Problem z ČŠŽji, FAT32 in My Passport prenosnim diskom

Sem se odloču, da bom raj na temu forumu vprašal kot kje na kakem tujem, ker je več verjetnosti, da ma kdo enake težave.
Te težave me spremljajo od kar sem prešel na Linux, sam zdej so tok nadležne, da ne zdržim več.
Od kar sem kopiral iz NTFS na Ext3 so se vedno dokumenti z ČŠŽ pokvarl in postal na trenutke neuporabni.
Zdej delam varnostno kopijo na My Passport zunanji disk in ko sem ta kr naenkrat so se vsi podatki, ki sem jih mel gor čist pokvarl...
Niti ne morem zbrisat niti preimenovat niti odpret.
In zdej mam vprašanje a se da preprečt, da bi se to dogajal. In odgovor ne mountat diska na Windowse ni sprejemljiv, ker ni
samo moj disk ampak od cele "familije" tko, da ga tud drugi rabijo.
Drugič zakaj sploh je zunanji disk v FAT32 formatu? In ali bo kej narobe, če ga formatiram v NTFS?
A je kak način, da ali dobim podatke, ki sem jih zgubu na disku nazaj al pa da jih vseen nekak zbrišem?
Moram pogledat, če je program gor za restoracijo diska.

In še če dam na DVD podatke ali bodo pri prenosu podatkov nazaj na računalnik se ti spet pokvarl.
OK mogoče je locale kriv za vse to, sam sej mam naštiman na sl_SI in vse...
In tud te problemi se ponavljajo že od Kubuntu 8.04 naprej, za prej se pa ne spomnem...

Komentarji

  • napsy Član Ubuntu.si
    imam zunanji disk sformatiran na ntfs ni ne linux, ne windows, ne mac os nimajo problema pri branju. ntfs podpira unicode tako da nebi smelo bit problemov. fat32 ne priporočam uporablat ravno zaradi problemov z unicode znaki.

    čeprav tvojga problema ne zastopim ravno. ti maš zunanju disk v fat32 in ko iz njega kopiraš nek dokument ko ma šumnike v imenu, se ti pokvari?
  • Cube Član Ubuntu.si
    tud men ni lih najbolj jasno uprasanje pa vendar.... res je kar je napsy napisal.
    formatiras ga lahko v ntfs brez problema.
    zbrisal bos podatke ce ne drugace z formatom
    podatke lahko resis z kaksnim orodjem za resevanje podatkov ce si jih zbrisal..zdej ce so pokvarjeni pa nevem kk je to.... poglej si mal stellar.
    in se en nasvet,...v naslovih datotek,map se izogibat sicnikov in sumnikov pa presledkov ker pride prej al slej do problemov....
  • Vidm, da nisem bil dovolj podroben, predvsem zato, ker sem pisal v "afektu" :D.
    Na trenutke se mi ko prenašam podatke čšžji spremenijo v ?#$... in ko kliknem gor mi javi, da datoteka ne obstaja.
    Če hočem preimenovat isto...
    Plus zdi se mi, da sem mel težave tud na NTFSju.
    Se strinjam z ne-uporabo šumnikov. Kar pa nažalost pomeni pregedovanje celotneih mojih dokumentov in preimenovanje stvari ročno, kar vzame velik časa.

    Ampak je je edina varna rešitev. In najbrž bom res spremenu v NTFS sistem.
    Še eno vprašanje a kdo ve zakaj so zunanji diski formatirani v NTFS?
    In a se bo po tem še vedno normalno mountu, al bom rabu sudo uporabt?
  • napsy Član Ubuntu.si
    uporaba ntfs je nekakšen de facto, ker pač brezhibno deluje na winsih vendar sedaj tut na linuxu in macu(leopard) ni več težav.

    Men se disk samodejno mounta ko ga vklopim in se pojavi ikonca na namizju.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.