Odprto pismo Direktoratu za e-upravo in upravne procese

Spoštovani,

želimo vas opozoriti, da več spletnih strani Javne uprave pravilno deluje le v spletnem brskalniku Internet Explorer podjetja Microsoft (v nadaljevanju IE). Takšen primer, ki pa še zdaleč ni edini, je Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES), kjer jim pri nekaterih spletnih storitvah izrecno piše, da delujejo le z IE. Ko smo poklicali na AJPES, kako naj uporabljamo njihove servise uporabniki, ki nimamo Microsoftovega operacijskega sistema, nam je sicer prijazna gospa svetovala naj poiščemo kakšnega prijatelja, ki se spozna na računalnike, da nam naloži Okna…

Nedopustno se nam zdi, da Javna uprava Republike Slovenije uporabo njenih uslug državljanom pogojuje z uporabo plačljive programske opreme neke multinacionalke. To je tako, kot da bi se lahko po državnih avtocestah vozili samo z avtomobili točno določenega proizvajalca!

In naj poudarimo, da ne gre za kaprico manjšine. Država na ta način diskriminira več kot 50% državljanov, ki uporabljajo druge spletne brskalnike (na primer odprtokodni FireFox, ki je popolnoma zastonj).

Poleg pravnega je zelo pomemben tudi argument varnosti. Medtem ko Javna uprava RS izrecno zahteva IE, vlade drugih držav opozarjajo uporabnike, naj zaradi varnosti ne uporabljajo IE in naj se zatečejo k alternativam. Na primer Nemčija ali Francija.

V želji, da se stvari čim prej izboljšajo vas lepo pozdravljamo,

dr. Miha Fošnarič,
mag. Samo Penič,
dr. Aleš Berkopec,
Jure Fošnarič
No..verjetno se vsi (z ubuntu.si) strinjamo s pismom.

prijazna gospa svetovala naj poiščemo kakšnega prijatelja, ki se spozna na računalnike, da nam naloži Okna… :/ tako jih učijo na vladi
----
Sedaj tudi na 24ur.com -> http://24ur.com/novice/it/zakaj-deluje-le-v-internet-explorerju.html

No zgodba se vendarle razvija..več o tem na http://24ur.com/novice/it/zakaj-deluje-le-v-internet-explorerju-2.html

Vir: http://bazar.coks.si/?p=539

Komentarji

  • ja in kaj naj sedaj, gremo protestirat z pingvini na hrbith.
    Nc jim ne moremo....
  • kubanc je dejal/-a:
    ja in kaj naj sedaj, gremo protestirat z pingvini na hrbith.
    Nc jim ne moremo....
    za to je informacijska pooblaščenka, naj preuči, če smo neupravičeno diskriminirani pri dostopu do javnih infomacij?
  • V vednost:

    * medijem (STA, Delo, Dnevnik, Večer, Primorske Novice, 24ur, Mladina, RTVSlo)
    * Centru odprte kode Slovenije
    Info. pooblaščenka sploh ni bila obveščena o tem..razen če jo je kdo posebej obvestil :)
    Ampak tudi da ona ve za to kršitev..ne bo nič od tega po moje :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    V vednost:

    * medijem (STA, Delo, Dnevnik, Večer, Primorske Novice, 24ur, Mladina, RTVSlo)
    * Centru odprte kode Slovenije
    Info. pooblaščenka sploh ni bila obveščena o tem..razen če jo je kdo posebej obvestil :)
    Ampak tudi da ona ve za to kršitev..ne bo nič od tega po moje :)
    Informacijske pooblaščenke o pismu nismo direktno obvestili, ker se nam je zdelo, da morda ni pravi naslov. Ne vem namreč, če s tem na e-upravi kršijo ravno Zakon o varstvu osebnih podatkov. Mislim, da gre bolj za "vendor-lock" oziroma za diskriminacijo, kot smo napisali v pismu. Če pa kak pravnik ve, da je drugače, se priporočamo za info!

    Sicer pa, pišite jim še drugi! Gnjavite jim, kje imate težave! Samo, če se nas bo slišalo, se bo kaj spremenilo!
  • CrazyLemon je dejal/-a:

    Info. pooblaščenka sploh ni bila obveščena o tem..razen če jo je kdo posebej obvestil :)
    Ampak tudi da ona ve za to kršitev..ne bo nič od tega po moje :)
    Pristojnosti Informacijskega pooblaščenca na področju dostopa do informacij javnega značaja
    http://www.ip-rs.si/pristojnosti/informacije-javnega-znacaja/
    Na področju dostopa do informacij javnega značaja ima Informacijski pooblaščenec pristojnosti pritožbenega organa. Pritožbeni postopek se vodi po določbah Zakona o splošnem upravnem postopku, Pooblaščenec pa lahko prosilcem za informacije pomaga:

    * kadar je organ zahtevo za dostop zavrgel;
    ...
    * kadar organ ni posredoval informacij v obliki, ki jo je zahteval prosilec.
    nisem pravnik, ampak ali se ta zadnji stavek se nanaša, da stranka ne želi informacije v IE obliki na Windows?
  • isto je z Ljubljansko banko in njihovimi certifikati.
    jst sm klical pa vprasal kaj naj naredim, ker ni navodil za linux, pa mi je rekel, naj grem do ksnga kolega ki ima windows OS pa dol snamem certifikat...

    Da pa njihove spletne strani delujejo samo pod IE pa niso oni krivi, ampak izdelovalec spletnih strani.

    sicer ti pa tudi lahko recejo, da si snami dol wine in nasnami gor IE...
  • Težav, ki jih imamo uporabniki nemicrosoftovega operacijskega sistema, je ogromno. Razlogov, da bi morale spletne storitve podpirati le določen operacijski sistem ali brskalnik, po pravici povedano ni, saj obstajajo standardi, katerim bi se morale podrejati strani in brskalniki. En brskalnik izstopa, vendar je na žalost to brskalnik velike korporacije, ki po mojem mnenju izstopa nalašč -- z razlogom, da bi razvijalci spletnih strani razvijali strani, ki bi bile vezane na uporabo le-tega brskalnika (ki je bil še do nedavnega najbolj razširjen).

    Največja ironija je, da so razni servisi, ki zahtevajo varno podpisovanje dokumentov, razviti za najbolj ne-varen internetni brskalnik in delujejo le z njim. Tukaj se bo zagotovo moralo kaj spremeniti in premakniti... Predvsem država je institucija, ki bi morala svojim državljanom dovoljevati svobodo pri izbiri, ne pa nas siliti v uporabo enega samega produkta, kar predstavlja problem monopola. Če nas že sili, potem naj izbere najugodnejšega ponudnika na javnem razpisu, pri katerem naj upošteva več dejavnikov, kot so varnost, dostopnost, kompatibilnost z različnimi napravami, cena -- čeprav je IE zastonj, to le ni, saj ga plača uporabnik z nakupom operacijskega sistema.

    Mi smo želeli z našim odprtim pismom samo opozoriti na pomanjkljivosti. To je samo en glas... Potrebnih bo še dosti takšnih "krikov" s katerimi bomo opozarjali javnost, predno bo prišlo do sprememb. Pomembno je samo, da se nas sliši, zato opozarjajte na diskriminacijo odprtokodnih operacijskih sistemov in programja!

    Srečno!

    Samo.
  • Sedaj se nas bere tudi na 24ur.com, administratorja pa prosim, če objavi kot novico na spletni strani.

    http://24ur.com/novice/it/zakaj-deluje-le-v-internet-explorerju.html

    Lep pozdrav!

    Samo.
  • kot sm ze povedal, drzavi se jebe po domace povedano, tko da...
    tko pac je
  • Državi se ne jebe..samo ne poznaju nič drugega kot Windows in IE.
    Kar pa spet pride na osnovno izobrazbo in spet smo pri temi z učbeniki in informatiko :)

    P.s. samop in mihaf hvala da sta se oglasla na našem forumu in povedala svoje mnenje :)
  • CrazyLemon, se strinjam s teboj.

    aja, na 24ur pise naslednje

    Na Ajpesu odgovarjajo, da si že dalj časa prizadevajo, da bi njihov portal in spletne aplikacije delovali v večini brskalnikov, s katerimi uporabniki dostopajo do vsebin. Sicer pri večjem delu strani to že velja, nekateri prikazi pa so res prilagojeni določenemu tipu brskalnika, pravijo. Ta problem nezdružljivosti pride do izraza predvsem pri uporabi zahtevnejših funkcij. To je bilo tudi pri elektronskem podpisovanju, ki so ga za Ajpes razvili različni izvajalci. Ker je podpisovanje delovalo le na Internet Explorerju, so na Ajpesu opustili lasten razvoj programske opreme in so manjkajoče elemente kupili pri zunanjih ponudnikih. Tako so že v letu 2009 omogočili elektronsko podpisovanje za večino aplikacij, tudi za Firefox, za leto 2010 pa načrtujejo, da bi imele to podporo vgrajeno vse aktivne spletne aplikacije.

    Me zanima ce bo tole res,


    Lej, ce vzamemo za primer klik, mi desno spodaj kaze ikono Hermes softlab, in ne more mi nben govort da oni ne vedo za druge operacijske sisteme. Sicer pa ce gledamo drug scenarij. Hermes softlabu Microsoft placa da oni naredijo aplikacijo, ki bo delovala samo na windows OS, tako drugim uporabnikom, ne ostane drugega, kot da kupijo microsoft OS.


    drgac pa na 24ur pise tudi tole, ki se mi zdi napacen podatek.
    Po podatkih Ajpesa 98 odstotkov uporabnikov dostopa iz okolja Windows, okrog enega odstotka iz sistema OSX. 0,13 odstotka pa iz okolja Linux.
  • Po moje to ni napačen podatek..kr drži po moje.
    0.13 odstotka k pride iz okolja Linux pride pogledat če delajo aplikacije..ker ne delajo, zalaufajo v VM Windows
    in zato 98 odstotkov iz okolja Windows ;)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Po moje to ni napačen podatek..kr drži po moje.
    0.13 odstotka k pride iz okolja Linux pride pogledat če delajo aplikacije..ker ne delajo, zalaufajo v VM Windows
    in zato 98 odstotkov iz okolja Windows ;)
    aja, sm mal zajebal, sm mislil da to misljo oni na splosno, ne samo za njihovo aplikacijo...
    it was a mind bug :D
  • Hermes softlabu Microsoft placa da oni naredijo aplikacijo, ki bo delovala samo na windows OS
    A ni to kaznivo?
  • Na 24.ur com so objavili se odgovor ministrstva za javno upravo. Mi uradno odgovora na nase odprto pismo se nismo prejeli.
    http://24ur.com/novice/it/zakaj-deluje-le-v-internet-explorerju-2.html
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    Hermes softlabu Microsoft placa da oni naredijo aplikacijo, ki bo delovala samo na windows OS
    A ni to kaznivo?
    Pomoje je, samo kdo pa ve da so to naredil.

    Sicer ne vem zdej kdo je v celoti naredil klik, samo kokr ce jo je naredil Hermes Softlab, tam majo kr neki dost pametnih ljudi, pa da jim ni se nben rekel, naj naredijo tudi podporo za druge OS. sej zdej ne govorim o tem da klik ne deluje na drugih OS, ampak o tem, da so navodila za dvig certifikata napisana samo a Windows OS, in da tudi oni svetujejo naj certifikat ljudje dvignejo na Windows OS.

    Cudno se mi zdi, da jim ni se nben predlagal da bi blo dobr tud se a kej druzga naredit kot samo za Windows OS.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.