Linux & Vista

Pozdravljeni, sem nov na forumu... sicer že pol leta zelo zadovoljen uporabnik Ubuntuja, ki o konzoli nima pojma. Računalnik mi je orodje za delo in ne stver s katero bi zapravljal čas...

Imam dualboot, ubuntu in vista(imam pač licančno) in me zanima, če je možno naslednje. Rad bi v virtualni mašini poganjel mojo že obstoječo inštalacijo Viste, ki jo bi drugače lahko laufal tudi samostojno. Z XP-ji naj bi se to dalo, vendar naj bi bili določeni problemi z licencami, ker je ena licenca vezana na en hardver.

Če je zadeva možna in da kdo ve da kolkortolk zanesljivo laufa, naj pove ceno, da mi to uštima.

Lp, Janez

Komentarji

  • Mislim da ni možno poganjati v Virtualni mašini že obstoječo inštalacijo. Lahko pa instaliraš Virtualno mašino in potem Os katerega želiš poganjati na Virtualnem Hard disku.

    Vista je požrešna in skoraj neuporabna po parih mesecih (ko se nabere nesnaga)..Ne vem zakaj jo sploh uporabljaš? Če bi se mal naučil delati v konzoli (sj ni težko) ,bi šele takrat bil zadovoljen z Ubuntujem..
  • uredil/-a 24. February, 2009
    Dobr zate, da sem jest želel isti problem rešit...
    In je rešljiv. Sam rabš velik diskovnega prostora in mal potrpljenja (jaz tega nakonc nisem naredu, ker se mi ni z diskom izšlo)
    Torej rabiŠ:
    VMWare program, ki si ga zastonj zlodaš in ti pretvori trenutni pravi računanik v virtualni...
    Potem pa še VMPlayer, ki se ga tudi zastonj dobi na VMWare strani ki zažene virtualno mašino...
    Več podorbnosti kako to nardi:
    http://www.howtoforge.com/vmware_converter_windows_linux
    na strani piše lepo cel postopek in če maš dovolj porstega diska (za celotno Vista particijo ti bo brez problema delal)
    Šele zdej sem opazu, da ne dela na SATA-i tko, da če maš novi računalnik ti ne bo delal...
  • gumbek Član
    uredil/-a 25. February, 2009
    tu v tem clanku pise kako Win os spravis v virtula masino .... Kako pa sedja se resis dejansko teh windovsoov ???

    konkreten moj primer:
    Najprej sem imel windovse in sem zraven dal ubuntu. Ubuntu mi je naredu dual boot in je vse delalo. Sedaj ko sem se navadil na ubuntu in prakticno Win ne rabim vec. Bi win prenesel v ubuntu kot virtualno masino - in to pise v clanku kako :-) Vendar sedaj bi rad tisto particijo kjer so win in dual boot resil - bi tisti disk uporabil za ubuntu .... kako bi se pato nardilo ??????
  • gumbek je dejal/-a:
    tu v tem clanku pise kako Win os spravis v virtula masino .... Kako pa sedja se resis dejansko teh windovsoov ???

    konkreten moj primer:
    Najprej sem imel windovse in sem zraven dal ubuntu. Ubuntu mi je naredu dual boot in je vse delalo. Sedaj ko sem se navadil na ubuntu in prakticno Win ne rabim vec. Bi win prenesel v ubuntu kot virtualno masino - in to pise v clanku kako :-) Vendar sedaj bi rad tisto particijo kjer so win in dual boot resil - bi tisti disk uporabil za ubuntu .... kako bi se pato nardilo ??????
    Tuki pa pride v uporabo G-parted. http://gparted.sourceforge.net/download.php
    Gparted LiveCD je eden boljših in lahkih programov za urejanje particij...
    Torej po tem, ko preneseš svoje Windowse v virtualno mašino (za kar potrebuješ tok placa kot za windowse) lahko particijo (disk) z Windowsi formatiraš.
    Oziroma pri tvojem primeru zbrišeš particijo in potem izbereš Ubuntu particijo in jo z GParted razširiš na celoten disk. To je zelo preprosto, samo klikneš na mejo med Ubuntu particijo in praznim
    diskom, kjer je bila Windows particija in razširiš do konca "diska". Za boljšo natančnost lahko potem še napišeš v številkah novo velikost...
    Amapk glede na to, da ima Ubuntu dve do tri particije je vprašanje katero izmed njih povečat.
    Zdej nevem ali imaš home v svoji particiji ali je del / (root), če je del root razšireš root. Če ni raj home. Ker v Homeu je vse kar potrebuješ...
    Oz razšireš obe. Ker root in home sta nujno potrebni za inštalacijo novih programov.
    Je pa res, da Linux na splošno ne zasede tok placa kot vindows. jaz mam Kubuntu kot primarni sistem in mam res vse na disku od le-tega in nimam niti pol polnega od 80GB diska...
    zagotovo se ti ne splača razširjat Swapa, ker ga ne rabš (lahko preživiš brez njega, čeprov to ni priporočljivo, ker imajo vsi OSi Swap so pa Unix sistemi edini ki ga imajo še v obliki particije namesto fila...
    Upam, da sem pomagal.
    Lahko pa še kake screenshote GParteda nardim. Sam je res u izi...
    Pač bereš kar zahteva od tebe npr. kero tipkovnco (ker je ponavad ne rabš lahk pustiš isto kot je), ker jezik Slo = 27, in kako resolucijo...
    In to je to kar rab kunfiguracije vse ostalo se nardi v fluxbox GUIju in je pregledno...
  • ok, če smem, vprašat, ali se programi v linuxu nameščajo v root-u ali Home-u?

    pa swap mam brezpotrebno 4 GB, še 1 GB bi bilo preveč, po mojem začetniškem mnenju..
  • Stric Član
    uredil/-a 25. February, 2009
    Hvala...

    Nekaj podobnega sem že našel, sam jaz bi rabu, da bi lahko včasih zagnal fizično inštalacijo samostojno... to pa verjetno ne gre, ker je ena Win licenca vezana na en hardver, ki pa se v tem primeru spreminja... :P

    Pa eno podprašanje... mal mimo teme

    Ima kdo kaj izkušen s poganjanjem 3D modelirnikov v virtualni mašini?
    Windovse namreč rabim samo za poganjenje inženirskih programov... ProE, Solidworks(včasih), Mathcad,...
  • uredil/-a 25. February, 2009
    @grom: Programi se nameščajo v root. V Homu maš pa ti. "dot fajle" v katerih je uporabniška konfiguracija programov. Tko, da sta po mojem mnenju obe particiji istega pomena za programe.
    Je pa za Home bolj priporočljivo da je večja zarad tvojih dokumentov itd...
    In ja Swap je po nepotrebnem tok velik, čeprov se mi zdi, da tud jest nimam mejhnega cca 2GB. Pa sem vedu, da ga ne rabm :D

    @Stric: Pol bi mogu pustit Windowse in na fizičnem disku in na virtualnem... Kar je mal "brez veze". Sem tud jest upu isto, pa na žalost ne gre...
    Lahko, pa probaš dat Windowse na svoj disk (lahk tud zunanji) ampak vseen kot virtualno mašino in pol probaš ta disk bootat.
    Po mojem se nav nč zgodil... Mogoče pa ti uspe Windowse zagnat :D
    Tud za zadnje vprašanje sem mel jest podobno vprašanje na Kubuntu forumih. Odgovor je bil ne igrc ne moreš igrat gor...
    Zdej ne vem a je to res al ne (nism nikol tega probu) sam najbrž ti nav dobr delal.
    Predvsem ne, če maš enojedrni procesor. Oziroma raj ne sploh probavat. nazadnje ko sem probu je blo vse ful počas.

    Čeprov sem dolgčasa nazaj (ko so bli XPji še novi) na XPjih mel v WMvareu virtualno mašino z 2000 gor in špilu Need for speed Hot pursuit 2 al neki v tem smislu.
    Pa je bla ta kišta takrat mal slabša (mela sam 512MB rama napram 2GB zdej). Pa je kr delal, dokler se ni vse sesul v modri zaslon :D
    Ampak je delal. Zdej ko sem Fedoro KDE4.1 v Virtual Boxu probavu sem skor živce zgubu nikamor ni šlo...
  • Zadnja verzija virtualboxa podpira 3D pospeševanje, vendar mislim, da stvar v glavnem funkcionira za openGL zadeve, directX je bolj tako.
    Da se poganjati fizični disk iz virtualboxa, lahko se celo kombinira dual-boot in poganjanje iz virtualboxa.
    Za inženirske programe pa boš izvedel, če delajo, le tako, da jih namestiš in preizkusiš.
    Svoj čas je obstajala CATIA v4 za unix, v v5 pa je samo še za winse.
  • Kolikor sem jaz opazil na VMware in VB nastane problem pri sami graficni kartici, ker ne podpira vec kot 128MB. Ali pac...pa da nisem zasledil kako izboljsati :o... Vemo pa, da so danasnje igrice zelo pozresne, kar se tice graficnega spomina. Bom pa sam sprobal se to varianto, da windowse skopiram v VMware in potem bomo videli kaj in kako deluje. Mene bolj mika zaradi programov kot adobe master collection cs3, ker mi jih je skoda (imam licenčno kolekcijo).
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.