Počasno delovanje računalnika (štekanje)

Pozdravljeni!

Imam sledeč problem. Imam ubuntu 10.10 na laptopu (Fujitsu siemens, intel 1.4 ghz, 512 mb ram, intel grafika). Problem je v tem da mi video in slike delajo izredno počasi (štekajo). Naprimer ohranjevalnik zaslona se mi premika po slikah. Ko odprem video na youtube se mi tudi slike premikajo. Mogoče kakšna ideja kaj bi se dalo naredit? Mogoče kakšni gonilniki za grafiko?
«1

Komentarji

  • sigurno manjkajo driverji, poglej kaj imaš vklopljeno pod "dodatni gonilnik" ( pod sistem). Fora je, da so kolikor vem gonilniki zaprtokodni ( za intel) in niso vključeni v namestitvi.
  • Pod "Dodatni gonilniki" ni nič. Sem pa mislil, da so Intelovi gonilniki open source in so že vključeni v ubuntu.
  • GregaS je dejal/-a:
    Pozdravljeni!

    Imam sledeč problem. Imam ubuntu 10.10 na laptopu (Fujitsu siemens, intel 1.4 ghz, 512 mb ram, intel grafika). Problem je v tem da mi video in slike delajo izredno počasi (štekajo). Naprimer ohranjevalnik zaslona se mi premika po slikah. Ko odprem video na youtube se mi tudi slike premikajo. Mogoče kakšna ideja kaj bi se dalo naredit? Mogoče kakšni gonilniki za grafiko?
    Poskusi tole:
    Ob zagonskem meniju pritisni tipko "e" in v vrstico, ki se konča
    splash quiet
    dodaj
    i915.modeset=0
    (Ker je ob zagonu tipkovnica ameriška, je treba za "=" pritisniti dvigalko in *)
    Po vnosu besedila pritisni Ctrl in X, da se računalnik zažene z novo nastavitvijo.
    Če ne bo nič bolje, vajo ponovi z dodatkom
    i915.modeset=1
    .
    Če bo katera od novih nastavitev boljša, kot je sedanje delovanje, napravi zagon s to vrednostjo stalen:

    Odpri Terminal
    sudo gedit /etc/default/grub

    Vstico
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet"
    spremeni, da bo
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="splash quiet i915.modeset=0
    ali
    i915.modeset=1"
    Shrani
    Poženi v terminalu:
    sudo update-grub

    in ponovno zaženi računalnik.

    Če nič od tega ne bo pomagalo, namesti Ubuntu Tweak in dodaj vir X-updates ter posodobi sistem. Naslednja možnost je še dodajanje vira Xorg-edgers.
    Potem pa meni zmanjka idej.
  • Kako pridem do zagonskega menija? Saj s tem misliš grub a ne? Men se takoj naloži ubuntu in se mi grub sploh ne pokaže.
  • Ob zagonu se ti ne pokaže nič temu podobnega?

    Precej nenavadno.
    Odpri /etc/default/grub z gedit kot skrbnik:
    sudo gedit /etc/default/grub

    Vrstico
    GRUB_TIMEOUT=10
    spremeni, tako da bo
    GRUB_TIMEOUT=30
    Shrani in poženi
    sudo update-grub



    Možno je, da se BIOS še postavlja, ko začetni meni že steče in ga zato ne vidiš. S podaljšanjem časa prikaza menija pred samodejnim zagonom bi morala biti ta težava odpravljena.
  • Nope. Še vedno nič. Ko se mi bios naloži, mi parkrat utripne črtica ( _ ), potem se pa že pojavi okno za vpis gesla.

    ps: Gor imam samo ubuntu. Nobenih windowsov.
  • Poglej zasebno sporočilo.
  • Teli dodatni gonilniki so zlo nerodni... Js si driverje za grafiko kr ročno inštaliram...

    Če ti terminal ne dela problemov, si poglej:

    http://360percents.com/posts/manually-install-nvidia-binary-drivers-in-ubuntu/

    LP
  • GregaS ima Intelovo grafično kartico. Gonilniki so odprtokodni in jih ni potrebno nameščati, ker so vključeni v distribucijo.
  • Če kaj pomaga... večraj sem v glxgears imel konstantno okrog 90 fps, tako da je problem očitno nekje drugje.
    Računalnik ves čas nekaj melje (brska po disku). Naprimer, da se mi je odprla stran www.ubuntu.si, je rabil več kot 1 minuto in 30 sekund.
  • kubanc Član
    uredil/-a 16. March, 2011
    GregaS je dejal/-a:
    Če kaj pomaga... večraj sem v glxgears imel konstantno okrog 90 fps, tako da je problem očitno nekje drugje.
    Računalnik ves čas nekaj melje (brska po disku). Naprimer, da se mi je odprla stran www.ubuntu.si, je rabil več kot 1 minuto in 30 sekund.
    nism prebral vseh komentarjev, vendar, ker imas 512 MB, lahko da ti zacne uporabljati swap disk. Zato ker je starejsi racunalnik ter tudi disk, mogoce si prej veliko downloadal torrente, kar disk unicuje in ti zato deluje pocesnejsi.
    Ce uporabljas google chrome, probaj z opero in porocaj o situaciji...

    pri meni se podobna situacija naredi ce hkrati lavfam VLC in google chrome.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Kot je rekel Kubanec preveri kaj je s porabo pomnilnika.
    Če ti swapa namesti LXDE, ki porabi manj pomnilnika in poskusi z njim.
  • Zadevo sem rešil z namestitvijo Kubuntu 8.04, kateri deluje povsem zadovoljivo (zelo očitna razlika glede na K/ubuntu 9.10, 10.04, 10.10, 11.04). Edini problem, ki ga imam sedaj je to, da so vsi paketi stari (vlc, wine...)
  • Moja napaka! Zadeva je začela štekat tudi z Kubuntu 8.04. Mislil sem da je problem v računalniku (star računalnik - samo 512 mb rama), zato sem si namestil Xubuntu 10.10, kateri naj bi bil še najmanj požrešen od vseh ubuntu distribucij, pa še najslabše dela z xubuntu.

    PROSIM za pomoč!
  • Lubuntu je najmanj požrešen..tako kot ti je lepo andrejZ napisal 2 dni nazaj.
    In še vedno nisi napisal porabo pomnilnika (tako glavnega kot navideznega). Torej rabiš pomoč ne sporočiš pa nobenga odgovora na vprašanja :)

    Lp
  • Mogoče imaš na disku slabe sektorje. Preveri disk z UBCD
  • Mogoče bi bilo še dobro omenit, da če je računalnik starejši z manj rama, je bolj priporočljivo disk/particijo kamor snemaš OS formatirati v ext3 oz. še bolj v skrajnost ext2, ker ext4 dela preveč zapisov. Glede na to da imaš 512mb rama tole vsekakor ni rešitev, vendar sem vseeno napisal, ker sem imel sam podoben primer, ko je vsak pomnilniško bolj zahteven program povzročil "štekanje" računalnika, in pod "task manager" je bil cpu zelo zaseden ker je čakal na IO.

    Se opravičujem ker nisem podal odgovora, vendar nič ne stane če vseeno preveriš. Za kaj drugega pa kot so že drugi napisali moraš podati podatke.

    Lp: 1GOR
  • Particija je v ext3 formatu. Katere podatke naj še podam? Hardware mislim da sem že ves napisal.
  • Ps: Prilagam še video mojega problema:

    http://www.youtube.com/watch?v=3snFp5z9Csw
  • pss: Poskusil še Lubuntu (lightweight varjanta ubuntuja z LXDE namizjem). Situacija popolnoma identična!
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.