inštalacija urejanje paricij

Nekaj časa že uporablajm ubuntu in sedaj si želim naložit sistem tako da bom imel home deriktori na drugi particiji ( če gre kaj narobe da ne izgubim podatkov... ). Malo sem že bral o tem tudi posnetek na youtubu sem našel ( video pove več kot 1000 besed ) http://www.youtube.com/watch?v=EerMJBqxaH8 sedaj me zanima s posnetka nasledje:
- zakaj se recimo nastavi swap particija na konec ( end )
- kako velik naredite ponavadi swap oz. po čem sklepaš kako velikega moraš ustvarit?
- kakšna je razlika med primary in logical particiji ( recimo za home reče da je vseeno kaj izbereš )?

Komentarji

  • -kaj misliš s tem, swap particija na konec? (nisem gledal linka - mogoče je vprašanje povezano z njim?)
    - jah..ponavadi je recimo 1.5 * RAM = swap ..to je ponavadi :)..zdej če maš ti 6gb RAMa..je mal neumno dat 9gb swapa..ker ti ne rabi tolko :)
    - najbolše da si prebereš http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_partitioning#Primary :)
  • swap particija mora biti na začetku diska, da je dostop hitrejši, njena velikost pa mora biti 1,5*velikost RAM
  • TNX za formulo. kaj pa če je rama recimo 192 ali 256mb takrat tudi po formuli ali ga dodeliš kaj več?
    ja vbistvo se vprašanje nanaša na posnetek tako da si vseskup laže predstavljam (od 6 min naprej je uporabno ). da na hitro opišem posnetek:
    - na začetku naredi root označi primarno (primary) in jo postavi na začetek
    - nato naredi swap in jo označi kot logično ( logical ) in jo postavi na konec
    - in na koncu še preostali prostor za home na sredino kot primary amapk reče da je vseeno kaj daš

    je ta vrstni red pomemben kaj je prej ( na tistem traku ob istalaciji ) ? kaj vi priporočate?
    in kakšna je razlika racimo med primarno in logično particijo? kateri dodeliš primarno in kateri logično ?
  • Na začetku diska je hitrejši prenos, zato imam swap vedno na začetku praznega prostora. Ne glede na to koliko RAM imaš, dodeli le 1,5*sistemski RAM (razen če imaš par GB RAM -> takrat je lahko manjši). Večja velikost ti ne bo pomagala dosti, verjetno bo še bolj mlelo po disku in bo še počasnejše.
  • ok potem bom naredil vrstni red tako: swap -> root ->home ok?
    kakšen dam pa tip teh treh particij ( primary ali logica in kakšna je razlika če mogoče kdo ve )?
  • Tako imam narejeno jaz in dela dobro. Glede tipa se mi pa sploh ne sanja v čem je razlika. Sem se že sam spraševal nekaj časa nazaj.
  • in kakšen tip potem nastaviš?
  • Jaz sem pustil kot je privzeto in vse dela ok.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.