mojih prijateljev, itd...
    Aphopis je dejal/-a:
    Jaz na gentoo uporabljam ntpd ker popravi drifte v kernelu...drugace je pa cisto enostavno, nainstaliras ntpd pa v conf fajlu nastavis ntp streznik pa das da zazene ob bootu....zadeva kr dost lepo deluje :)
    Lp
    Fino! Ali lahko bolj podrobno opišeš postopek?

    Lp., Igor
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.