Ubuntu in webcam [spca5xx] driver

gregor Član
uredil/-a 13. February, 2008 v Triki, nasveti, članki ter vodiči
TA NAVODILA SO ZASTARELA!!!!! ZA 7.10 GLEJ WIKI
*********************************************************************************
*********************************************************************************



Na kratko kako zrihtat webcam z spca5xx drajverjem pod ubuntu (da se ne bo še kdo matral preveč)


Načeloma mi je webcam imam (Genius VideoCAM messenger ) delovala "out of the box". Vklopu sm jo v usb in kmalu za tem mi je dmesg vrgu vn da je najdu mojo kamerco . To lahko vedno preverimo z ukazom :

$ dmesg | grep spca5xx

Ukaz vrže nekaj podobnega kot :

[4294689.042000] drivers/usb/media/spca5xx/spca5xx-main.c: USB SPCA5XX camera found. SONIX sn9c101 + Ov7630
[4294689.044000] usbcore: registered new driver spca5xx
[4294689.044000] drivers/usb/media/spca5xx/spca5xx-main.c: spca5xx driver 00.57.08 registered


V mojem primeru uporablja webcam (internetna kamera spca5xx kernel module za delovanje)

V direktoriju /dev se ustvari nova naprava (v mojem primeru video1 ker imam instalirano TV kartico)

Da nam je ustvarilo nov video device lahko preverimo z:

$ cd /dev; ls video*
izpisati bi moralo naše video naprave.
V mojem primeru so to;
video video0 video1


pri čemer je video0 moja TV kartica in video1 moja internetna kamera.

najlažji preizkus kako deluje webcam je če si instaliramo program camorama, ki je namenjen zajemanju statične slike.
Instalacija :
sudo apt-get install camorama ali pa uporabimo Synaptic in poiščemo paket camorama.


Poženemo program camorama iz ukazne vrstice.

$camorama

V primeru da ne vidite slike bo problem verjetno podoben kot sem ga imel jaz (camorama uporablja primarni dev /dev/video0) gledal sem mojo TV kartico. Zaradi tega je potrebno uporabit ukaz :


camorama -d /dev/video1


No in končno se lahko vidiš na webcamu.

V primeru da je vaša kamerca podprta z spca5xx drajverjem vam bodo delovale barve in vse lepo če pa imate takšno nesrečo kot jo imam jaz , ki ima SONIX chipset imate majhn problem. Moja kamera je bila močno pretemna. Po iskanju po forumih itd sem prišel do rešitve , ki sicer ni idealna vendar deluje.

v direktorij /etc/modprobe.d/ sem naredu modprobe.conf datoteko
$ cd /etc/modprobe.d/

$ sudo gedit modprobe.conf ali pa $ sudo vim modprobe.conf kar vam je pač bolj všeč

in v prvo vrstico datoteke napišete :

options spca5xx GRed=255 GBlue=255 GGreen=255 gamma=4

Pri čemer se lahko za optimalno delovanje igrate z vrednostmi GRed=255 GBlue=255 GGreen=255 gamma=4

V nobeni dokumentaciji nisem našel kakršne koli razlage o min in max vrednostih. Moj nasvet igrajte se...in poglejte v camorami rezultate.

Kamero sem uporabljal z naslednjimi programi :

-motion (predvsem za video nadzorne sisteme ---poglejte si predstavitev v resnični resničnosti (polz))
-aMSN (če ste za routerjem je potrebno odpret določen rang portov običajno )
-camorama (za zajemanje statičnih slik --če dam na large mi zadeva zmrzne)
-Ekiga (je še precej buggy ...upam da bodo kmalu vse porihtali ....)
-wengo (problem ker išče samo /dev/video0 in se v setup ne da spremenit v /dev/video1 kjer je moja kemerca)


Poskusu sem celo da bi zrihtal video streaming server ampak mi to ni uspelo. Nekaj podobnega ponuja motion vendar je vse skupaj precej brez kompresije tako da vzame precej pasovne širine.(če je kdo kej podobnega zrihtal naj kej napiše)




če bi kdo rad moje config datoteke (motion.conf) naj se javi na forum.

Upam da sm komu olajšal zadeve

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wengo je v času odkar nism urejal tega postal super program za Linux Video+Audio in nima več problemov z izbiro video vhoda. Toplo priporočam vsem. Uporabljam ga za pogovore z sestro k študira v amsterdamu. Najboljša lastnost je full screeen video ob pogovoru in nastavljanje kvalitete videa.



LP

Komentarji

  • GreX Član
    uredil/-a 14. May, 2007
    A mogoče kdo ve kako narediti, da bi preko neta spremljal dogajanje na kameri?

    Imam namreč Ubuntu server edition 6.10. Rabim pa nek webui za kamero.. ni potrebno, da stream-a real time.. lahko samo sliko naredi in se ta slika updata vsake 10s..

    Hvala za odgovore!

    EDIT: Sem nastavil s programom "Motion". Malo mi je google pomagal :)
  • Čestitam zadel si glavno nagrado !!
  • christooss Član Ubuntu.si
    gregor a lahko spraviš to tudi v wiki obliko?
  • gregor Član
    uredil/-a 16. May, 2007
    christooss bom poskusu ko bom mel kej časa ....Najboljše pa je če bi se tega lotu ko bom nadgrajeval na 7.0.4 ko bodo upam končno uporabli nov driver.
  • a je kdo probu narest kej s sirom?? GNOME CHEESE
    mnde laufa kr kul
    http://live.gnome.org/Cheese
  • kaj pa če ob priključitvi ubuntu 7.10 ne zazna kamere. imam "genius webcam look" (to je vse, nič številk pri modelu)
  • ne zazna kamere ? De to malo bol razdeli... pa poglej si v Wikiju najprej navodila. Tam je tko po korakih to napisano kako in kej ....
    dej mi povej kaj ti teli ukazi vržejo vn :

    $lsusb
    $lsmod | grep gspca
    $lsmod | grep videodev
    $dmesg | grep gspca
  • kurci2 Član
    uredil/-a 14. February, 2008
    marko@Marko:~$ lsusb
    Bus 008 Device 002: ID 0c45:60b0 Microdia
    Bus 008 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 007 Device 003: ID 03f0:4d11 Hewlett-Packard
    Bus 007 Device 002: ID 04e8:323a Samsung Electronics Co., Ltd
    Bus 007 Device 004: ID 0a5c:200a Broadcom Corp.
    Bus 007 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 006 Device 005: ID 05e3:0606 Genesys Logic, Inc.
    Bus 006 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 005 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 004 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
    Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
    marko@Marko:~$ lsmod | grep gspca
    marko@Marko:~$ lsmod | grep videodev
    videodev 29312 2 sn9c102,bttv
    v4l2_common 18432 4 tuner,sn9c102,bttv,videodev
    v4l1_compat 15364 2 bttv,videodev
    marko@Marko:~$ dmesg | grep gspca
    marko@Marko:~$


    tole imam
  • Ja prav maš! Tvoje kamere GSPCA ne podpira ..... Vidim, da maš instaliran tudi tvtuner.

    Najprej naredi

    $ls /dev/video* in poglej če je kak video device že tam ...verjetno sta /dev/video0 /dev/video1

    ena od teh naprav bi mogla bit tvoja kamera. Poskusi na katerega od načinov v Wiki-ju, če kamera deluje. Če slučajno nebi delalo si poberi iz neta zadnji drajver. Za verzijo Ubuntu, ki jo imaš iz :

    http://www.linux-projects.org/modules/mydownloads/viewcat.php?cid=7

    Upam, da bo delalo drugač se pa še kej sm javi.
  • hehe, zdaj imam pa problem problemov.....
    rač. se mi več ne prižge. Vse se naloži, a ko bi se mogel pokazati prijavni zaslon, da bi zbral svojega uporabnia se monitor ugasne in nič se ne zgodi. To se mi je zgodilo po inštaliranju tega gonilnika. Daj mi povej kako naj to zbrišem iz recovery mode, ali kjer se pač to popravlja.
    P.S.: To pišem iz Win XP.
    P.S.: Ne bi rad formatiral Ubuntu-ja, ker je sigurno pot da se popravi.
  • uh...računalnik sem prižgal
    ampak mi ne deluje.....ko prižgem ta program mi na tistem oknu kjer bi mogla biti slika samo nekaj sivega okoli skače....tiste pikice, kot na TV če kabelska prekine
  • gregor Član
    uredil/-a 16. February, 2008
    ker /dev/video si uporabu ...Vidu sm, da uporabljaš tudi TV kartico bttv.
  • kje pa naj bi to nastavil....sploh ne vem kiro sem uporabil, ker ne vem kje se to pogleda
    TV kartico pa imam WinFast TV2000 XP RM , ki pa tudi ne deluje, ker ni gonilnikov
    če znaš mi pomagaj pri obeh stvareh
  • napiši :

    $ls /dev/video*

    Verjetno ti bo vrglo

    video0 in video1

    Potem si pa poglej kako se testira webcam na :

    http://www.ubuntu.si/dokuwiki/doku.php?id=spletna_kamera

    po možnosti z mplayerjem

    $ mplayer tv:// -tv driver=v4l:width=352:height=288:device=/dev/video0

    ali na katerikoli drugi način, ki je opisan v navodilih za spletno kamero. Tvoja povezava do naprave je tu /dev/video0 oz /dev/video1. Katera od teh dveh je spletna kamera pa boš moral ugotoviti sam.
  • imam mali problem
    nekako sem zbrisal "video1", tako da imam sedaj samo:

    marko@Marko:~$ cd /dev; ls video*
    video0
    marko@Marko:/dev$

    poprej pa je bil zraven še video1

    je to možno kako dobiti nazaj?
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.