Ubuntu...Ubunta...Ubuntuja

Lep pozdrav vsem!

Že nekajkrat sem opazil dilemo, kako sklanjati Ubuntu v slovenščini. Ne vem, ali ste zadevo že razrešili, toda odšel sem se pozanimati profesionalcem (lektorjem) in na podlagi vzorca (trije ljudje) izvedel naslednje. Vse je odvisno od izgovorjave besede (na katerem zlogu je poudarek), toda glede na mojo izgovorjavo, se beseda sklanja enako kot Ceausescu, priimek znamenitega romunskega diktatorja. Zanj je veljalo, da sta obe sklanjatvi pravilni, tako da enako velja tudi za Ubuntu. (Ubuntu, Ubunta ali Ubuntu, Ubuntuja). Za katero se boste odločili, je torej res stvar dogovora. Pravopis dovoljuje obe.

Lp,

Odisej

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    http://www.ubuntu.si/punbb/viewtopic.php?id=151

    Sem pa jast :) za sklananje Ubuntu-ja ali Ubuntuja
  • Dobro bi bilo, da bi se zmenili za enotno sklanjanje, da bi imeli boljši prevod. Predlagam referendum in bi res prosil, da vsi, ki sodelujete pri prevajanju Ubunta/Ubuntuja, oddate svoj glas tukaj. Uporabljali bomo tisto sklanjanje, ki bo na koncu zbralo več kot 50% glasov. Referendum se zaključi v nedeljo, 2. julija ob 0:00. :D

    Jaz sem za sklanjanje Ubuntu/Ubunta...
  • Jaz sicer (še) ne prevajam, zato pa glasujem za Ubuntuja....

    Lp,

    Odisej
  • skoda ker ta forum ne podpira anket ... zdej bo treba pa steti po topicu :)

    torej da se jst se enkrat opredelim: sm za ubuntu-JA (po moznosti kar s crtico umes)

    pocakajmo se kaksen teden pa bomo pol presteli in se opredelili skupinsko
  • christooss Član Ubuntu.si
    http://www.ubuntu.si/drupal/?q=node/28

    Evo tuki mate anketo Prosim da čimveč glasujete
  • christooss Član Ubuntu.si
    Samo da opozorim glasovi na forumu ne veljajo. Veljajo samo glasovi v anketi.

    Hvala za razumevanje.

    Anketa je odprta 2 tedna. Lahko pa se na posebno prošnjo podaljša/skrajša
  • Hvala za anketo ... stetje glasov na forumu bi blo res zoprno :)
  • Jaz sem tudi dobil mnenje ene slovenistke oz. lektorice, da bi po njeno bilo bolje ubutu/ubuntuja, ker se ohrani prvoten zapis ubuntu(ja).
  • christooss Član Ubuntu.si
    Anketa je odprta še en dan. Vendar trenutni reszultati že kažejo končno odločitev
  • Screamboy Član Ubuntu.si
    hehe saj mora kazat zato je anketa ;P
  • christooss Član Ubuntu.si
    Ja če bi blo 50 : 50 pa da bi dva oddala glasova anketa ne bi kazala končne odločitve. Vsaj ne dan pred koncem glasovanja
  • christooss Član Ubuntu.si
    ***Bobni**
    ***Fanfare***

    Spoštovani.

    Znani so rezultati javnomnenske ankete, ki je zadnja dva tedna potekala na ubuntu.si. Kot verjetno veste se je anketno/referenfumsko vprašanje glasilo.

    Naj se sklanja 1. (Ubuntu / Ubuntuja) ali 2. (Ubuntu / Ubunta).

    In zmagovales je.....

    ....****bobni simulirajo TUŠ********

    ...

    Prvi predlog Ubuntu / Ubuntuja. Po neverjetni borbi je ta predlog premagal svojega so tekmovalca za borih 20 glasov . 71 %

    Zato razglašam, da se od danes uporablja le zmagovalna oblika. Vse ostale oblike so prepovedane njihova raba pa bo strogo kaznovana. Obliko kazni se bo spomnil christooss (Tabsko in Oči ubijalska kombinacija :P )

    Hvala za glasovanje. Predvsem tistim, ki so glasovali za isti predlog kot JAZ :P

    S tem razglašam novo anketo :P fino da poveste spet svoj glas
    http://www.ubuntu.si/drupal/?q=node/30
  • Torej od danes naprej na računalniku uporabljam Ubuntuja in ne več Ubunta. :D
  • christooss Član Ubuntu.si
    1. Imenovalnik Kdo ali Kaj - Ubuntu
    2. Rodilnik Koga ali Česa - Ubuntuja
    3. Dajalnik Komu ali Čemu - Ubuntuju
    4. Tožilnik Koga ali Kaj - Ubuntu
    5. Mestnik Pri Kom ali Pri čem - Pri Ubuntuju
    6. Orodnik S Kom ali S Čim - Z Ubuntujem
  • christooss Član Ubuntu.si
    aks torej od danes naprej uporabljaš Ubuntu in ne Ubuntuja :P
  • hehe :D
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.