Kaj je Ubuntu?

Ubuntu je prost, odprtokodni operacijski sistem, ki ga skupaj razvijata podjetje Canonical in odprtokodna skupnost. Operacijski sistem je glavni “program” na računalniku in obsega skoraj vse, kar vidite, ko zaženete računalnik.

Ubuntu je primeren za prenosne ter namizne računalnike in tudi strežnike (trenutno je v izdelavi tudi različica za telefone in tablice). Ubuntu lahko uporabljamo doma, v šoli ali pri delu, saj vsebuje številne programe.

Z njim lahko oblikujemo besedila, preglednice in predstavitve, poslušamo in urejamo glasbo, gledamo filme, uredimo svojo zbirko digitalnih fotografij, brskamo po svetovnem spletu, klepetamo, igramo računalniške igre in še veliko več.

Ubuntu vsebuje Programsko središče Ubuntu, kjer je na voljo več kot 20 000 programov, od tega je večino brezplačnih, ki bodo zadostili vsem vašim potrebam. Poleg uporabniških programov Ubuntu vsebuje tudi zahtevnejša orodja za razvijalce in programerje.

Kaj pomeni Ubuntu?

Ubuntu je afriška beseda, ki pomeni “humanost drugim” ali “Jaz sem to kar sem, zaradi tega kar smo vsi”. Distribucija Ubuntu prinaša duh Ubuntu v programski svet.

Ali je Ubuntu res brezplačen?

Da. Ubuntu je za uporabo popolnoma brezplačen. Ubuntu ne vsebuje “profesionalne” ali “premium” različice, za katero bi morali plačevati. Prav tako boste v času podprtosti določene različice brezplačno dobili varnostne posodobitve in druge popravke, ki bodo vaš računalnik ohranili varen in stabilen.

Ali lahko Ubuntu uporabljam tudi v podjetju?

Da. Ubuntu lahko povsem brezplačno in brez omejitev uporabljate tudi v podjetju in povsod drugod na poljubnem številu računalnikov.

Ali je res, da za Ubuntu ni virusov?

Noben sistem ni popolnoma varen pred virusi in vdori, vendar je Ubuntu zasnovan za vašo varnost. Zaradi narave odprte kode (glejte spodnje vprašanje) se morebitne varnostne napake v povprečju odpravijo hitreje kot pri komercialnih operacijskih sistemih. Poleg tega se izdelovalci zlonamerne opreme trenutno osredotočajo predvsem na sistem Windows, zato je število virusov in drugih zlonamernih programov na Ubuntuju več stokrat manjše kot na sistemu Windows. Vseeno to ne pomeni, da je pametno odpirati sumljivo e-pošto ali spletne strani.

Kaj pomeni, da je Ubuntu odprtokodni operacijski sistem?

Poenostavljeno rečeno vse računalniške programe ustvarjamo tako, da napišemo kodo (pogosto se imenuje izvorna koda ali angleško “source” oz “source code”), ki jo nato z ustreznimi pripomočki spremenimo v delujoč računalniški program. Za kakršnokoli spremembo delovanja programa (na primer razvitje novih zmožnosti programa ali pa le majhen popravek) moramo spremeniti izvorno kodo in jo nato spremeniti v spremenjen program. Brez poznavanja izvorne kode je spreminjanje programov skorajda nemogoče.

Ubuntu je odprtokodni operacijski sistem, kar pomeni, da je izvorna koda za Ubuntu in vse privzeto nameščene programe (ne pa tudi vse programe, ki so na voljo v Programskem središču Ubuntu) odprta. To pomeni, da si jo lahko vsakdo brezplačno ogleda. Ker kodo vidi veliko ljudi, se napake (ki so v zapletenih programih neizogibne in jih ponavadi imenujemo “hrošči”) v povprečju najdejo in odpravijo veliko hitreje. Prav tako je hitrejši razvoj novih funkcij, saj lahko prav vsak z zadostnim znanjem prispeva nov delček k Ubuntuju. Prav tako si lahko odprtokodne programe vsak prilagodi po svojih željah. Primer take prilagoditve pravkar gledate, saj uporabljate prilagojeno različico Ubuntuja.

Kaj je spremenjeno?

S to različico smo Ubuntu želeli še bolj približati novincem iz Slovenije. Zato smo poskrbeli, da je Ubuntu popolnoma preveden v slovenščino že od začetka. V Firefox smo dodali zaznamke slovenskih spletnih strani, v Rhythmbox pa slovenske radijske postaje. Poleg tega pa smo za vas pripravili še strani, ki jih pravkar berete.

Kako uporabljati Ubuntu?

Za vas smo člani slovenske skupnosti Ubuntu pripravili vodnik, ki vam bo pomagal pri namestitvi, spoznavanju in prilagoditvi Ubuntuja, svetoval pa vam bo tudi pri uporabi privzetih programov in nameščanju dodanih programov. Poiščite ga na svojem namizju (ikona kako začeti z Ubuntujem). Če ste ga po nesreči izbrisali ali premaknili, ga lahko dobite tukaj.

Preverite tudi stran uporabni programi, kjer si lahko preberete kratek opis naših najljubših programov, ki bodo morda prišli prav tudi vam, lahko pa si ogledate tudi naše video vodiče.  Nekaj dodatnih povezav lahko najdete pod uporabno gradivo. Če imate še vedno vprašanja, pa se obrnite na naš forum ali pa kliknite na pomoč.

Upamo, da vam bosta raziskovanje in uporaba Ubuntuja v veselje in užitek.

Kako uporabljati vmesnik Unity?

Unity je nov vmesnik v Ubuntuju, ki zahteva nekaj prilagajanja. Do pregleda uporabnih tipkovnih bližnjic lahko dostopate tako, da pritisnete in nekaj sekund držite tipko “Super”. Nahaja se med levima tipkama Control in Alt v spodnji vrstici tipkovnice. Za več podrobnosti si preberite poglavje Namizje Ubuntu v priloženem vodniku (glejte namizje oz. zgornje vprašanje).

Vau. Ubuntu je pa res super! Ali lahko kako pomagam?

Seveda! Ubuntu obstaja v takšni obliki po zaslugi številnih prostovoljcev, ki skupaj ustvarjajo, sodelujejo, se družijo in si pomagajo pri enem od največjih programskih projektov na svetu. Veseli bomo, če boste pripravljeni žrtvovati nekaj minutk svojega časa in izboljšati Ubuntu za vas in svet okoli vas. Počenjate lahko različne stvari, mnoge od njih pa ne zahtevajo zapletenega tehničnega predznanja. Poleg pisanja novih delov Ubuntuja (programiranjem) lahko sodelujete tudi s poročanjem in upravljanjem hroščem (javljate kakšne napake opazite v Ubuntuju, da jih drugi lahko popravijo), pisanjem dokumentacije, razpravah o novih zmožnostih in promociji.

Predlagamo, da se pridružite naši skupini Ubuntu.si, ki se poleg zgoraj naštetih dejavnosti ukvarja še predvsem s pomočjo uporabnikom Ubuntuja, prevajanjem sistema Ubuntu v slovenščino, vzdrževanjem spletne strani Ubuntu.si, organizacijo različnih dogodkov, ter drugih projektov kot je ta, ki ga pravkar gledate. Zagotovo boste našli nekaj, kar vas bo zanimalo, sodelovanje pa ne vzame veliko časa. Če želite izboljšati Ubuntu, spoznati nove ljudi in se naučiti novih stvari, odprite zavihek “Pomoč” in nas spoznajte.