Ne znam nastaviti gesla ostalim uporabnikom.

Namestil sem ubuntu in ga že lep čas uporabljama, sedaj nas bo še več uporabnikov uporabljalo ta isti raćunalnik. Vse lepo in prav, sem nastavil uporabnike. Prav tako tudi mene kot navdnega uporabnika. Problem nastane, ko si želi uporabnik nastaviti geslo. Vse deluje in sprejme namestitev gesla. Vendar ko se naslednjič prijaviš, ne potrebuješ gelsa. vsak lahko pride v sistem brez gesla.
poizkusil sem, da sem jaz kot "admin" nastavil geslo, nič bolje. prav tako v vrstici pri nastavitvah izklopim samodejno prijavo.
Kje delam napako.
Hvala vnaprej, za vse namige.

Komentarji

  • No ne vem kako si dodal uporabnika ampak js sem sedaj poskusil in prime normalno. Kako vem? Preverim vsebino datoteke /etc/shadow in vidim da je nastavljeno geslo. To lahko tudi sam preveriš.
  • MiranR Član
    uredil/-a 9. September, 2015
    Takole, sedaj sem se lotil ponovno tega problema.
    Nikakor ne najdem datoteke shadow.
    Se priporočam za pomoč.

  • UPS, verjetno bo med skritimi datotekami. Bom jutri preveril. Nisem vsak dan gor na tem računalniku
  • CrazyLemon Skrbnik
    uredil/-a 9. September, 2015
    Ni med skritimi. Je pa zaklenjena in jo lahko bere samo root.

    sudo cat /etc/shadow

    Ti bo izpisalo vsebino datoteke shadow.
    Nato poišči uporabniško ime ki si ga dodal. In najdeš nekaj podobnega temu

    miran:$6$O+ebXOtY$YutQK.iorQovridUHDxa9DImeuQfPXzDoD1jyX5OXNKDPuQLna0cjXp9httmzxKWK228hF.a.RrrDVW82t.8E0:
    Tako vidiš da je uporabnik miran dodan in ima nastavljeno geslo.
  • MiranR Član
    uredil/-a 10. September, 2015
    YYYY:$6$:7:::
    Ja torej je uporabnik dodan. Ampak, to pa ne vdim, ali ima geslo ta nima gesla

    temu ga bi rad nastavil, pa ga ne sprejme

    XXXXX:$6$:16653:0:99999:7:::
  • Torej vsi tisti čudni znaki pomenijo da je geslo nastavljeno.
    Zato sem jih tudi odstranil.. za vsak slučaj :)

    No lahko poskusiš nastavit s pomočjo terminala
    sudo passwd XXXX
    in te vpraša da nastaviš novo geslo za uporabnika XXXX.
  • ubuntu ima scripto za dodajanje novih uporabnikov 'sudo adduser ime_uporabnika' te bo vodlo skozi namestitve novega uporabnika pri tem boš lahko tudi nastavil geslo (brez da nato z passwd dodaš) tudi domačo mapo bo naredilo samo uporabniku

    še malo razlage: ti čudni znaki 'XXXXX:$6$:16653:0:99999:7:::' so geslo , geslo v hash pretvorbi (imeti v datoteki zapisano dejansko geslo bi bila varnostna luknja) torej ko vidiš za imenom uporabnika dost čečkarije ima nastavljeno geslo , v datoteki /etc/passwd pa lahko pogledaš če je geslo vklopljeno ali ne , če je za imenom prazno potem ne upošteva gesla, če je klicaj ali zvezdica potem je račun zaklenjen in če je 'x' potem je geslo nastavljeno in se tudi uporablja
  • No če smo tako tehnični ni samo geslo ampak tudi salt je najprej $6$salt$zgoščena_vrednost_gesla :)

    No sej dela tudi dodajanje gesla prek GUIa.. samo njemu iz določenih razlogov očitno ne prime zamenjava gesla ali pa vpisuje napačno geslo :D
  • Moj računalnik dela po svoje.
    Sem poizkusil oba načina. Ne morem verjeti, sem poizkusil pr uporabniku nastaviti geslo, je šlo, vendar ko se želim prijaviti samo kliknem in pridem not. Čeprav imam izklopljneo samodejno prijavo.
    Nimam več idej. Jo ima kdo od vas. Naj mu priklopim višjo napetost cca 380 V. ha ha

  • namiznavoda Član
    uredil/-a 11. September, 2015
    drugače se tudi lahko prijaviš kot drug uporabnik brez gesla ali samo v pozdravnem zaslonu? in sudo deluje z geslom?

    'su ime_uporabnika'
    'sudo su'


    morda maš kaj v pam datoteki zbrckano, moja zgleda tak ( /etc/pam.d/common-password):


    ...cel kup komentarov...

    password [success=1 default=ignore] pam_unix.so obscure sha512
    password requisite pam_deny.so
    password required pam_permit.so
    password optional pam_gnome_keyring.so

  • Resnično se vam zahvaljuejem za pomoč. Sem nekaj od tega poizkusil, pa nisem uspel.
    Ko sem hotel v terminalu nastaviti, da se prijavim kot SU, mi je napisal da se moram najprej prijaviti z geslom uporabnika. Ko se prijaviš kot uporabnik ne potrebuje gesla, sedaj pa ja?!Res sem se nekam zapletel.
    Sedaj pa sem naredil novega uporabnika, tega pa sem zakopal globoko pod zemljo.
    Sedaj pa deluje.
    Hvala vam za vaš trud.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.