Deljenje fajlov z vsemi uporabniki

Kako bi jast lahko delil (sharerar) direktorijo "filmi" z drugim uporabnikom. Mapo sem dal da jo lahko berejo skupine in oba sva v tej skupini!

hvala
«1

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    chown : -R mapa
  • bl4z Član Ubuntu.si
    ce predpostavlamo da je skupina ""group"" na lokalnmi masini ...
  • ja je
    samo pol kako naj bi drugi uporabnik dostopu do te direktorije???
    kam linka to direktorijo???
  • bl4z Član Ubuntu.si
    pac po strukturi
    /home/tvoj_user/tvoji_filmi

    lahko pa clo nardite tko, da recimo na /opt naredite direktorij filim pa chmod 777 * pa imate potem vsi vse filme tam
  • hm.....zdej mi lahko nemoteno brska po vseh fajlih
    tega pa nisem hotu
    oziroma je mozno da je to blo ze prej!! kako pa to odstranim????
  • chmodaj, izracunaj si stevilke po temle obrazcu in lepo chmod -Rf stevilka /dir (kot root)
    Lp
  • pa ne se jebat kere l33t cifre :) raje pisem kr z -rw-r--r--
  • bl4z Član Ubuntu.si
    obstaja se en nacin ... recimo chmod +x dobijo vsi 3 sklopi executable atribut .. posledicno chmod -w zgubijo branje :P

    jap .. z linuxem presenecenj ni nikoli konec :P
  • hm..........kaj ni isti rezultat ce dam v konqueroru propreties in si izberem da ga lahko bere tudi nekdo iz iste skupine??? al morem obvezno v konzoli???

    in se eno vprasanje??? kako se v linuxu naredi link direktorije???
  • bl4z Član Ubuntu.si
    isto je ... ampak je hitrej naredit v konzoli .. oz. pravi moski to nardijo v konzoli .. oz. vsaj v primeru, da jih kdo gleda .. ker so potem uber g33k :P

    man ln :P
  • Ah moja rešitev za deljenje takih skupnih datotek je to, da nardim kot su nov direktorij v /home direktoriju in podelim ustrezne pravice. včasih sm si naredu pa kr mapo na /root u. Doma mam eno particijo fat32, da jo lahko tudi ostali uporabniki na win uporabljajo in pol vso to šaro delim z drugimi. bl4z drgač pa ....uber g33k ?? A ni bolj pomembno da stvari delajo hitro in preprosto? Sej ne rečem, da ko se naučiš uporabljat vse v shellu ni uredu. Samo enim se pač takih stvari ne da delat....In dokler je temu tako bom dobival klice od vseh mojih prjatlov k tega ne znajo in zadnje čase se mi resnici na ljubo tega ne da več ! :)
  • bl4z Član Ubuntu.si
    prvi del stavka je bil .. da se to prej nardi v konzoli kt da klikas gor in dol po menijih ...

    je pa res, da enim pac to ni lazje .. zato pa je linux fajn, k omogca da vsak dela na tist nacin k mu njbol pase ... jaz sm trenutno v MacOsu .. pa verjem, da mam tud skoz odprto konzola .. za take male mahinacije .. se mi ne da iskat menijev in nardit 8 klikov za trivialna opravila ... ce bi mel windoze bi pac bil primoran vseskozi skakat po cpanelu in exporeru .. :sad:
  • js sm pa naredu eno mapo iz rootom, pa je zdej owner root, pa bi rd da bi biu user "matej". Kako to nardim?

    Pa pa kako nardim da so usi fajli v eni mapi pod ownerjem "matej"? Pa permisije nej bojo normalne (default k nardiš pod userjem mapo iz mkdir).
  • bl4z Član Ubuntu.si
    chown matej.matej * -R

    sej to smo tud ze obdelal parktat :P
  • christooss Član Ubuntu.si
    chown matej:matej

    mora bit dvopičje!!! :)
  • Kami Član Ubuntu.si
    V bistvu je samo chown matej dovol, ker prvo je user pol pa skupina -> chown uporabnik:skupina

    On pa najverjetneje nima skupine tak da ne rabi tistega parametra :P
  • christooss Član Ubuntu.si
    nope mislm da more tud skupino. Ker lažje pol še doda kšnga userja tej grupi. Jst nikol ne pustim root group če dam pravice uporabniku
  • ql, rešeno, hvala :)
  • bl4z Član Ubuntu.si
    1. ni nujno da doloc skupino
    2. tudi pika je ok
    3. samo skupino se doloc s chgrp
  • bl4z Član Ubuntu.si
    PS: zdej k ma en mal prevec casa bi iz vseh teh ugotovitev kamot en clancic napisu .. za bodoce rodove :P
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.