namestitev ubuntu 11.04 na usb disk

Rad bi namestil ubuntu na usb 250GB disk. Zato sem izklopil disk c na katerem imam install winxp.
Ko bi instaliral ubuntu na usb disk bi preklapljal med winsi in ubuntu z boot Hd ob vklopu racunalnika.
Zacnem nalagati iz cd-ja ubuntu in ko pride do instalacije boot mi ponudi boot diske in to/dev/sda in /dev/sda1.
Kar dolocim mi instalacije ne gre naprej, javi da nisem dolocil pravi disk. Ko dam da bom boot postimal pozneje en cas nalaga potem pa javi da je prislo do napake in da naj jo javim na ubuntu prek spleta.

Mi zna kdo pomagat kako to postimat, al je res kaka napaka in ne gre na usb disk instalirat ubuntu. Sem pa install prek wubi in winsov pa je vse laufalo ok.

Hvala

Komentarji

  • Zakaj bi izklapljal disk z Windowsi? Zakaj bi uporabljal zunanje programe za preklop? Enostavno namesti ubuntu na /dev/sdb (to je tvoj zunanji disk) in grub na /dev/sda (to je tvoj matični disk) in bi moralo vse delati. Grub ti bo ob zagonu ponudil možnost Ubuntu ali Windows in to je to.
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Zakaj bi izklapljal disk z Windowsi? Zakaj bi uporabljal zunanje programe za preklop? Enostavno namesti ubuntu na /dev/sdb (to je tvoj zunanji disk) in grub na /dev/sda (to je tvoj matični disk) in bi moralo vse delati. Grub ti bo ob zagonu ponudil možnost Ubuntu ali Windows in to je to.
    Evo naredu tko, sedaj pa ko zalaufam pc pa napise
    File not found
    grub rescue

    Pa ne vem vec naprej. Pomoc prosim
  • To se ti izpiše kot zaženeš sistem z vklopljenim zunanjim diskom ali ob izklopljenem?
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    To se ti izpiše kot zaženeš sistem z vklopljenim zunanjim diskom ali ob izklopljenem?
    Ja ugasnjen ali prizgan, vseeno.
  • pino je dejal/-a:
    [quote=R33D3M33R]Zakaj bi izklapljal disk z Windowsi? Zakaj bi uporabljal zunanje programe za preklop? Enostavno namesti ubuntu na /dev/sdb (to je tvoj zunanji disk) in grub na /dev/sda (to je tvoj matični disk) in bi moralo vse delati. Grub ti bo ob zagonu ponudil možnost Ubuntu ali Windows in to je to.
    Evo naredu tko, sedaj pa ko zalaufam pc pa napise
    File not found
    grub rescue

    Pa ne vem vec naprej. Pomoc prosim[/quote]

    Lahko da obstaja varianta, da imas GRUB na USB-disku, katerega ti BIOS ne boota.
    Poglej ce imas opcijo v BIOSU nastavit da ti najprej mounta USB naprave.

    a si pogledal ce imas GRUB nalozen na lokalnem disku?

    In kokr jst tole razumem, bi moral ti narediti dodatno particjijo na lokalnem disku, na katerega bi nasnel samo grub, vse ostalo pa na USB disk.
  • Ubuntu 11.04 sem hotu zapečt s programom sonic record now in ne gre napaka naj bi bla umazan/poraska disk: No cd je nov, lečo pa sem stokrat počistu tako z alkoholom kot s cd cleanerjem in ne gre sicer pa mi dvd in cd-je drugače bere. Tudi driver ni kriv, saj posodobljen od leta 2001 ne obstaja (Matshita 830 Uj) Včeraj sem za inštalacijo na Zunanji USB hard drive uporabil program univerzal USB inštaler 1.8.6 . (tko so svetoval na angleški download ubuntu strani) fajle je prekopiru na E disk mu celo spremenil ime!!! Zdej se imenuje disk E Install Ubuntu !!!!?? drugih datotek ni zbrisu. napisu je da ta USB ne bo bootable. ko sem reštartu in zagnal sistem se je ponovno odpru windows, ne glede na to da sem v biosu dal prioriteto mojmu USB disku za boot!! Ali lahko inštaliram ubuntu 11.4 na notranji disk C s programom univerzal USB inštaler 1..8.6: je to nevarno; imam pa narejenih nekaj backupov z windows service pack 3 na USB disku: Ali vsi usb ključi podpirajo ubuntu oziroma linux, kajti na mojmu WD ext HDD ¸1021(1,5 TB) piše da je namenjen za os Windows in Mac os ????!!! Je fizični RAM 512 ustrezen za optimalno delovanju ubuntu 11.04: Ali moram narediti particijo diska?? Če probam usposobit ubuntu 11.04 prek programa wubi.exe, se wubi exe sploh ne zažene !! ali je sploh kaka možnost da lahk uporabim Ubuntu???!!! Ne vem zakva ga ne bi mogu :), vsaj kar se tiče sistemskih zahtev (RAM, 512, procesor 1,40 GHZ, grafična kartica 64 Mb) Windows sp 3 mislim zapustit ker ne morm usposobit enega od dveh video controllerjev (ne morm igrat zahtevne video igre in uporabljat google eartha zarad tega (piše code 12: češ da ni zadost resursov, bil sem v biosu spreminjal IRQ, nič ne pomaga, odstranjeval 50krat gonilnik in reštartu ne pomaga nič , ne najdem pa original CD-ja win xp sp2 ob nakupu računalnika!
    Vnaprej hvala za odgovor, lp!!
  • tut rollbacku sem 10krat grafični gonilnik in ne pomaga, virus ni kriv prav tako kak malware: Vnaprej hvala za pomoč in odgovor
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Živjo! Za začetek poskušaj uporabljati ločila in tipko Enter, da do lažje brati in zato tudi odgovarjati ;)

    To, da se disk imenuje E (Install Ubuntu) je dokaz, da so se določene datoteke skopirale gor. Ampak zelo verjetno je šlo nekaj narobe, če te je program obvestil, da USB disk ne bo bootable. To je verjetno vzrok, da so se zagnali Windowsi.

    Navodila kako zapisati USB ključek s slikcami imaš tukaj. Pri točki 2 izberi USB Stick in nato klikni na "Show me how".

    Ko boš imel živi USB ključek s katerega boš zagnal Ubuntu, ga lahko namestiš na trdi disk (torej "C"). Pri tem lahko Windowse prepišeš/zamenjaš ali pa (če imaš na voljo dovolj prostora na disku) Ubuntu namestiš poleg Windows. Kljub temu je zelo pametno narediti varnostno kopijo podatkov na drug disk. Torej, da v primeru da gre kaj narobe in se cel disk sesuje (to je sicer zelo zelo malo verjetno) ne boš izgubil nobenih podatkov.

    Najprej govoriš o USB ključ, potem pa rečeš 1,5 GB. Najbrž misliš trdi disk. Ubuntu deluje z veliko večino razširjene strojne opreme, torej tudi s tvojim trdim diskom. Razlog da to ne piše na škatli je, da nimajo toliko denarja kot Microsoft ali Apple za marketing. Ampak s počasi naraščujočim tržnim deležem se bo spremenilo tudi to. Že danes lahko namreč kupiš računalnike, ki imajo prednameščen Ubuntu (ali druge različice Linuxa).

    Glede RAMa je tako, več ga imaš bolj bo "Optimalno delovanje". Za udobno delo bi sam priporočal vsaj 1 GB pomnilnika, bo pa verjetno 11.04 deloval tudi s 512 MB rama, vendar se bo hitro upočasnil, če boš odprl več programov. Kar se tiče procesorja in grafike bi moral Ubuntu 11.04 delovati. Lahko pa poskusiš distribucijo kot sta Xubuntu in predvsem Lubuntu, ki imata drug graifčni uporabniški vmesnik, ki porabi manj RAMa. Tam bi moralo tvojih 512 MB delovati bolj gladko.

    Vzrok da se wubi.exe ne zažene je verjetno v slabo ustvarjenem USB disku / CD-ju (isti vzrok kot zakaj se ne zažene). Morda je datoteka, ki si jo snel dol z neta pokvarjana.

    Katero grafično kartico pa imaš?
    Dejstvo je, da je računalnik že precej star (> 7 let po moje) in zato nekih zahtevnih video iger gor ne boš moral igrati. Splačalo bi se razmisliti o nadgradnji (če bi rad igral igre). Že za 250-300€ lahko dobiš škatlo z 2 in več GB pomnilnika, hitrejšim procesorjem in boljšo grafično kartico. Sicer pa je verjetno nekaj narobe z gonilniki, če ti Google Earth ne deluje.

    Moj nasvet je: brez panike. Še enkrat si snemi dol Ubuntu (ali pa Lubuntu) 11.04 in z USB ključka preizkusi kako stvari delujejo. Če ti bo delovanje všeč, potem začni razmišljat o namestitvi. Če bi rad uporabljal Ubuntu 11.04, priporočam, da nekej stakneš še 512 MB rama.

    pa srečno
  • andrejZ je dejal/-a:
    Živjo! Za začetek poskušaj uporabljati ločila in tipko Enter, da do lažje brati in zato tudi odgovarjati ;)

    To, da se disk imenuje E (Install Ubuntu) je dokaz, da so se določene datoteke skopirale gor. Ampak zelo verjetno je šlo nekaj narobe, če te je program obvestil, da USB disk ne bo bootable. To je verjetno vzrok, da so se zagnali Windowsi.

    Navodila kako zapisati USB ključek s slikcami imaš tukaj. Pri točki 2 izberi USB Stick in nato klikni na "Show me how".

    Ko boš imel živi USB ključek s katerega boš zagnal Ubuntu, ga lahko namestiš na trdi disk (torej "C"). Pri tem lahko Windowse prepišeš/zamenjaš ali pa (če imaš na voljo dovolj prostora na disku) Ubuntu namestiš poleg Windows. Kljub temu je zelo pametno narediti varnostno kopijo podatkov na drug disk. Torej, da v primeru da gre kaj narobe in se cel disk sesuje (to je sicer zelo zelo malo verjetno) ne boš izgubil nobenih podatkov.

    Najprej govoriš o USB ključ, potem pa rečeš 1,5 GB. Najbrž misliš trdi disk. Ubuntu deluje z veliko večino razširjene strojne opreme, torej tudi s tvojim trdim diskom. Razlog da to ne piše na škatli je, da nimajo toliko denarja kot Microsoft ali Apple za marketing. Ampak s počasi naraščujočim tržnim deležem se bo spremenilo tudi to. Že danes lahko namreč kupiš računalnike, ki imajo prednameščen Ubuntu (ali druge različice Linuxa).

    Glede RAMa je tako, več ga imaš bolj bo "Optimalno delovanje". Za udobno delo bi sam priporočal vsaj 1 GB pomnilnika, bo pa verjetno 11.04 deloval tudi s 512 MB rama, vendar se bo hitro upočasnil, če boš odprl več programov. Kar se tiče procesorja in grafike bi moral Ubuntu 11.04 delovati. Lahko pa poskusiš distribucijo kot sta Xubuntu in predvsem Lubuntu, ki imata drug graifčni uporabniški vmesnik, ki porabi manj RAMa. Tam bi moralo tvojih 512 MB delovati bolj gladko.

    Vzrok da se wubi.exe ne zažene je verjetno v slabo ustvarjenem USB disku / CD-ju (isti vzrok kot zakaj se ne zažene). Morda je datoteka, ki si jo snel dol z neta pokvarjana.

    Katero grafično kartico pa imaš?
    Dejstvo je, da je računalnik že precej star (> 7 let po moje) in zato nekih zahtevnih video iger gor ne boš moral igrati. Splačalo bi se razmisliti o nadgradnji (če bi rad igral igre). Že za 250-300€ lahko dobiš škatlo z 2 in več GB pomnilnika, hitrejšim procesorjem in boljšo grafično kartico. Sicer pa je verjetno nekaj narobe z gonilniki, če ti Google Earth ne deluje.

    Moj nasvet je: brez panike. Še enkrat si snemi dol Ubuntu (ali pa Lubuntu) 11.04 in z USB ključka preizkusi kako stvari delujejo. Če ti bo delovanje všeč, potem začni razmišljat o namestitvi. Če bi rad uporabljal Ubuntu 11.04, priporočam, da nekej stakneš še 512 MB rama.

    pa srečno
  • grafično kartico ne vem katero točno imam, ker mi jo kak mesec (odkar so težave z gonilniki) ne bere!!?? gonilnika sta INTel. Ali moram narediti particijo USB diska, da ne izgubim kakih podatkov? Xubuntu vem kje se prenese, kje pa je na voljo Lubuntu?' Kaj pa Kubuntu je primeren zame? Google Earth sicer dela,, vendar v načinu OpenGl, ki je zelo počasen: NHL 09 je pred mesecem delou kot urca, zdaj se več ne zažene (piše: vaš 3D accelerator ali video kartica ni initializirana pravilno, posodobite gonilnik za 3D ali za vašo video kartico. Kar sem naredil 50-krat pa ne pomaga). Vnaprej hvala za odgovor in lep pozdrav!



    pazko je dejal/-a:
    [quote=andrejZ]Živjo! Za začetek poskušaj uporabljati ločila in tipko Enter, da do lažje brati in zato tudi odgovarjati ;)

    To, da se disk imenuje E (Install Ubuntu) je dokaz, da so se določene datoteke skopirale gor. Ampak zelo verjetno je šlo nekaj narobe, če te je program obvestil, da USB disk ne bo bootable. To je verjetno vzrok, da so se zagnali Windowsi.

    Navodila kako zapisati USB ključek s slikcami imaš tukaj. Pri točki 2 izberi USB Stick in nato klikni na "Show me how".

    Ko boš imel živi USB ključek s katerega boš zagnal Ubuntu, ga lahko namestiš na trdi disk (torej "C"). Pri tem lahko Windowse prepišeš/zamenjaš ali pa (če imaš na voljo dovolj prostora na disku) Ubuntu namestiš poleg Windows. Kljub temu je zelo pametno narediti varnostno kopijo podatkov na drug disk. Torej, da v primeru da gre kaj narobe in se cel disk sesuje (to je sicer zelo zelo malo verjetno) ne boš izgubil nobenih podatkov.

    Najprej govoriš o USB ključ, potem pa rečeš 1,5 GB. Najbrž misliš trdi disk. Ubuntu deluje z veliko večino razširjene strojne opreme, torej tudi s tvojim trdim diskom. Razlog da to ne piše na škatli je, da nimajo toliko denarja kot Microsoft ali Apple za marketing. Ampak s počasi naraščujočim tržnim deležem se bo spremenilo tudi to. Že danes lahko namreč kupiš računalnike, ki imajo prednameščen Ubuntu (ali druge različice Linuxa).

    Glede RAMa je tako, več ga imaš bolj bo "Optimalno delovanje". Za udobno delo bi sam priporočal vsaj 1 GB pomnilnika, bo pa verjetno 11.04 deloval tudi s 512 MB rama, vendar se bo hitro upočasnil, če boš odprl več programov. Kar se tiče procesorja in grafike bi moral Ubuntu 11.04 delovati. Lahko pa poskusiš distribucijo kot sta Xubuntu in predvsem Lubuntu, ki imata drug graifčni uporabniški vmesnik, ki porabi manj RAMa. Tam bi moralo tvojih 512 MB delovati bolj gladko.

    Vzrok da se wubi.exe ne zažene je verjetno v slabo ustvarjenem USB disku / CD-ju (isti vzrok kot zakaj se ne zažene). Morda je datoteka, ki si jo snel dol z neta pokvarjana.

    Katero grafično kartico pa imaš?
    Dejstvo je, da je računalnik že precej star (> 7 let po moje) in zato nekih zahtevnih video iger gor ne boš moral igrati. Splačalo bi se razmisliti o nadgradnji (če bi rad igral igre). Že za 250-300€ lahko dobiš škatlo z 2 in več GB pomnilnika, hitrejšim procesorjem in boljšo grafično kartico. Sicer pa je verjetno nekaj narobe z gonilniki, če ti Google Earth ne deluje.

    Moj nasvet je: brez panike. Še enkrat si snemi dol Ubuntu (ali pa Lubuntu) 11.04 in z USB ključka preizkusi kako stvari delujejo. Če ti bo delovanje všeč, potem začni razmišljat o namestitvi. Če bi rad uporabljal Ubuntu 11.04, priporočam, da nekej stakneš še 512 MB rama.

    pa srečno
    [/quote]
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Živjo!

    Verjetno moraš res znova namestit gonilnika za Windows, vendar ti s podrobnostmi ne morem pomagati, ker jih že dlje časa nisem uporabljal. Priporočam ti, da gonilnik popolnoma odstraniš in ga nato znova namestiš.

    Dvomim, da boš lahko NHL 2009 igral v Ubuntuju, ker je igra narejena in optimizirana za sistem Windows. Če misliš na veliko igrati zapletene 3D igrice je boljše, da obdržiš Windowse (double boot), saj iger velikih studiev za Linux večinoma ni (je pa veliko zanimivih manjših igric).

    Lubuntu lahko dobiš na http://lubuntu.net/.
    Razdelek za nov sistem si lahko ustvariš že prej, lahko pa to zate naredi namestilnik med namestitvijo.
  • lep pozdrav, ravno te namestitve sem izvedel kakih 50-krat pa je zmeraj istokodna napaka, prav tako je izginil standby in hibernate. Zanimivo pa je , da včeraj niskem mogel zagnati niti wubi.exe, se pravi ubuntu znotraj windowsa??!Lp!


    andrejZ je dejal/-a:
    Živjo!

    Verjetno moraš res znova namestit gonilnika za Windows, vendar ti s podrobnostmi ne morem pomagati, ker jih že dlje časa nisem uporabljal. Priporočam ti, da gonilnik popolnoma odstraniš in ga nato znova namestiš.

    Dvomim, da boš lahko NHL 2009 igral v Ubuntuju, ker je igra narejena in optimizirana za sistem Windows. Če misliš na veliko igrati zapletene 3D igrice je boljše, da obdržiš Windowse (double boot), saj iger velikih studiev za Linux večinoma ni (je pa veliko zanimivih manjših igric).

    Lubuntu lahko dobiš na http://lubuntu.net/.
    Razdelek za nov sistem si lahko ustvariš že prej, lahko pa to zate naredi namestilnik med namestitvijo.
  • pazko Član
    uredil/-a 4. July, 2011
    Zanima me kako namestit Lubuntu, nikjer ni namreč navodil za inštalacijo. Kako narediti morebitne particije diska?
    Kako pravilno sformatirat disk, s katerim programom naj namestim ubuntu ali Lubuntu, Xubuntu 11.04; kakšno je pravilno branje iso datoteke, kateri software jo bere, kakšna je pravilna ikona?? Meni je namreč bere kot intervideocreator dvd ??!! Kaj se bo zgodilo z mojimi dokumenti, z mojo glasbo, Libreoffice dokumenti ustvarjeni v windowsu, bo to uporabno v ubuntu?? kako lahko stvar izvedem da ne poškuddujem ali zbrišem podatke na USB disku?? USB disk je star 1 mesec in mislim da dela pravilno; moj USB ključ namreč obsega le 125 MB in si z njim ne morem pomagati: Je sploh kaka opcija da uporabim ubuntu, Lubuntu, Xubuntuu v bližnji prihodnosti???Lp in vnaprej hvala za odgovor!!

    P.S sistemske zahteve 512Mb RAMAa naj bi povsem ustrezale sem izvedel od drugega administratorja, stvar se sam še bolj komplicira
    zanima me še kaj pomeni v biosu nastavitve na factory vsebino?? je to prvi operacijski sistem nameščen v mojmu kompu, ali je to IBM brez operacijskega sistema?? Vnapreja hvala za odgovor in lep pozdrav!

    pazko je dejal/-a:
    lep pozdrav, ravno te namestitve sem izvedel kakih 50-krat pa je zmeraj istokodna napaka, prav tako je izginil standby in hibernate. Zanimivo pa je , da včeraj niskem mogel zagnati niti wubi.exe, se pravi ubuntu znotraj windowsa??!Lp!


    [quote=andrejZ]Živjo!

    Verjetno moraš res znova namestit gonilnika za Windows, vendar ti s podrobnostmi ne morem pomagati, ker jih že dlje časa nisem uporabljal. Priporočam ti, da gonilnik popolnoma odstraniš in ga nato znova namestiš.

    Dvomim, da boš lahko NHL 2009 igral v Ubuntuju, ker je igra narejena in optimizirana za sistem Windows. Če misliš na veliko igrati zapletene 3D igrice je boljše, da obdržiš Windowse (double boot), saj iger velikih studiev za Linux večinoma ni (je pa veliko zanimivih manjših igric).

    Lubuntu lahko dobiš na http://lubuntu.net/.
    Razdelek za nov sistem si lahko ustvariš že prej, lahko pa to zate naredi namestilnik med namestitvijo.
    [/quote]

    Probal sem drugi način za namestitev ubuntu 11.04 in sicer z Universal USB inštaler 1.8.5.6 in sicer na način we will format E/ drive as fat32. No ko se je pojavilo sporočilo, da bodo vsi moji podatki neobnovljivo izbrisani sem se premislil in zaprl aplikacijo. Tega si pač ne morm privoščiti, saj imam vse podatke na USB disku, notranji C ima namreč 32GB!! prvikrat sem poiskusil z načinom Format E / drive E erases content; seveda USB disk ni bil bootable, spremenu pa mi je ime E diska, Install Ubuntu E ter disk je dobil tudi znak 4-kotne barvne snežinke !!!??? Ali, ter kako lahko nardim morebitno particijo za USB disk: Stvar je ratala zelo zakomplicirana, čeprav je povsod za ubuntu pisal kako ENOSTAVNO je vse skupi; wubi.exe se mi ne zažene niti s C diska??!! Poskusil sem zapeči CD z Infrarecorderjem ne gre!!! Češ da gre za I/O error output?? !!
    Moj računalnik je star le dobrih pet let med drugim.
    Stvar mi gre seveda že malo na živce (pravzaprav precej) ker se ne morem znebit windowsa xp (je nestabilen, varnostno neustrezen, zavajanje glede sistemskih zahtev (piše 64 oziroma priporočeno 128 MB RAM-a, no čeprav se mi je windows že 4krat zaprl ko sem šou na najnovejšo Mozillo zarad memorija, jah Microsoft je pač zmožen prvorstnega CINIZMA,:o)): imam 512 RAM-a. Prav neverjetno je da se ne morm nadejat ustreznega OS, čeprav imam ustrezno opremo in sistemske zahteve:
    Ali je moč CD ubuntu, xubuntu, Lubuntu dobiti kje v Ljubljani (CD/DVD mi ob zagonu večinoma dela)? Vnaprej hvala za morebitne predloge in rešitve in lep pozdrav!

    ---
    1. Namesto pisanja enega posta za drugim uporabi funkcijo Urejaj
    2. Andrej te je lepo prosil, da pišeš razločno - uporaba odstavkov etc. - to je bilo z razlogom ne zato ker smo obsedeni z odstavki
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Filmček kako namestiti lubuntu si lahko ogledaš tukaj (sicer je za 10.10, ampak 11.04 je zelo zelo podoben).

    Glede formatiranja diska ne skrbi, dovolj je, da pripraviš prazen razdelek, L/Ubuntu bo že sam pravilno sformatiral.

    Ne razumem kaj misliš s pravilnim branjem iso datoteke. Če bi rad datoteko iso zapisal na CD, v programu za zapisovanje izberi možnost "Burn as Image" ali kaj podobnega. Kako je ikona videti na Windowsih in kaj piše je popolnoma odvisno od privzetega programa, ki ga imaš nastavljenega za odpiranje teh datotek in zato to NI pomembno.

    Stvar izvedeš tako, da najprej v windowsih skrčiš enega od razdelkov in narediš prazen prostor na katerem se bo nahajal (L)Ubuntu, nato zapišeš (L)Ubuntu CD, v biosu nastaviš da naj se sistem zažene s CD-ja in slediš navodilom (za Lubuntu video zgoraj).Pri tem bodi pozoren, da boš izbral možnost "namesti poleg windows", da ne boš svojega sistema po nesreči izbrisal!
    V 99% primerov ne pride do nobenih težav in boš lahko še naprej dostopal do vseh svojih datotek, vendar pa take stvari nikoli niso 100% zanesljive (tudi že skrčenje enega od razdelkov v windowsih), zato je zelo pametno, da si narediš VARNOSTNO KOPIJO pomembnih podatkov. Kako? Vse pomembne datoteke zapiši na CD, USB ključek, skratka nekam drugam kot na obstoječi trdi disk. To je tudi če ne nameščaš Ubuntu zelo pametno, saj se ti lahko trdi disk kadarkoli pokvari in zato ostaneš brez vseh podatkov.

    Tudi jaz menim, da bo ubuntu na 512MB RAM-a DELOVAL, 1 GB potrebuješ za UDOBNO DELO (torej če boš malce več zavihkov odprl v firefoxu, pa muzko zraven poslušal, pa torrnte zraven vlekel pa še nekaj pisal zraven v Libreoffice ali pa le odprl zelo veliko sliko v GIMPu bo 512 MB zagotovo premalo).

    Nastavitev BIOSa na tovarniške namestitve naj na tvoj operacijski sistem ne bi bistveno vplivala, lahko pa morda pomaga tvoji grafični kartici, če si imel kaj narobe nastavljeno.

    128 MB rama je zahteva za Windows XP (da bodo XP-ji delovali) z delujočim notepadom. Ko pa poganjaš karkoli drugega seveda poraba pomnilnika hitro naraste. Zato ti tudi sam priporočam 1 GB ali 768 MB pomnilnika za Ubuntu.

    Glede CD-jev pa se lahko odpraviš v Kiberpipo na Kersnikovi v LJ in jih prosiš za CD. Prepričan sem, da ti ga bodo z veseljem zapisali in morda še odgovorili na kakšno vprašanje.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.