Ubuntu 9.10 je uradno zunaj

andrejZ Član Ubuntu.si
uredil/-a 29. October, 2009 v Novice
Po 6 mesecih razvoja se lahko uporabniki veselimo najnovejše različice 9.10. s kodnim imenom Karmic Koala.
Sprememb je ogromno, zato naštejmo samo najpomembnejše:

[list=*]
[*]Upstart za hitrejši zagon[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Programsko središče, ki omogoča enostaven pregled in namestitev programov[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Najnovejši GNOME 2.28 z empathy za takojšnje sporočanje, novi gdm za bolj integrirano izkušnjo, in strožjim AppArmor profilom v Evince[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Novo orodje za razvijanje programov Quickly[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Ubuntu je sedaj dostopen v 25 jezikih, med drugim tudi v slovenščini (pohvala prevajalcem!)[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Ubuntu one, program za usklajevanje datotek z oblakom in med računalniki z 2 GB prostora.[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Linux jedro 2.6.31 z mnogimi izboljšavami[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Konec uporabe hal za nadzor porabe, tipkovne bližnjice in upravljanje s shranjevalnimi napravami. Zamenjan bo z Devicekit-power, Devicekit-disks in udev.[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Nova arhitektura intelovega gonilnika UXA, ki izboljša zmogljivost grafičnih kartic. Vključuje tudi kernel mode setting, ki bo skrajšal čas zagona in spanja / hibernacije.[/*]
[/list]
[list=*]
[*]Ext4 in grub 2 privzeto[/*]
[/list]
[list=*]
[*]in še in še ...[/*]
[/list]

Za popolen seznam se odpravite sem , za prenos pa se odpravite sem . Prenesite ga, preiskusite ga in se nam pridružite pri praznovanju izida danes ob 19.00 uri v Kiberpipi.

Sodeč po prvih odzivih bo 9.10. vreden svojega imena, zato konkurenca prav gotovo ne bo imela lahkega dela.
image
Novo programsko središče v 9.10

Komentarji

  • hura. takoj ko bo nasledn racunalnik za popravilo jih nasnamem gor. do takrat pa, still 8.04 :D
  • Screamboy Član Ubuntu.si
    hm lepo lepo
  • komaj čakam, da jih prenesem dol. Takoj ko jih bom prenesel, si jih namestim na drugo particijo, saj imam na ubuntu 9.04 preveč programov, da bi nameščal ponovno :)
  • Sem že naložil 9.10. Vse dobro, a popravke nalaga prepočasi. Na prešnjih verzijah me je dajalo hitro :|
  • no enkrat za vselej da se ne boste v vsakem postu spraševal zakaj nalaga počasi

    STREŽNIKI SO PREOBREMENJENI! torej naslednjih nekaj dni lahko pričakujete ZELO POČASNO NALAGANJE POSODOBITEV
  • Cube Član Ubuntu.si
    Ledstorm +++ je dejal/-a:
    Sem že naložil 9.10. Vse dobro, a popravke nalaga prepočasi. Na prešnjih verzijah me je dajalo hitro :|
    to bo le par teh prvih dni delalo tako... ker nisi edini na svetu ki si je zazelu imeti 9.10 :) in so vsi strezniki prezaposleni :)
  • Uporabljam Beta verzijo kaka 2 tedna. Razen da se grub2 dolgo nalaga... vse ostalo je pa odlično.
  • Ubuntu je sedaj dostopen v 25 jezikih, med drugim tudi v slovenščini (pohvala prevajalcem!)
    V Slovenščini je bila tudi že verzija 8.10. Na katerem sem jaz začel, če je bilo pa že kaj prej pa ne vem. :)
  • Ne spomnim se točno, ampak kolikor vem v 9.4 verziji je bil Desktop še vedno Desktop.

    Zdaj je pa Namizje.

    Ene 10 krat sem cdjal v Desktop, nakar ugotovim da ga ni:D
  • Cube Član Ubuntu.si
    tude mene je to ze parkrat zmotilo :)
  • Namestitev (clean install) je bila grozno počasna - najdaljša namestitev do sedaj. Nameščal sem na Athlon X2 4850e, Radeon HD 4670, 2GB RAM in je nameščalo dlje kot katerikoli prejšnjo verzijo na Durona 900Mhz, 256MB RAM! Ne vem ali so efekti zafilali CPU (ubiquity in install.py so porabili 100% CPU, GPU se je nekaj resetiral) ali pa je bilo kaj drugega vmes (okvarjen medij). Nameščen pa sistem dela superiorno hitro. Namestil sem tudi uradne ATI gonilnike, a sem žal pozabil na ključek dati wine in tako boste morali na primerjavo Win 7 vs. Kubuntu 9.10 še malo počakati :)
  • Jaz bom si danes namestil Windows 7 + Ubuntu 10.04
  • kv2dr Član
    uredil/-a 31. October, 2009
    DubleG je dejal/-a:
    Ne spomnim se točno, ampak kolikor vem v 9.4 verziji je bil Desktop še vedno Desktop.

    Zdaj je pa Namizje.

    Ene 10 krat sem cdjal v Desktop, nakar ugotovim da ga ni:D
    haha...jaz tudi :D

    Zdajle pišem iz Ubuntu 9.10, ki deluje odlično. Edini "bug"(če lahko tako rečem), je bil, da nisem mogel vklopiti WLAN-a. Nato sem moral v GRUB2 nastavit apci=off in zdaj mi WLAN deluje. :)

    Glede prevodov pa me edino moti to, ker ko zaženem upravljalnik posodobitev in če je kakšna posodobitev na voljo, potem piše spodaj "Izbran je 3"(če so na voljo 3 posodobitve). Pravilno bi blo npr.: Na voljo so 3 posodobitve, ali pa izbrane so 3 posodobitve.(nevem ali je to za izbrane posodobitve, ali je to za vse možno posodobitve). :)

    LP, kv2dr
  • R33D3M33R Član
    uredil/-a 31. October, 2009
    Nekje na CDjih sem našel Nexuiz. Sicer je prastara verzija, ampak trenutno nimam druge opcije. Pognal sem ga na obeh sistemih (Win 7 in Kubuntu 9.10, 1024x768, ostalo nastavljeno na največ kar je možno), rezultati pa so vsekakor presenetljivi :o

    image

    Opis sistema: http://andrej.mernik.eu/racunalo/
    Več benchmarkov in obširnejša primerjava kmalu! :)
  • Sedaj sem usposobil še Conexant HSF interni PCI modem: http://www.linuxant.com/drivers/

    Edini problem je z resolucijo, ki samodejno preskoči v neko neznano (1280x960?) ob zagonu sistema, ampak se jo da z dvema klikoma nastaviti na 1024x768
  • Danes je prišla pošiljka za Slovenijo (Ubuntu 9.10).
    Jaz sem jih naročil malo več tako, da če hoče kdo imeti lep originalen CD naj pove.
  • Ej jest bi imela eno 32bitno verzijo. Pošlji mi zs
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.