Ubuntu, Firefox in internetno bančništvo

nameščen imam ubuntu 7.04, mi lahko svetujete kako in kaj je z internetnim bančništvom. Imam potrdila svoje banke, navodila pa imajo zgolj za Microsofta in Netscape. Ali si lahko kljub temu namestim zadevo? :D :O :P
«13

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    tako kot netscape tudi firefox podpira šifrirano povezavo in certifikate tako da nebi smelo biti problemov. Za vsak slučaj še pa pokliči na banko pa vpraši.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Rabiš certifikat, ki je gotovo na disketi, in potem odpreš Firefox in nato slediš po tejle poti. Urejanje > Nastavitve > Napredno > Šifriranje > Preglej Certivikate > Uvoz in nato uvoziš eno od datotek na disketi/cdju/usbju/disku

    Simpl k pasulj. Vsaj za Abanko vem da dela BP. Če so navodila za Netscape bo skoraj gotovo delovalo v Firefox

    BTW prestavljam v primernejši del foruma. Nas bo pa zelo veselilo, če sporočiš za katero banko in kako si zrihtal stvar.
  • Do sedaj so še vsi certifikati za elektrosnko bančništvo delali. Vsaj v zadnjih parih letih. Tako da ne vidim problema, da bi imel večje probleme.

    Sem pa zelo razočaran, ker noben bančni ponudnik (razen enega avstriskega ki deluje preko spleta) ne ponuja elektronskega bančništva za pravne osebe. Kar je pa na žalost zelo velik problem.

    LP
  • Uspel sem namestiti certifikat, Namestitev je bila skoraj avtomatska, vse sem odklikal z OK. sedaj mi spletno bančništvo deluje, gre za klik NLB. vendar: trenutno v Toolbaru moje mozilaFirefox (ki je v angl.jez) ne najdem nikjer Settings (npr: Tools/Settings/Options...), da pridem do mesta kjer se nahaja certifikat.
  • Edit>Preferences>Advanced>Encryption>View Certificates
  • emanresu Član
    uredil/-a 6. June, 2007
    Marijuco je dejal/-a:
    ne najdem nikjer Settings (npr: Tools/Settings/Options...),.
    Mogoče je s tvoje strani prišlo do lapsusa (glede na to da si že vse namestil) zato bom poizkusil s tem....Edit-Preferences-Advanced-Encryption?

    EDIT: Ne vem kako nisem videl, da je že Boone odgovoril....
  • Ja hvalalepa za pomoč, takoj mi je prišla prav in sem uredil.
  • Tudi sam sem imel enake težave, pa sem vprašal NLB, kaj pravijo na klik. Odgovor sem dobil po več "podavanjih" mail-a, da je klik narejen za Winse. Seveda pa dela brez BP.
  • christooss je dejal/-a:
    Rabiš certifikat, ki je gotovo na disketi, in potem odpreš Firefox in nato slediš po tejle poti. Urejanje > Nastavitve > Napredno > Šifriranje > Preglej Certivikate > Uvoz in nato uvoziš eno od datotek na disketi/cdju/usbju/disku

    Simpl k pasulj. Vsaj za Abanko vem da dela BP. Če so navodila za Netscape bo skoraj gotovo delovalo v Firefox

    BTW prestavljam v primernejši del foruma. Nas bo pa zelo veselilo, če sporočiš za katero banko in kako si zrihtal stvar.
    Morda je v 7.04 drugače, sicer pa popravek navodil za 6.06: Urejanje > Nastavitve > Napredno > VARNOST > ...

    sicer pa hvala :D
  • Zakaj bi bila spletna aplikacija omejena samo na winse? Razen če ne uporablja kake čudne IE activex-e :s jaz uporabljam klik že leta na ubuntuju in ff.
  • Lencka je dejal/-a:
    [quote=christooss]Rabiš certifikat, ki je gotovo na disketi, in potem odpreš Firefox in nato slediš po tejle poti. Urejanje > Nastavitve > Napredno > Šifriranje > Preglej Certivikate > Uvoz in nato uvoziš eno od datotek na disketi/cdju/usbju/disku

    Simpl k pasulj. Vsaj za Abanko vem da dela BP. Če so navodila za Netscape bo skoraj gotovo delovalo v Firefox

    BTW prestavljam v primernejši del foruma. Nas bo pa zelo veselilo, če sporočiš za katero banko in kako si zrihtal stvar.
    Morda je v 7.04 drugače, sicer pa popravek navodil za 6.06: Urejanje > Nastavitve > Napredno > VARNOST > ...

    sicer pa hvala :D[/quote]
    v winsih maš perfrenses pod orodja, u linuxu pa pod urejanje (nastavitev) pač je mikrosoft zafrknil po celi liniji
  • bl4z Član Ubuntu.si
    vecina teh certifikatov lahko prevzames z activex oz z java pluginom .. ampak k sm nazadnej probu z javo (na windoazh) je tud bil problem, tko da jaz tud raj na windoazh prevzamem cetrifikat potem pa export in pac import ma mac/linux ..
  • Če se mene vpraša so to eni klepci na bankah. Tolk majo denarja pa ne morejo zrihtat podpore svojega e-bančništva za ostale OS.

    Še posebej Ubuntu (Kubuntu), ki sta precej razširjena in bi se morali potruditi, da ju podprejo.

    Samo pritisnit je treba na njih - pa bo vse delalo.
  • To je res, lahko bi se malo bolj potrudili. Čeprav z nekaterimi tujimi bankami nisem imel prav nikoli nobenih problemov, v zvezi z el. bančništvom. Prav presenetilo me je celo to, da je bilo celo el. bančništvo za pravne osebe organizirano tako, da je vse potekalo preko brskalnika, skratka brez problemov. Problem je bilo le, da je bilo potrebno poiskati čitalec kartic, ki je delal brez problemov. V nasprotju z recimo našimi bankami, ker so se očitno prav potrudili, da moramo imeti še en dodatni PC s polknami, da lahko sploh plačaš račune. Bravo. :)

    LP
  • Jaz imam nlb klik in dela vse. Certifikat je pa tko os independant, izvozt ga je edin treba nekak.
  • Enako. uporabljam NLB certifikat za klik na Ubuntuju v firefoxu že kar nekaj časa in deluje vse OK.
  • Mogoče te zmede zahteva po drugačnem formatu: pcks12, kar pa ni problem, zahteva pač eno geslo več, to je vse.
  • Sej jst mam tud skb.net in dela. Pri njih ne rabiš certifikata. Pri njih se logiraš s svojo številko in geslom, ki se za vsak vstop v skb.net spremeni. Vsak namreč dobi en mali kalkulatorček za generiranje gesla, zaščiten z PIN kodo. Brez tega kalkulatorčka ne moreš nič. Prednost tega pa je ta, da ga lahko vzameš s sabo in ga uporabljaš kjerkoli brez da bi uvažal certifikat na drug računalnik.

    Imam pa tud certifikat od sigen, kjer ga uporabljam za druge stvari. Seveda dela.

    Problem pa je v takih manjših stvareh, kot je uvažanje certifikata, delo z e-upravo itd... Tam se vedno najde kak problem, če uporabljaš linux in Konqueror.

    Karkoli delajo naj avtomatično podprejo mac, microsoft, linux in brskalnike, firefox, mozilla, konqueror, IE, opera in safari v vseh možnih kombinacijah. Tko mora bit. Zato plačujemo davke.
  • Cube Član Ubuntu.si
    khan je dejal/-a:
    Karkoli delajo naj avtomatično podprejo mac, microsoft, linux in brskalnike, firefox, mozilla, konqueror, IE, opera in safari v vseh možnih kombinacijah. Tko mora bit. Zato plačujemo davke.
    podpis :D

    lp,cube
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.