Več OS hkrati na PC-ju...

Zanima me, ali se da narediti tako, da bi na PC-ju imel dva operacijska sistema (bral sem nekaj na forumu o virtualizaciji, ampak nimam to v mislih). Nekje sem slišal, da pri inštalaciji Ubuntuja lahko izbereš to opcijo. Na original inštalacijskem cd-ju nekaj piše v tem stilu "...an expert installation mode is available. If you want to keep your existing files alongsite Ubuntu, follow the instructions..."

Ali Ubuntu omogoča več OS?
Kako zgleda inštalacija v praksi (expert mode - tudi z možnostjo večih OS)?
Kako zgleda, in ali je mogoče, uvažanje pošte iz Outlooka? Priponke tudi?

Gre se mi bolj zaradi podatkov. Ne bi jih rad izgubil. Vem, da lahko naredim kopijo podatkov, ampak, kot sem že vprašal, ali e-poštni odjemalec v Ubuntu-ju prepozna *.pst datoteko (če ne, potem še enkrat inštaliranje nazaj v winXP... itd).

Za začetek bi rad imel oba OS gor, zaradi lažjega prehoda (npr. na "live cd" mi Ubuntu namreč ne prepozna klicnega modema). Zato bi bilo zelo v redu, če bi imel oba na disku ter pri zagonu izbiral med njima, da je prehod čim manj boleč.

Hvala za odgovore.

Komentarji

  • christooss Član Ubuntu.si
    Taka opcija se imenuje Dual boot. Najprej morap v Windowsih naredit particijo. Ki bo namenjena Ubuntutuju. Formatiraš jo s FAT32jem. Potem poženeš Ubuntu namestitev in tam kjer te vpraša glede particij izbereš prav to fat32 particijio. Ubuntu se potem tja naloži. POtem se ti sitem ponavadi bootne v Ubuntu. Potem bo treba pa uredit grub.
  • christooss Član Ubuntu.si
    Glede prenašanja mailov najlažje da si namestiš Thunderbird že v Winse potem te bo pri prvem zagonu vprašal če uvozi mail. Daš tm DA pa pokažeš iz katerega programa. Potem pa ne bo tak problem prenest v Thunderbird v Ubuntuju
  • bl4z Član Ubuntu.si
    zdej za spoznavane linux ti jaz priporacam
    1. live cd .. to so distribucije, ki jo zbootas is cdja in se ti ne dotakne obstojecega diska .. sicer k zadevo potem restartas ti ne ostane 0 raze ce imam mandrake move, ki nastavitve shranjuje na usb kljuc ... mozno da se kaksna live distribucija dela tko ...
    2. vmware, ki omogoca, da linux poganjas znoti wiondows ... to imam jaz na enem racunalniku ...
    zdownlovdas wmvare player
    http://www.vmware.com/products/player/

    ter nato vmware cd image
    http://cdimage.ubuntu.com/vmware/ to dela kot samostojni racunalnik znotri windowsov

    v teh primerihn mas windows cisto nedotaknjen

    tretja najbol advanced moznost pa je, da instaliras ubuntu na obsotjeci disk zraven k windows ..
    najpre si zrihit ene 5-10 giga neparticioniranega prostora na disku, zazeni instalacijo in ubuntu se bo sam namestil na prosti del in ti instaliral bootloader, da potem lahko bootas al winse al ubuntu

    ce si cisto na novo v linuxu probi raje 1 ali 2
  • Priporocljivo je naredit se eno majhno particijo za swap oziroma to je prostor diska ki je namenjen za nalaganje odvecnih stvari iz rama na disk oziroma za sproscanje rama!!!! Priporocljivo je 2xkolicino rama! npr ce mas 256MBram das nekje disk 500MB!
  • christooss Član Ubuntu.si
    to narediš takrt k inštaliraš ubutnu. oz ti to ubuntu sam naredi.

    drugače pa pričakujte now članek. O Dual bootu.
  • Hvala za odgovore. Ste kar hitri.
  • ja ja fantje! najte si punce in ne bit ceu dan za racunalnikom :P
  • Kaj so to punce?:P
  • bl4z Član Ubuntu.si
    Elrond > Kaj so to punce?

    to so bitja, ki jih lahko pomanjklivo oblecene downlovdas iz dolocenih spletnih strani :P
  • bl4z je dejal/-a:
    Elrond > Kaj so to punce?

    to so bitja, ki jih lahko pomanjklivo oblecene downlovdas iz dolocenih spletnih strani :P
    HEHEHEHE
  • Elrond je dejal/-a:
    Kaj so to punce?:P
    pomanjkljivo oblečeni ljudi, katerih ime se začne z http:// in konča z .jpg
  • Jih imam rajsi v .mpg :P
  • Včeraj sem poskušal namestiti Ubuntu z primerom v članku. V windowsih sem poskušal najti programček za delat particije, pa nekaj ni delalo. Sem hotel še probat z Live CD Ubuntujem pa sem se zmotil in sem nameto tega dal Install CD. No, ko sem bil že tam pri particioniranju HDD sem se odločil, da poskusim kar s tem.

    Še bolj enostavno je, kot piše v članku. Ubuntu vse naredi sam. Novo particijo je celo formatiral v Ext3 načinu in sam naredil GRUB.

    Če bo še kdo pisal članek o dual bootu - naj napiše, da Ubuntu naredi vse sam (samo izbrat moraš opcijo da ustvari novo particijo in naj se na njo naloži). Edino, ko zaštartaš Windowse na začetku ti ugotovijo, da se je disk spremenil - nekaj preverja (CHKDSK)- se ponovno zažene in po zagonu (vsaj pri meni) je našel novo strojno opremo spet zahteval ponovni zagon in zdaj dela vse OK.

    Sem kar zadovoljen, ampak imam določene probleme z Ubuntujem. O tem pa v drugi temi.
  • bl4z Član Ubuntu.si
    ce imas unpartitioned space ti lahko ubuntu naredi sam .. samo ocitno smo mi sli na uno foro, da imas ti / nekdo x zaseden CEL dsik z windows particijami ...
  • christooss Član Ubuntu.si
    Jup tako je. Ker tako je ponavadi pri Windows userjih.
  • Jaz sem imel 2 particiji za winze, pol sem pa enostavno iz D-ja pomembne podatke dal na C, potem pa na ''D'' naložil ubuntuja. Pa ni nobeden delal problemov ne winzi ne kubuntu:)
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.