Backup Program za ubuntu ????

Resno sem popenil, ker ne najdem nekega orodja za backup celotnega diska. da naredim image ali backupam mape,datoteke...

simple backup tool mi ne dela...instalira se ampak bliznjice ni...???

Sam pa niti pod razno ne mislim backupat podatkov iz terminala....tako da iščem neko orodje ki bo user friendly...(graphic interface)

Kakšna ideja??

Komentarji

  • Veš, nekateri smo dejansko pripravljeni pomagati ljudem v težavah in to na normalen način brez raznih ...my ass in podobno, ok?
    toliko za začetek.
    Poglej si TimeVault, pa mogoče Mondo-Mindi paket (GUI v CLI), ali pa poizkusi z vnosom nekaj besed, recimo "ubuntu gui backup" v priljubljeni iskalniki.

    LP
  • Niber Član
    uredil/-a 21. January, 2009
    kako ni bližnjice za simple backup tool?
    Če me spomin ne vara, je v sistem-adminictracija. In to kar dve ikoni, ena za backupe in druga za obnovitve.

    Samo, morda to ni najboljša zadeva. Če ti sistem crkne ali morda še huje, samo gnome, potem si s temi bližnijicami ne boš kaj dosti pomagal, ker pač ne boš imel gui-ja.

    Če hočeš samo sliko diska, si v gpartedu skopiraj particijo na drug disk. Če prvi crkne, samo fizično preklopiš kable na drugega pa imaš delujoč sistem. Brez gui, brez cli.
    Če pa hočeš stvari dobro narediti, pa sta tvoja prijatelja "rsync" in "cp -al". Z njima si narediš snapšote na vsakih nekaj ur, ne da bi porabil kaj več placa, kot ga navadno kopiranje. Lahko naredim wiki, kjer bo navedena skripta, kako se to naredi, če hočeš.

    poglej še http://theaddicted.wordpress.com/2008/05/12/how-to-backup-ubuntu/
  • Niber je dejal/-a:
    kako ni bližnjice za simple backup tool?
    Če me spomin ne vara, je v sistem-adminictracija. In to kar dve ikoni, ena za backupe in druga za obnovitve.

    Samo, morda to ni najboljša zadeva. Če ti sistem crkne ali morda še huje, samo gnome, potem si s temi bližnijicami ne boš kaj dosti pomagal, ker pač ne boš imel gui-ja.

    Če hočeš samo sliko diska, si v gpartedu skopiraj particijo na drug disk. Če prvi crkne, samo fizično preklopiš kable na drugega pa imaš delujoč sistem. Brez gui, brez cli.
    Če pa hočeš stvari dobro narediti, pa sta tvoja prijatelja "rsync" in "cp -al". Z njima si narediš snapšote na vsakih nekaj ur, ne da bi porabil kaj več placa, kot ga navadno kopiranje. Lahko naredim wiki, kjer bo navedena skripta, kako se to naredi, če hočeš.

    poglej še http://theaddicted.wordpress.com/2008/05/12/how-to-backup-ubuntu/
    Ne res ni bližnjice...res ne vem zakaj...ko sem prvič inštaliral ubuntu in naložil Simple Backup Tool mi je lepo naredilo bližnjico v Administration. Zdaj ko pa sem bil prisiljen ponovno naložiti celoten sistem...mi to nekak ne dela(mogoče ker nisem naložil kakšnega potrebnega paketa...ne vem)

    Mi je pa všeč ta ideja z Grsync...link je zelo uporaben :D

    TNX

    Torej če zafuram sistem ali če se mi totalno usuje, samo prekopiram image in nadaljujem z delom. Ker orodja ki se uporabljajo iz terminala so meni španska vas...nimam toliko časa da bi se učil ukaze za terminal...(čeprav bi bilo fino... saj vem)

    No ali pa orodje podobno Acronisu disk image, ki samo dopolni image...

    No tale Grsync je očitno pravi za backup podatkov...kaj pa particijske tabele (MBR) in to...ker kolikor je meni znano če skopiram, samo skopiram podatke na frišno narejeno perticijo mi to ne bo delalo ravno zaradi MBR ja...ali se mogoče motim...

    No ali se potemtakem da s Grsyn-com normalno restorat disk samo s prekopiranjem podatkov če kaj zašušljam ?? npr. da samo zbrišem cel disk in skopiram iz snapšota...
  • Jaz imam dva diska, na prvem imam / in na drugem vse iz /home. Potem pa delam backup kopije celotnega /home na particijo s prvega diska, ki jo priklopim na /mnt/backup ali kaj podobnega. Tako imam vse važne zadeve vedno na dveh različnih diskih.
    Če mi crkne prvi oz. sam kaj zamočim, naredim svežo instalacijo ubuntuja in potem naknadno priklopim drugi disk na novi /home in imam vse dokumente ipd. tam kjer sem jih imel prvotno.
    Če pa mi crkne drugi disk, ga zamenjam z novim in vanj skopiram vse iz /mnt/backup ter ga priklopim pod /home. (če pa trenutno ne morem kupiti novega, enostavno backup particije ne priklopim več pod /mnt/backup ampak pod /home).

    Najlažjo obnovitev zadev pa dobiš z dvema diskoma in pametno razdelitvijo particij:
    prvi disk: bootabilna particija / swap backupParticija ostaloNeTakoVažno
    drugi disk: bootabilna particija / swap home ostaloDrugoNeTakoVažno

    Na drugem disku je bootabilna particija kopija tiste s prvega diska takoj po namestitvi. Ko prveriš, če se sistem lahko zažene z nje [pogoji: prva na svojem disku, boot zastavica, grub], jo odmountaš in pozabiš nanjo (nekoliko potratno, zato jaz namesto tega kar na novo namestim ubuntu).
    BackupParticija mora biti nekoliko večja (10-20 %) od home particije, če boš delal snapshote (rabiš pač toliko več prostora, kolikoršna je velikost datotek, ki so se spremenile med prvo in zadnjo verzijo).

    V takšni konfiguraciji imaš vedno na voljo vsaj en samozadosten disk s podatki iz home particije, ki niso starejši od nekaj ur.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.