iščem boljši grafični driver

Zdravo

sem zacetnik v linux

Imam laptop toshiba satelite A100, 100GB-diska, 2,5GB-RAM in z integrirano grafiko Intel mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express (rev 03)
+posodobljeno najnovejšo različico Ubunta 8.10.

Težave z grafiko so pogoste, čim uporabljam efekte v Compizu mi racunalnik zeloooo upočasni... nazadnje mi ga je celo sesulo, tako da sem iz terminala odstranil compiz - zdaj se lahko vsaj logiram... :(

Težave imam tudi pri nalaganju zahtevnejših grafičnih aplikacij (GoogleEarth, Gaeaplus.si itd...)

Teh težav v windowsih nisem imel... grafika mi je lepo tekla... Očitno je težava v driverju...??!!

Kako naj posodobim driverje grafične kartice??

Malo sem brskal po spletnih straneh Intela, našel driverje za linux, zraven pa piše, naj se tega raje ne lotim, če nisem zelo izkušen v tem poslu...

Kakšen nasvet?

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    kot je priporočeno, se raje tega ne lotevaj. Raje počakaj na novo ubuntu verzijo ki bo prišla z novejšimi drajverji.
  • Cube Član Ubuntu.si
    sicer pa kero verzijo ubuntu-ja mas?

    lp,cube
  • Mogoče je res najbolj da počakaš, da pride nov driver...
    Sam jest sem si inštaliru driver za nVidia kartico in ni tok težko...
    OK sej sem mel probleme kot na primer to da sem posodobu gonilnik, sam grafični modul v Linux-restricted-modules je bil še vedno na star driver naštiman.
    Tko, da sem začasno bil brez X serverja. Sem pa to tko popravu, da sem pač odstaranil linux-restricted-modules in prepustu driverju od nvidie, da nardi svoje...
    Je pa res, da ma nVidia najboljše linux drverje (čeprov so "blob", če som ti važne te ideološko politične razsežnosti Linuxa, kar pomen da ni "free niti open")
    Tko, da ja... kuker vem so intel free in open driverji eni boljši, sam še vedno svetlobna leta slabši od nVidia driverjov....
    Mogoče najbol, da počakaš.
    Jest sem za novejši driver zvedu na Kubuntu forumu, kjer je blo opisan postopek kaj nardit, da bo delal...
    Tko, če teb najdet tak post kje lahk probaš drugač raj ne...
    Pa če že probavaš, prej inštaliri Lynx, spletni brskalnik, ki dela v CLI (konzoli), tko da tud če ti crkne X kot je men lahk greš na net pogledat kje je šlo narobe...
  • napsy Član Ubuntu.si
    problem je ker imaš intelovo grafično in če bi šel updejtat drajver bi moral po vsej verjetnosti ročno kompajlat celoten x sistem, kar pa ni priporočljivo :)
  • napsy je dejal/-a:
    problem je ker imaš intelovo grafično in če bi šel updejtat drajver bi moral po vsej verjetnosti ročno kompajlat celoten x sistem, kar pa ni priporočljivo :)
    Ne X ampak sam modul kernela, pa še to, če so intelovi driverji pol tok dobri kot od nVidie ne bi smel bit težko, ker pač sam od sebe kompjla tko kot je treba...

    Je pa res, da intelovi driverji najbrž niso tko kot nVidia. Ker kuker se mi je zdel, da so nvidini driverji slabi vresnic niso...
    So eni boljših. Jih velik ljudi hval. Prav tako velik ljudi hval intelov free driver, sam free driver ni od intels in ti ga dobiš zraven jockeya...
    Tko, da počak potrp naslednjič pa nVidio kup :D
  • Cube Član Ubuntu.si
    uredil/-a 2. February, 2009
    imm jst enga 7800gt na zalogi n pci-express ce bo prow nuja :D

    lp,cube
    ta grafika pa ti ne pride v postev, kr mas prenosnika, bm pa useen pustu post ce bo kakega druzga zamikala...
    hvala sega, za opozorilo..
  • cube, on nima kište ma laptop :) razen če imaš za prenosnike in on nima intergrirane k pol nima reže. če se ne motim imam prav, drugače naj me kdo popravi.

    lp
  • Čau.
    Zanimivi odgovori... Glede na to, da sem extra beginer v linuxu... se mi zdi, ko da bi bral davinčijeve šifre... :-)

    1.
    Bom kar počakal na kakšen upgrade, če prinese boljše driverje za moj skromni laptop... Vseeno HVALA za odgovore!

    2.
    Še nekaj...
    Kako zbrišem nastavitve Compiza?
    Pred časom mi je zaradi vključitve enega efekta računalnik zmrznu (po logiranju me je takoj vrglo nazaj v log-in menu...) sploh nisem prišel na desktop :(
    Odstranil sem Compiz (oz. en kolega mi ga je odstranil) in dejal, da so nastavitve najbrž ostale nekje v računalniku in če bom Compiz spet naložil, zna nastat isto sranje... tko da se zdej ne upam nič tikat... :-)
    Linux brez efektov, pa mi je malo dolgočasen... :'(

    Kak predlog?
    Tnx, Saša.
  • Odpri terminal in napiši
     rm -rf .compiz/
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Odpri terminal in napiši
     rm -rf .compiz/

    To je to?
    OK- sem izvedel... nobenega potrdila, da se je kaj zgodilo, nisem dobil... ?! Samo kurzor v novo vrsto... :-)

    S tem sem torej nastavitve Compiza resetiral oz. izbrisal?!

    Najlepša hvala.
    Sasa.
  • To je to..potrdilo pa je tako da sam preveriš če še vedno obstaja ta mapa..to narediš pa z
     cd .compiz/

    Tako je..nastavitve si izbrisal..zdej pa veselo na delo compiz nalagat..in upat da bo delu :D :D
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.