[rešeno] Povrnitev izgubljene namestitve

Oh, malo sem žalosten. Enostavno se mi ne da več kaj dosti za(je)bavati z raznimi namestitvami in podobno. Naštimam si, kar mi paše in to je to.

Tako sem si tudi končno uredil svoj Ubuntu po reglcih, kot sem ga želel. Saj veste, tako namizje, taki privzeti programi, najljubša orodja, celo (legalne) office mi je uspelo namestiti, ker jih rabim zarad službe. Pa rhythmbox sem si lepo vse popedenal in ... skratka udobno in mirno.

Potem pa - pokala nekega dne crkne matična. Ajd, kupim novo matično in ker sem že star in se mi že malo roke tresejo sem med menjavo še eno od tistih miljon "nogic" tako skrivil, da se je odlomila. Drugega se na hitro ni dobilo in sem vstavil Semprona, prej pa sem imel Athlona.

Pa razočaranj ni bilo konec - poženem konno kompjiuter in katastrofa: Ubuntu se ne zažene več. melje, melje, melje in napiše da ne bo več čaka in ALERT
DEV/DISKBY-UUID/FAxxx(cel kup cifer)xxx-xxx does not exist

Najprej sem naredil live usb, potem pa še novo inštalacijo, pa nič ne pomaga. Vidim cel nedotaknjen razdelek s ta starim dobrim Ubuntu, tudi šarim lahko po njem, pognati pa ga ne morem. Celo v GRUBU se pojavi kot ena od možnosti za zagon, ampak če jo izberem spet isti šmorn.

Poizkusil sem z editiranjem gruba, kjer tisti del root=xxx-xxxx-xxxx zamenjaš z root=/dev/sdax (kjer pač je ) pa ne pomaga.

Malo premišljujem če ni slučajno tista različica bila za 64bitne sisteme, pa ga to zeza? Skoraj neverjetno.

Prosim torej za pomoč:

Kako bi lahko zagnal tisti del, kjer je ta stari Ubuntu

ali

Kako bi vse skupaj (s certifikati za spletno banko v chromu vred) prenesel v novi ubuntu in potem ta starega mirne duše zbrisal,

Najlepša hvala za pomoč

Komentarji

  • Kako bi vse skupaj (s certifikati za spletno banko v chromu vred) prenesel v novi ubuntu in potem ta starega mirne duše zbrisal,
    Vidim cel nedotaknjen razdelek s ta starim dobrim Ubuntu, tudi šarim lahko po njem,
    Sej si si sam odgovoril :)

    Naredi si en liveCD in nato priklopiš svoj usb ključek (al pa disk) ter narediš backup vsega kar maš gor :)
  • Bi zelo lepo prosil za malo bolj natančno razlago. Ali torej lahko mape "starega" ubunta skopiram v novega in jih enostavno "povozim"? Katere mape? Oziroma drugače - če delam backup s pomočjo live usb, kako naj to izvedem? Katere mape, samo /home ali še kakšno? Rad bi namreč nekako, da se mi postavi "stari" ubuntu- prvič ker je že ves popedenan in drugič, ker sem izgubil vse backupe bančnega certifikata (razen na prenosniku, od koder jih pa nikakor ne morem izvoziti, ker sem jih menda importiral brez zasebnega ključa)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Morda še ni vse izgubljeno. A lahko napišeš vsebino /etc/fstab ?

    Z ukazom
    sudo blkid
    preveri, kakšen je UUID tvojega sistema in v grub nastavitvah nastavi pravi UUID.
  • Wega Član
    uredil/-a 26. January, 2011
    Vsebina je
    /dev/sda1: UUID="8444C1E944C1DDD4" TYPE="ntfs"
    /dev/sda5: UUID="fa693543-5746-41a3-8bf4-6fe522363699" TYPE="ext4"
    /dev/sda6: UUID="cc8d89e0-323a-43da-bdcd-d9b0437df41a" TYPE="ext4"
    /dev/sda7: UUID="4527994b-f85e-440a-82bb-144a77de0b0b" TYPE="swap"

    tisto na sda1 je na hitro nameščeni winxp, (da sem sploh lahko prišel do ubuntu namestitvenih programov - doma nisem imel ama prav nobenega)
    na sda5 je ta nesrečni "ta stari" ubuntu UUIDE v grubu pa je čisto ta prava oziroma enaka,

    Napakca je takale:

    image

    Aja še to: v grubu sem vpisal direktno dev/sda5 namesto UUID pa ni bilo nič bolje!!



    Ojoj, skoraj pozabil: fstab izgleda takole

    # /etc/fstab: static file system information.
    #
    # Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
    # for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
    # devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
    #
    #
    proc /proc proc nodev,noexec,nosuid 0 0
    # / was on /dev/sda6 during installation
    UUID=cc8d89e0-323a-43da-bdcd-d9b0437df41a / ext4 errors=remount-ro 0 1
    # swap was on /dev/sda7 during installation
    UUID=4527994b-f85e-440a-82bb-144a77de0b0b none swap sw 0 0

    Mimogrede, tole pa je fstab iz ta starega ubunta:
    # /etc/fstab: static file system information.
    #
    # Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
    # for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
    # devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
    #
    #
    proc /proc proc nodev,noexec,nosuid 0 0
    # / was on /dev/sda5 during installation
    UUID=fa693543-5746-41a3-8bf4-6fe522363699 / ext4 errors=remount-ro 0 1
    # swap was on /dev/sda6 during installation
    UUID=b965bbfc-9268-4874-8f00-b78ddb8f2813 none swap sw 0 0
    /dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto,exec,utf8 0 0
  • Danes sem ponovno inštaliral ubuntu kar preko tega ta starega, nekako sem se sprijaznil, da bodo nastavitve izgubljene. Na žalost pa tudi to ni rešilo zadeve - še vedno isto! Med inštalacijo sem priklop naredil na "/".bi morda moral kam drugam?
  • Evo mene, še zadnjič.

    TAkole sem naredil: "znotraj" Windows sem izvedel inštalacijo ubunta in potem malo s pomočjo akrobacij z dovoljenji in malo s pomočjo usb live ključka skopiral ključne mape. Žal se vse ni vrnilo, sem pa dobil nazaj ključne stvari kot so certifikati in podobno.

    Sedaj nameravam čisto na novo namestiti ubuntu in ga urediti znova, zato vas prosim za naslednje nasvete:

    1) Sedaj imam čisto zmedo in štalo z zagonskimi menuji.
    - najprej se pojavi Grub novoinšaliranega, (ki ne dela) ki mi ponudi na izbiro Ubunte (razne verzije) in Windows
    - če grem v Windows, se zažene Winowsov zagonski meni z izbiro "Windows" in Ubuntu"
    - če od tu grem v Ubuntu, se spet pojavi Grub z vso izbiro... med drugim tudi delujočim Ubuntom

    Skratka cela zmeda. Zanima me kako izbrisati nameščen Ubuntu tako, da se bodo Windows vseeno zagnali, torej da bom padel naravnost v Windows izbiro (torej da ne bo, ker ne bo Gruba vse skupaj zablokiralo)

    2.) Kje v ta starem ubuntu najdem vsebino start menija? Ali pač kje bi dobil seznam vseh dodatnih programov, ki sem si jih namestil? RAd bi jih namreč namestil na novo, pa da ne bom katerega pozabil.
  • Torej
    1.) lepo si si zakuhal tole :)
    Skratka..z gparted zbrišeš Ubuntu particijo ter jo dodeliš windowsom (al karkoli pač želiš narediti s to particijo)
    Nato zaženeš Windows CD ter greš v recovery ter popraviš MBR (fixmbr - je ukaz če se prav spomnem - pozanimaj se mal v vsakem primeru) in to bi moglo bit to..

    2.) Ni lahkega načina za to narest. Načine katere js poznam vsi vključujejo sezname vseh knjižnic, programov, odvisnosti etc. In s tem dobiš en huge seznam kateri ti je bolj malo v pomoč :)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Če boš namesti enako različico Ubuntuja uporabi ukaz

    dpkg --get-selections > ime-datoteke

    datotek ime-datoteke shrani.

    Po ponovni sveži namestitvi ubuntuja uporabi

    cat ime-datoteke > dpkg --set-selections

    in nato sudo apt-get dselect-upgrade.
  • Torej malo sem skombiniral nasvete obeh in uspelo je.

    Zbutal sem se z Live USB diskom, poarhiviral kar sem še moral in potem čisto na sveže in s formatiranjem vred povozil ta stari Ubuntu z novo namestitvijo. Potem sem se dvignil normalno, tudi grub se je pojavil bp in se logiral v Windows. Tam sem potem deinštaliral v Windows nameščeni Ubuntu in to je bilo to. Sedaj me čaka še prilagoditev in potem počasi brisanje tistega dela, kjer so windows. Me je pa izčilo: na zalogi je sedaj Live disk in seveda sprotno bekapiranje.

    Še enkrat hvala obema za pomoč!
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.