System Monitor v panel-u

Hoho!

Se opravičujem zaradi angleščine, toda uporabljam angleški ubuntu, in vem da je ubuntu lahko v Slovenščini, toda...

Torej ena super stvarca je ta, da lahko v panel-u dodam nadzornika sistema (system monitor).
pojavijo se monitorčki za procesor, ram, net, swap space, load in harddisk.

Dočim so mi prva tri monitorčka popolnoma jasna, imam probleme z razumevanjem swap space-a, Load-a in Darddiska.

Bi mi lahko kdo prosim posvetil z lučko na te monitorčke?

lp, grom

Komentarji

  • Za load in dardisk nimam pojma kaj so, sam Swap space pa pomen kok maš placa na Swap particiji.
    Recimo, da ne veš kaj to pomen...
    Swap je izmenjalni pomnilnik. Vsi opercaijski sistemi imajo swap, sam da Windows in OS X uporabljajo swap file nemst posebne particije tko kot Linux in ostali Unixu podobni sistemi (BSD, Solaris...)
    Torej Swap je tko kot RAM. V sodobnosti se swap skor nč ne rab. Če maš rama 2Gb al pa clo več bi mogu Linux delat tud brez swapa...

    Load bi si še upu sklepat, da je kej v zvezi kok je obremenjen računalnik, ko mora naložit kak program (zakaj KDE nima plasmoida za to??)
    Za Dardisk lahk pa sem rečem, da je neki v zvez z diskom :D
  • grom Član
    uredil/-a 14. February, 2009
    Živijo Zappa-oid,
    (moj prijatelj pravi, da je videl zappo z materami izuma v tivoliju, pottem pa še njegovega sina dwizlla, al' kako mu je že ime, tudi z materami, tudi v tivoliju. Si ti kaj od tega ujel? Drugače pa hvala bogu za katoliške deklice...hehehe)

    jah, čakaj malo, torej swap ni nič drugega kot ram, ali kot dodaten ram? imam gor 2 gb rama, in za swap sem namenil 4 gb... jao jao... da sam znao ne bi sra...
    no, swap monitorček je resnično zmeraj na ničli (swap Space: 0% in use)


    za load je običajno: The system load average is 0.32 (ali 0.55, pa tako...)
    sem probal odpret ćin več programov (NetBeans, OO) pa je load skočil na 0.77... torej skoraj da ni trznil...


    Za harddisk je pa kot kaže pisanje in brisanje po /home-eu, (ali pa tudi po /) saj skače ko sem recimo kaj skopiral (zanimivo je to, da ko dam recimo iz ključka na desktop, se v monitorčku poveča aktivnost pisanja IN brisanja ?!?).

    No, počasi bomo pogruntal kaj in kako, za enkrat hvala na infotu!

    lp, grom

    opa, edit, sem narobe si v glavi poštimal za disk, nič se ne briše, se piše in BERE, jaz teslo, skoraj da moje geslo...
    Jah, torej kaže pisanje po disku in branje iz diska... si upam amatersko trdit..
  • grom je dejal/-a:
    Živijo Zappa-oid,
    (moj prijatelj pravi, da je videl zappo z materami izuma v tivoliju, pottem pa še njegovega sina dwizlla, al' kako mu je že ime, tudi z materami, tudi v tivoliju. Si ti kaj od tega ujel? Drugače pa hvala bogu za katoliške deklice...hehehe)

    jah, čakaj malo, torej swap ni nič drugega kot ram, ali kot dodaten ram? imam gor 2 gb rama, in za swap sem namenil 4 gb... jao jao... da sam znao ne bi sra...
    no, swap monitorček je resnično zmeraj na ničli (swap Space: 0% in use)


    za load je običajno: The system load average is 0.32 (ali 0.55, pa tako...)
    sem probal odpret ćin več programov (NetBeans, OO) pa je load skočil na 0.77... torej skoraj da ni trznil...


    Za harddisk je pa kot kaže pisanje in brisanje po /home-eu, (ali pa tudi po /) saj skače ko sem recimo kaj skopiral (zanimivo je to, da ko dam recimo iz ključka na desktop, se v monitorčku poveča aktivnost pisanja IN brisanja ?!?).

    No, počasi bomo pogruntal kaj in kako, za enkrat hvala na infotu!

    lp, grom

    opa, edit, sem narobe si v glavi poštimal za disk, nič se ne briše, se piše in BERE, jaz teslo, skoraj da moje geslo...
    Jah, torej kaže pisanje po disku in branje iz diska... si upam amatersko trdit..
    Ne nažalost nič od tega nisem ujel. Za koncert od Zappe sem premlad (sej je bil 1974?), ker sem se šele 1986 rodil, za Dwizlla pa nisem vedu, da je mel koncert v LJ...
    Ja swap je bolj ali manj enak RAMu in je če parv razumem bil bolj pomemben včasih ko je blo 64MB RAMa velik... Zdej se ga pa rab ko se RAM zapolne oz ob zagonu programa (nisem prepričan)
    Load je najbrž res obremenjenost programa al pa bolj vrjetno kok časa sekund rab, da naloži program...
    Hard disk pa je to kar si reku...

    Pa poravljam se, KDE ma vse razen loada... (če koga zanima)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.