Vaše mnenje o Linuxu?

2»

Komentarji

  • dumr666 Član
    uredil/-a 1. March, 2011
    6ka je mislim da zdaj zadnja izdaja debiana, izdana pred enim mesecem
  • To je zadnja stabilna različica. Nova stabilna različica pride čez pribl. 2 leti :)
  • ubuntu postaja preveč šminkerski :)
  • R33D3M33R je dejal/-a:
    To je zadnja stabilna različica. Nova stabilna različica pride čez pribl. 2 leti :)
    Uff, se bomo načakali :)
    lobi je dejal/-a:
    ubuntu postaja preveč šminkerski :)
    Jah, saj to je ravno čar linux-a... vse lahko tudi izklopiš, pa imaš bolj ''mat'' verzijo :D
  • Glede Ubuntu Linuxa imam predvsem pozitivno mnenje. Kritike zadržim za drugič. Če zanemarimo mojo akademsko ukvarjanje z Unixom in Linuxum sredi devetdesetih nisem povohal nobenega NIXa najmanj 10 let. Skoraj popolni prehod iz Win na Linux je bil relativno lahek. Ker pa sem se želel posvetiti bolj natančno sistemu sem tudi marsikaj preštudiral. In meni osebno je linux bolj jasen oz sedaj toliko vem, da nič ne vem :)

    Obstaja ena ključna stavr, ki ste jo vsi zanemarili. Za Ubuntujem stoji verjetno največ uporabnikov v linux svetu (ne vem to sem si izmislil, ampak predvidevam). Drugače imam jaz Debiana in njegove derivate rad medtem ko SUSE mi ne sede. Prav tako imam rad Gnome in mi KDE ne sede, sam to je stavr navade in je brez veze.
  • andrejus Član
    uredil/-a 1. March, 2011
    Drugače pa če ti je Ubunti preveč izberi Debian!
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Prednost Ubuntuja je predvsem dober odnos do novincev v primerjavi z nekaterimi drugimi "naprednimi" distribucijami.
  • andrejZ je dejal/-a:
    Prednost Ubuntuja je predvsem dober odnos do novincev v primerjavi z nekaterimi drugimi "naprednimi" distribucijami.
    To se moram strinjat :D

    Malokje lahko naletiš na tako podporo, izjeme so še pclos,bodhi, pa še kaj bi se morda s kako lučko našlo... pol pa že tema
  • andrejus je dejal/-a:
    Drugače pa če ti je Ubunti preveč izberi Debian!
    Hvala andrejus!
    Jaz sem ga.

    Moram povedat da mi ni žal.


    Moja izkušnja - (in hkrati vodič za nameščanje Debiana - vmesnika ukazne vrstice :):

    Prenesel sem si DVD 1 in ga namestil najprej v virtualbox-u, da dobim občutek in vidim kako stvari delujejo.
    Moram priznati - Ata Debian se je res potrudil. Čisto nekaj drugačnega od Woody izkušnje izpred par let.

    Ker me zanima predvsem enlightenment DR 17 namizno okolje, ki ga tudi prevajam, in sem hotel imeti možnost
    preizkusa učinkovitosti prevoda na živem sistemu, sem raziskal na internetu možnosti, kako na Debian squeezy
    namestiti najnovejšo različico enlightenment dr 17 direktno iz SVN. Našel sem stran, ki to razloži in nudi enostavno
    skripto za samodejno namestitev.
    Najprej sem seveda namestil vse skupaj na virtual boxu :D.

    Paket debe17 ti enostavno prenese vse odvisnosti, ki so potrebne za izgradnjo vseh enlightenment paketov in po
    končanem nameščanju odvisnosti, začne z namestitvijo E DR17. Če koga zanima: skripta je easy_e17.sh, namesti se v /usr/bin.

    Verzija z debe17 namestilnim paketom je starejša (1.2... na strani 'omicron' pa je že posodobljena 1.4...
    To sem uporabil pozneje, ko se je originalna končala z uspešno namestitvijo osnovnega Enlightenment namizja,
    Z njo sem zamenjal prvotno in v njej spremenil nekaj postavk , ki so zastarele, tako da sem lahko dobil vse enlightenment module
    in druge e17 programe in pakete.

    Enlightenment ti namesti v /opt/e17, tako da ti ne pokvari sistema v primeru da bi šlo kaj narobe z izgradnjo.
    Po končanem nameščanju, se lahko odjaviš in v izbirniku prijav (gdm,kdm ali kar že imaš) izbereš Enlightenment namizno okolje.

    Moram reči da je zadeva potekala gladko v virtual boxu, sem dvakrat preizkusil, za bit 'siguren' :)

    Po tem preizkušanju v virtual boxu, sem si na varno shranil svoje dokumente
    in ostale podatke iz dotedanje /home particije, zapekel DVD in ponovno zagnal računalnik.
    Pri zagonu iz DVD-ja sem izbral možnost Expert graphical installation,
    ker ti nudi veliko večji nadzor nad izbirami. Poteka gladko in je v slovenščini.

    Hvala prevajalci!

    Po namestitvi osnovnega sistema, sem izbral možnost le ukazne vrstice,
    brez grafičnega okolja.
    Tako ali tako sem to že prej preizkusil v virtualboxu in mi je bilo že znano.

    Po res hitri namestitvi in zapisovanju grub-a na zagonski sektor diska
    sem ponovno zagnal računalnik.
    Preden nadaljujem, naj povem, da se vam po restartu splača za prvi zagon izbrati
    drugo vrstico v GRUB nalagalniku - varni zagon - odpravljanje napak. Zakaj?
    ker pri normalnem zagonu nimate dostopa do root računa. Ja, to je Debian
    najbrž zaradi varnosti naredil tako.
    V glavnem, ko se odločite, da bi radi uporabljali su (super uporabnika - administratorja),
    katerega itak potrebujete če hočete uporabljati spt-get in ostale ukaze
    za namestitev še česa, kar je itak potrebno, če si izberete le vmesnik
    ukazne vrstice, si torej izberite recovery mode. Naloži se direktno v root
    in tam vtipkajte ukaz za omogočiti root račun, ki velja tudi na Ubuntu:

     passwd root 


    Potem napišite geslo še enkrat (saj ste ga že morali med nameščanjem,
    ne vidim sicer smisla v tem, da moraš kasneje še enkrat izbirat root geslo,
    če hočeš dostopati do root računa,, a morda je še kakšna druga možnost, za katero ne vem :)).
    Ko vpišete geslo, napišite > reboot -n < in računalnik se bo znova zagnal.

    Tokrat si izberite kar prvo možnost ali kar pustite da se računalnik sam zažene
    po 5-ih sekundah.
    Pri prijavi, se lahko kar prijavite kot 'root', vpišete geslo in namestite
    osnovno grafično okolje, ki vam bo delalo hitro.
    Za GUI je izbira kar velika. lahko si namestite namizno okolje e16, FVWM, FVWM-CRYSTAL,
    TWM, BLACKBOX....
    jaz sem si izbral naslednjo namestitev:


    apt-get update
    - (vstaviti boste morali tudi DVD, ker so skladišča iz DVD še omogočena)

    apt-get upgrade
    - (najbrž ne bo potrebno posodabljati, a nikoli ne veš)


    apt-get install xorg synaptic gdm fvwm-crystal pcmanfm lxappearance geany iceweasel-l10n-sl file-roller gnome-main-menu assogiate brasero icedove-l10n-sl gpicview gstreamer0.10-esd oxygen-icon-theme gnome-icon-theme-extras gecko-mediaplayer flac exaile deluge-gtk pidgin pidgin-plugin-pack gimp aspell-sl myspell-sl network-manager epdf nfoview


    Ko stisnete enter se vam iz DVD-ja in iz Debian skladišč prenesejo paketi in
    imate osnovno grafično namestitev. Po končani namestitvi samo vtipkate: gdm

    Zažene se gdm (gnome display manager), izberete si sejo fvwm-crystal in se
    prijavite v svoj račun, ki ste ga nastavili med nameščanjem,.

    Imate hiter računalnik, gui in namestitev z minimalno porabo
    diskovnega prostora in strojnih sredstev.

    Jaz sem si kasneje namestil še enlightenment 16 in 17 (z isto skripto,
    katero sem podvojil in shranil z imenoma easy_e16.sh in easy_e17.sh
    ter ločil e16 namestitev od e17, ker drugače se datoteke, ki bi bile v eni sami
    mapi med seboj 'skregajo' in vam to uniči njihovo pravilno delovanje obeh.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.