Kodna stran

Zdravo!

Na disku imam več particij. Na eni izmed particij so uporabljena imena iz kodne strani ibm-cp852. Ubuntu 10.04 ali 11.04 mi datotek, ki vsebujejo znake 'čšž' ne prikaže!

Kako lahko nastavim dodatno kodno stran?

Lep pozdrav!

Komentarji

  • Uporabiš mount s tapravo kodno tabelo.. 'iocharset' se uporablja za to.. (no odvisno je od datotečnega sistema ampak večinoma je npr. 'iocharset=UTF-8' parameter)


    ---
    Ta odgovor je sponzoriral J. Kranjc :lol:
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Uporabiš mount s tapravo kodno tabelo.. 'iocharset' se uporablja za to.. (no odvisno je od datotečnega sistema ampak večinoma je npr. 'iocharset=UTF-8' parameter)
    Lahko malo bolj kuharski recept za mene neukega v linuxu? :)

    Še en podatek. Particija je mountana z JFS v fstab-u.
    Na tej particiji je drug OS (IBM)

    LP
  • Urediš /etc/fstab ter dodaš za JFS particijo še zastavico 'utf8' pri options
    torej neki v smislu

    UUID=12102C02102CEB83 /media/windows vfat auto,users,uid=1000,gid=100,dmask=027,fmask=137,utf8 0 0
    lahk pa probaš prvo umount in nato mount ter dodaš pri mountu parameter 'iocharset=utf8'

    sudo umount /mnt/poDoMountDira
    sudo mkdir /mnt/jfsDisk
    sudo mount -t jfs -o rw,exec,user,iocharset=utf8 /dev/sdaX /mnt/jfsDisk
    kjer je X številka particije ki jo dobiš iz ukaza 'mount' (to storiš preden vpišeš "umount" :) )

    neki v tem smislu :)

    p.s...mogoče http://pysdm.sourceforge.net/ ti lahk olajša delo...osebno ne uporabljam programa tak da ne bi vedu :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Urediš /etc/fstab ter dodaš za JFS particijo še zastavico 'utf8' pri options
    torej neki v smislu

    UUID=12102C02102CEB83 /media/windows vfat auto,users,uid=1000,gid=100,dmask=027,fmask=137,utf8 0 0
    lahk pa probaš prvo umount in nato mount ter dodaš pri mountu parameter 'iocharset=utf8'
    [quote]
    sudo umount /mnt/poDoMountDira
    sudo mkdir /mnt/jfsDisk
    sudo mount -t jfs -o rw,exec,user,iocharset=utf8 /dev/sdaX /mnt/jfsDisk
    kjer je X številka particije ki jo dobiš iz ukaza 'mount' (to storiš preden vpišeš "umount" :) )

    neki v tem smislu :)

    p.s...mogoče http://pysdm.sourceforge.net/ ti lahk olajša delo...osebno ne uporabljam programa tak da ne bi vedu :)[/quote]

    Kaj ni utf8 privzet vrednost ?
    Jaz bi potreboval cp852!

    v man mount sem našel 1000 parametrov in se ne znajdem :/

    lp
  • pol pa daš CP852 ne vidm kje je problem :)

    nimaš se kaj znajt..zamenjaš UTF8 z CP852 iz zgornjih navodil (npr. za mount) in to je to
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    pol pa daš CP852 ne vidm kje je problem :)

    nimaš se kaj znajt..zamenjaš UTF8 z CP852 iz zgornjih navodil (npr. za mount) in to je to
    Poskusil sem iz ukazne vrstice in uspel umount ne pa tudi mount. Pri mountu mi je javljal napako. Ne vem pa kakj je šlo narobe!

    Začetnik, kaj češ :)

    V fstab sem dodal:
    /dev/sda2 /mnt/Disk_C ntfs iocharset=iso8859-2,codepage=852,uid=1000,gid=1000,umask=0022 0 2

    /dev/sda5 /mnt/Disk_D vfat iocharset=iso8859-2,codepage=852,uid=1000,gid=1000,umask=0022 0 2

    če pa dodam še:
    /dev/sda6 /mnt/Disk_E jfs iocharset=iso8859-2,codepage=852,uid=1000,gid=1000,umask=0022 0 2

    pa mi pri zagonu javi, da ne more priklopiti pogona :/

    lp
  • Zbriši vse to kar si naredu v fstabu ker je vse narobe... ne gre na pamet :)

    in ne vem zakaj si spreminjal cel božji fstab v enake vrednosti (in naj uganem..nisi naredil backupa) če ne veš kaj te vrednosti pomenijo...

    moj primer kateri je bil za VFAT je samo bil za prikaz kako se doda 'utf8' zastavica..nič več...nisem čisto nikjer napisal "naredi copy/paste tega"


    naloži si PySDM in tam probaj popravit vse kar si pokvaril :)
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    Zbriši vse to kar si naredu v fstabu ker je vse narobe... ne gre na pamet :)

    in ne vem zakaj si spreminjal cel božji fstab v enake vrednosti (in naj uganem..nisi naredil backupa) če ne veš kaj te vrednosti pomenijo...
    No ja tako vse narobe pa spet ni. Kibla dela :)
    Saj sem lepo napisal, da se buni samo pri jfs particiji! In te parametre sem zbrisal.

    Eh nisem naredil kopije fstab-a, ker editor pa znam uporabljat!

    lp
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.