Problem z grafično kartico

Imam monitor lcd LG Flatrona L1930B - 19 palčni in grafično nvidia GeForce 5700 FX. Nativna ločljivost monitorja pa je 1280x1024
In imam problem z driverji. Na Breeziju je instalacija gonilnika potegnala samo do 1024x768, potem pa sem ročno v xorg.conf dopisal še to nativno ločljivost monitorja in je delovalo. Odkar pa sem posodobil na dapperja pa nekako ne gre. Če že med inštalacijo označim 1280x1024 se mi x server sploh noče startati. Če pa potem tako kot sem prej ročno vpisal v xorg.conf pa širina potegne do 1280, višina pa samo do 768... pa še to samo v prijavnem zaslonu. Ko se ubuntu postavi pokonci pa preide nazaj v 1024x768. Namizje je grdo in preveliko zato prosim z idejami na plan...
Hvala

LP,virusss8

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    Sistem -> Nastavitve -> Ločljivost zaslona ... lahko izbereš 1280x1024?
    Lahko pa probaš z ukazom dpkg-reconfigure xserver-xorg
  • ne morem izbrati. Na voljo imam samo 640x480, 800x600 in 1024x768
    s tem ukazom sem tudi poskusil ampak nič (tm so zvezdice samo pr teh ločljivostih in ko izberem 1280x1024 se mi potem x server noče štartat)
  • Kami Član Ubuntu.si
    Kak maš refresh rate monitorja nastavlen?
  • 60 Hz tako kot more bit, čeprav ga je sistem privzeto nastavil na 85Hz
  • christooss Član Ubuntu.si
    Odpri xorg.conf

    pa poišči sekcijo kjer so resolucije in dodaj željeno resolucijo. Nato pa samo restarti Xe pa bo
  • to sem že zdavnaj naredil. Shranil in restartal, ampak potem ali ignorira novo resolucijo (kot da je ne bi imel napisane) ali pa se X sploh noče štartati
    Sem shranil samo 1280x1024 in potem sem tule: Sistem -> Nastavitve -> Ločljivost zaslona; lahko izbiral med ločljivostmi od 640x480 do 1280x768 (čeprav je v xorg.conf napisana samo 1280x1024). Nimam pojma zakaj enostavno noče videt te resolucije, ker na breezyju je normalno delalo takoj ko sem ročno spremenil xorg.conf

    LP , virusss8
  • napsy Član Ubuntu.si
    ker drajver pa maš za grafično, nvidiine drajverje, drajverje od xorg?
  • nvidiin drajver mam.
    Delal sem pa po tem receptu: KLIK
  • christooss Član Ubuntu.si
    zakaj pa ne kr

    sudo apt-get install nvidia-glx
  • napsy Član Ubuntu.si
    poskus še z vesa drajverji
  • kako pa to storim?
  • napsy Član Ubuntu.si
    tam pod driver option zamenji nv oz. nvidia z vesa pri sekciji za graficno potem pa restarti x
  • na žalost ne pomaga. Isti problem kot pri nv driverjih.
    Ni mi jasno zakaj mi je na breezyju vse normalno delal, zdej pa ne več.
    Ne glede na to katere vse resolucije mu dodam v xorg.conf , na seznamu potem lahko izberem samo do 1280x768

    Še kakšen predlog prosim, ker me tale resolucija resnično moti ker so fonti ful spacani ipd.

    LP, virusss8
  • napsy Član Ubuntu.si
    vprašaj še na www.ubuntuforums.org
  • Zanimivo kaj vse clovek najde ce pobrska po uradnem ubuntu wiki. En sam search z keywordom "nvidia" je obrodil sadove.
    Nalozil sem gonilnike restartal x server ter gdm, potem seveda rocno vnesel 1280x1024 resolucijo v xorg.conf, znova zagnal racunalnik in... problem resen!
    Ce ima se kdo problem naj obsce https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/Nvidia

    P.S.: Sem pa sedajle med pisanjem tega posta ugotovil da mi sumniki ne delajo. Ve kdo resitev?
  • napsy Član Ubuntu.si
    Nastimi si slovensko tipkovnico:
    System -> Preferences -> Keyboard -> -> Layouts pa dodaj slovensko.
  • virusss8 Član
    uredil/-a 2. August, 2006
    Imam nastimano pa ni slovenska. Slovensko sem dal tudi celoten sistem ampak se vedno nic od sumnikov.
    Zanimivo se mi zdi to da je tipkovnica nastavljena slovensko ker ima normalno postavitev tipk (QWERTZ), namesto angleskega (QWERTY), samo sumniki ne delajo. Pa tudi ce nastavim jezik tipkovnice na hrvasko ali pa srbsko ni niti mehkega cja.
    Vedno ko hocem spremeniti ali zamenjati jezik tipkovnice se mi pojavi tale error: http://www3.shrani.si/o.php?screensh768505.png
    Pa a morjo vedno eni driverji neki pokvarit no. Sumim da ma tale graficni driver neki zraven, ceprav mi ni jasno, kaj bi imel graficni driver zraven pri tipkovnici?

    Ponovno sem odkril problem in vam ga razlagam. V xorg.conf je bilo (sem ponesreči jaz to storil) pod keybord variant napisano pač celotno ime moje tipkovnice. Sedaj pa ko sem to bedarijo zbrisal, lahko piŠem Šumnike, se pravi Ž?ÜČŠŠ??ŠŽČČŽŠ??

    Kljub temu da sem problem s šumniki rešil, se mi to error okno pojavlja od vsakem restartu gdm (se pravi tudi zagonu računalnika). Je pa to zelo moteče.
    Ve kdo kako ga odpravit? Ugasnit?


    Hvala vsem za pomoč pa se še priporočam :D
  • napsy Član Ubuntu.si
    v /etc/X11/xorg.conf pod sekcijo 'imput device' za tipkovnico, poglej če imaš slednje kje:

    Option "XkbRules" "xorg"
    Option "XkbModel" "pc105"
    Option "XkbLayout" "si"
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.