[rešeno] Disk ne dela več

Torej zadnjič sem nekaj delal na računalniki, ko se mi je izpisalo opozorilo da je disk preveč poln. Izbrisal sem nekaj stvari, čez nekaj časa pa je zaslon kljub temu zamrznil. Ko sem računalnik ugasnil in spet prižgal sploh nisem več prišel do namizja, izpisalo mi je le:

mount: mounting /dev on /root/dev failed: No such file or directory
mount: mounting /sys on /root/sys failed: No such file or directory
mount: mounting /proc on /root/proc failed: No such file or directory
Target filesystem doesn't have /sbin/init.
No init found. Try passing init= bootarg

BusyBox v1.13.3 (Ubuntu 1:1.13.3-1ubuntu11) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands

Potem sem to vpisal rezultat in na ubuntovem forumu našel enak problem:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1594621

Zatem sem sledil navodilom na tem forumu; naredil sem si live USB, ga bootal in poskusil izvesti ukaz:

sudo fsck /dev/sda1

Po vpisu tega ukaza, mi je izpisalo napako:

fsck.ext4: Device or resource busy while trying to open /dev/sda1
Filesystem mounted or opened exclusively by another program?

Zatem sem vpisal v google še to, in našel navodila da moram odpreti gparted in na disku prenosnika klikniti unmount.
Pri tem nastane problem da je možnost unmount obarvana sivo in se je ne da klikniti in tudi ko sem v terminal vpisal ukaz sudo umount /dev/sda1 mi je izpisalo rezultat:

umount: /dev/sda1: not mounted

Ali ima kdo kakšno idejo kaj bi lahko naredil, saj res nebi rad izgubil vseh podatkov, ki so bili na računalniku ...

Komentarji

  • rešeno!

    bootal sem slax, kar me je tudi sicer malo jezlo in sem ga zato moral bootati v tekstovni izvedbi :D

    potem pa sem samo zagnal ukaz fsck in zdaj vse dela normalno.
  • cimperski je dejal/-a:
    rešeno!

    bootal sem slax, kar me je tudi sicer malo jezlo in sem ga zato moral bootati v tekstovni izvedbi :D

    potem pa sem samo zagnal ukaz fsck in zdaj vse dela normalno.

    @cimperski
    Ali bi lahko malo bolj podrobno opisal kaj si naredil. Tudi jaz imam enak problem in sem poskusil razne načina, ampak neuspešno.
  • Kot prvo sem prenesel slax z interneta. Najdeš ga na tej strani http://www.slax.org/. Potem sem si naredil live USB z njim, ga bootal (ko ga bootaš imaš več možnosti na izbiro, kako naj se zažene - jaz sem izbral tekstovni način t.i. terminal). Ko se je zagnal sem vpisal ukaz sudo fsck /dev/sda1 (če imaš linux inštaliran na kakšnem drugem disku, namesto sda1 vpišeš tisti disk).

    Potem moraš večkrat pritisniti Y za potrditev in ko se konča samo resetiraš računalnik in ponovno bi moral delati. :)
  • Sem poskusil, ampak neuspešno. Ubuntu imam nameščen na sda6. Javi mi "command not found". Potem sem šel pod system/media in mi je sporočil napako
    mount: wrong fs typ, bad options, bad superblock on /dev/sda6. missing codepage or helper program, or other error. In same cases uses info is found in syslog - try dmesg | tail or so
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.