Ubontu-edgy eft

erikon Član
uredil/-a 15. April, 2007 v Programi
Lep pozdrav vsem!

Upam, da sem izbral pravo področje z mojo problematiko.
Zdej problem je takle:
Imam inštalirano linux edgy-eft distribucijo in sicer verzijo 6.10ampak v njej ni zraven GCC-ja in pppoe. Zanima me kako nej OS pripravim, da bo delal internet in da bo gcc tud zraven?

Slišal sem, da obstajo nek program AVTOMATIX, ki vsebuje večino programske opremo, ki jo rabim.
Ali lahko kdo, da link tuki gor, da si ga zlovdam in pomaga vsposobit povezavo do interneta - ADSL(modem)?
Ko vtipkam ifconfig prav, da ne we kva je to, ker v eni verziji (ferix) to vse dela TipTop, rad bi pa da tud dela v Ubuntu-ju

Hvala že v naprej...

Komentarji

  • Erikon glih včeri sm mel problem z istim vprašanjem ...torej rabiš paket pppoe , ki je v osnovnem CD ju uničen. Za zrihtat internetno povezavo -ADSL poberi paketek pppoeconf iz interneta . DEB paketek za instalacijo se najde na http://packages.ubuntu.com/edgy/net/. Pazi da bo paketek z i386 končnico če imaš 32 bit računalnik. Ko imaš pppoeconf instaliran na računalniku:

    1.skopiraš v znan imenik deb paketek domnevno pppoeconf.1.XXX .deb naprimer Desktop
    2.poklikaš na ta paketek na desktopu
    3instalacija končana

    ali v ukazni vrstici :

    $cd Desktop # če je skopirana datoteka na Desktop
    $sudo -s
    #dpkg -i pppoeconf.XXXXXX.deb #xxxxxx zamenjaš z točnim imenom datoteke



    Pa je instalacija GCC in vseh ostalih programov avtomatska. Automatix služi za instalacijo določenih "Desktop" programov in nima toliko razvojnih orodji.Ko poženeš pppoeconf in urediš internetno povezavo in hočeš instalirat paketek naprimer GCC imaš več različnih načinov kako se instalira naprej. Lahko instaliraš iz ukazne vrstice z naslednjimi ukazi:

    sudo apt-get update #da ti updejta bazo programov na računalniku
    sudo apt-get install gcc # da ti povleče GCC iz interneta in ga instalira

    Če pa si večji pristaš grafičnih programov pa uporabi program Upravitelj Paketov Synaptic, ki ga dobiš v menuju Sistem->Administracija.To je grafični program, ki sam poveleče seznam paketkov iz interneta in jih tudi instalira. Grafično lahko dodajaš tudi nove "linke - repozitorije" v skladišče. Prednost tega programa je grafično iskanje paketkov po bazi paketkov , ki ti jo pobere iz interneta.

    Torej Automatix si daš gor samo za osnovne malenkosti , ki jih potrebuješ na začetku za vse ostalo je Synaptic ali ukazna vrstica apt-get program.Upam da sm bil v pomoč !
  • Ej Gregor thx za tale post... mi ju uspel zadevo uštimat tko da net dela tko kt je treba...

    Zdej bui te pa prosu, če mi probaš rrazložiti še naslednje tri glavne probleme:

    1. Kako nej si naštimam zvok - v Windowsih mam uštimano z C media AC '97 Audio driver and application...
    2. Video ne dela, sicer sem si inštaliral tiste kodeke k jih najdem pri Add/remove -> še zmeraj nič
    3. Pa še kako uštimat printer, uporablam HP laser Jet 1020 - cd z driverji priložen ampak samo za WIN
    gregor je dejal/-a:
    Erikon glih včeri sm mel problem z istim vprašanjem ...torej rabiš paket pppoe , ki je v osnovnem CD ju uničen. Za zrihtat internetno povezavo -ADSL poberi paketek pppoeconf iz interneta . DEB paketek za instalacijo se najde na http://packages.ubuntu.com/edgy/net/. Pazi da bo paketek z i386 končnico če imaš 32 bit računalnik. Ko imaš pppoeconf instaliran na računalniku:

    1.skopiraš v znan imenik deb paketek domnevno pppoeconf.1.XXX .deb naprimer Desktop
    2.poklikaš na ta paketek na desktopu
    3instalacija končana

    ali v ukazni vrstici :

    $cd Desktop # če je skopirana datoteka na Desktop
    $sudo -s
    #dpkg -i pppoeconf.XXXXXX.deb #xxxxxx zamenjaš z točnim imenom datoteke



    Pa je instalacija GCC in vseh ostalih programov avtomatska. Automatix služi za instalacijo določenih "Desktop" programov in nima toliko razvojnih orodji.Ko poženeš pppoeconf in urediš internetno povezavo in hočeš instalirat paketek naprimer GCC imaš več različnih načinov kako se instalira naprej. Lahko instaliraš iz ukazne vrstice z naslednjimi ukazi:

    sudo apt-get update #da ti updejta bazo programov na računalniku
    sudo apt-get install gcc # da ti povleče GCC iz interneta in ga instalira

    Če pa si večji pristaš grafičnih programov pa uporabi program Upravitelj Paketov Synaptic, ki ga dobiš v menuju Sistem->Administracija.To je grafični program, ki sam poveleče seznam paketkov iz interneta in jih tudi instalira. Grafično lahko dodajaš tudi nove "linke - repozitorije" v skladišče. Prednost tega programa je grafično iskanje paketkov po bazi paketkov , ki ti jo pobere iz interneta.

    Torej Automatix si daš gor samo za osnovne malenkosti , ki jih potrebuješ na začetku za vse ostalo je Synaptic ali ukazna vrstica apt-get program.Upam da sm bil v pomoč !
  • gregor Član
    uredil/-a 11. May, 2007
    Za osnovno nastavljanje zvoka Sistem -> Nastavitve->Zvok Pod razdelkom Zvočna konferenca poglej, če imaš Alsa nastavljeno in testiraj. V primeru da ti alsa ne deluje uporabi kak drug zvočni sistem OSS na primer. Načeloma bi moralo delovati brez instalacije kakšnih gonilnikov. Meni je zvočno kartico vedno našlo brez nastavljanja. Preveri še nastavitve glasnosti če je mogoče tu problem.

    Za nastavitev kodekov in podobno. Če ti res nekaj ne deluje poskusi z VLC media playerjem. Najbolj enostavno je to instalirat kar iz Automatixa. To je program za instalacijo osnovnih stvari na računalnik direktno iz interneta.

    Printer - vsi drajverji so že na tvojem računalniku. Vse kar moraš naredit je to , da si ga nastaviš v Sistem->Administracija -> Printing.
  • Drajverji za HP LaserJet 10XX serijo so defektni te, k so zravn.
    Pomagej si s tem: http://foo2zjs.rkkda.com/
  • Ej thx za ta navodila, problem v zvoku je bil da so bli zvočniki v napačnem jacku :s - no pod winsi je delal normalno tko da sem misu da bo v linuxu tud...
    VLC media: zakon ...

    Glede printerja je pa tkole..."naredu" sem si "nov" printer oz. dodal svoj model in ga tud označu pod default printer... edin problem k pa je, je ta da sistem popolnoma zmrzne ko pržgem printer... a ma kdo od vaju kak nasvet kva b to lah blo in kok odpravt?
  • Pa si pogledu un link, k sm ti dal? Jst mam sicer HP1018 in driverji, k so zravn, ne delajo. Ker pa je na seznamu tut 1020 predvidevam, da teb tut zarad tega ne dela.

    Preden sm dal une driverje gor, je tut men vse steknel, zdej pa dela prez problemov.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.