Ubuntu 11.04 - Natty Narwhal

BigWhale Član Ubuntu.si
Prišla je pomlad in kmalu za njo je priplaval še Natty Narwhal. Najnovejša različica operacijskega sistema Ubuntu je že kakšne pol ure na voljo za prenos. Pri številkah različic smo prilezli do 11.04. Ubuntu pa v tokratni inkarnaciji prinaša kar nekaj novosti, ki bodo nekaterim bolj, drugim manj všeč.

Največja sprememba je vsekakor okolje Unity, tukaj pa so tudi nov privzeti predvajalnik multimedijskih datotek Banshee, novo jedro, nov Xorg strežnik, Firefox 4.0, ...

Unity ter Dash
image

Ubuntu 11.04 najdete na uradni spletni strani. V Sloveniji še ni blaznega navala in zrcalni strežnik na Arnesu se trenutno še kar dobro drži. Z malo sreče bo nov Ubuntu pri vas v dobre pol ure.

Povezave do ISO slik na ARNESovem strežniku:
[list=*]
[*]Namizna različica - 32 bit [/*]
[*]Namizna različica - 64 bit[/*]
[*]Različica za strežnike - 32 bit [/*]
[*]Različica za strežnike - 64 bit [/*]
[/list]
Torrent povezave do ISO slik na ARNESovem strežniku:
[list=*]
[*]Namizna različica - 32 bit[/*]
[*]Namizna različica - 64 bit[/*]
[/list]
«13

Komentarji

  • polpiskra Član
    uredil/-a 28. April, 2011
    mi že laufa. se moram navaditi nad spremembami. prvi vtis je odličen. malo počasneje se boota kot 10.10, drugače pa hitro laufa
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Jaz sem zadovoljen, samo baterija malo manj drži :(
  • Pred časom sem namestil beta1 in uporabljal unity in ugotovil, da enostavno nisem za compiz (npr. alt+tab mi je požrl živce in sesuvanje je bilo prepogosto :D). Prej, na gnome, sem imel izklopljen compiz. Zato sem poskusil unity-2d, pa se tudi nisem mogel navaditi. Ta "dash" se mi zdi ogromen, pa tudi preklapljanje med istimi programi (WIN+številka) mi ne "potegne". Ker ni šlo, sem se odločil, da bom uporabljal "classic" namizje, tako kot prej.

    Ampak... ker sem imel slučajno nekaj časa, sem za hec naredil xubuntu live-usb in to zagnal in bil presenečen kako dobro je izgledalo. Ko sem se malo igral z nastavitvami, sem ugotovil, da so naredili fantastičen upravljalnik z okni. Ob valu navdušenja sem šel na xubuntu 11.04 beta1 in še vedno vztrajam. Zaenkrat sem z xfce 4.8 zelo zadovoljen. Če bi pred kakšnim letom dni preveril kako izgleda xubuntu oz. kako se upravlja z njim, bi ga namestil že takrat.

    Tako da jaz namesto ubuntu dam en glas za xubuntu :P
  • Žal nimam sreče z izdelavo live USB ključka. Zaenkrat noben od programov, ki sem jih našel ne naredi inštalacije, ki bi delovala.

    Probal sem z naslednjimi:
    - Universal USB Installer
    - UNetbootin
    - LinuxLive USB Creator

    Ima kdo kakšno idejo?
  • zajc Član
    uredil/-a 28. April, 2011
    ajdi2 je dejal/-a:
    Žal nimam sreče z izdelavo live USB ključka. Zaenkrat noben od programov, ki sem jih našel ne naredi inštalacije, ki bi delovala.

    Probal sem z naslednjimi:
    - Universal USB Installer
    - UNetbootin
    - LinuxLive USB Creator

    Ima kdo kakšno idejo?
    Če že uporabljaš Ubuntu, potem uporabi Startup Disk Creator, ki ga najdeš v System.
  • ma se nisem mogu upret sem ga kar namestil:P. Zeankrat po par minutah zgleda, da vse dela kot more.
  • zaenkrat nisem zadovoljen. Driverji za grafično z uradne AMD strani ne delujejo. Vsaj meni ne, unity ima en grd bug ko dela neke bele črtice nad ikonami, ter je meni osebno slabše pregleden in uporaben kot naprimer navaden gnome. Očitno se selim na xfce
  • Tudi js občasno vidim te črtice v Dashu.
    Z driverji nimam problemov ker uporabljam opensource driverje :)
    (tudi ATI)
  • Kaj bolj priporočate, nadgradnjo 10.10 ali novo namestitev ?
  • pa saaaaj so NOOOOOOORIIIIIII :mad:

    vse dela ok in coool, vendar:
    1. kako tisti crap na levi strani naredit fiksen,
    2. kako preklaplati med programi brez iskanja tam v tistem crapu (amsn sploh ne morem preklapljat za piko na i)
    3. kako pridem najlažje do administracije itd...brez uporabe searcha?
    4. če želiš zagnati program ga moraš poznati na pamet in ga poiskati preko search?,
    5. sploh ne vem kje naj začnem nastavljat sistem :mad:
    6. itd...

    po hitrem postopku letim mislim da nazaj na staro namizje...samo da uspem do teh nastavitev se dokopat (novi doktorat...)

    a naj ne bi bil ubuntu enostaven za uporabo? no to je vse prej kot enostavno, nek nevešč uporabnik bo prej na luni pristal kot pa to osvojil, tega si sestri ne upam pokazat...kaj šele da se starši za comp usedejo, če ne bo delalo tekoče letim čimdlje stran...ne vem al so začeli z microsoftom tekmovati kdo bo večje neumnosti izdajal?
  • tudi se strinjam s tabo -najbolj z enostaven,ker res ni!!!!

    Crimson Thunder je dejal/-a:
    pa saaaaj so NOOOOOOORIIIIIII :mad:

    vse dela ok in coool, vendar:
    1. kako tisti crap na levi strani naredit fiksen,
    2. kako preklaplati med programi brez iskanja tam v tistem crapu (amsn sploh ne morem preklapljat za piko na i)
    3. kako pridem najlažje do administracije itd...brez uporabe searcha?
    4. če želiš zagnati program ga moraš poznati na pamet in ga poiskati preko search?,
    5. sploh ne vem kje naj začnem nastavljat sistem :mad:
    6. itd...

    po hitrem postopku letim mislim da nazaj na staro namizje...samo da uspem do teh nastavitev se dokopat (novi doktorat...)

    a naj ne bi bil ubuntu enostaven za uporabo? no to je vse prej kot enostavno, nek nevešč uporabnik bo prej na luni pristal kot pa to osvojil, tega si sestri ne upam pokazat...kaj šele da se starši za comp usedejo, če ne bo delalo tekoče letim čimdlje stran...ne vem al so začeli z microsoftom tekmovati kdo bo večje neumnosti izdajal?
  • Crimson Thunder je dejal/-a:
    pa saaaaj so NOOOOOOORIIIIIII :mad:

    vse dela ok in coool, vendar:
    1. kako tisti crap na levi strani naredit fiksen,
    2. kako preklaplati med programi brez iskanja tam v tistem crapu (amsn sploh ne morem preklapljat za piko na i)
    3. kako pridem najlažje do administracije itd...brez uporabe searcha?
    4. če želiš zagnati program ga moraš poznati na pamet in ga poiskati preko search?,
    5. sploh ne vem kje naj začnem nastavljat sistem :mad:
    6. itd...

    po hitrem postopku letim mislim da nazaj na staro namizje...samo da uspem do teh nastavitev se dokopat (novi doktorat...)

    a naj ne bi bil ubuntu enostaven za uporabo? no to je vse prej kot enostavno, nek nevešč uporabnik bo prej na luni pristal kot pa to osvojil, tega si sestri ne upam pokazat...kaj šele da se starši za comp usedejo, če ne bo delalo tekoče letim čimdlje stran...ne vem al so začeli z microsoftom tekmovati kdo bo večje neumnosti izdajal?
    1. to bi tud mene zanimal, pod compiz/unity imaš samo možnost na kak način se prikaže
    2. alt+tab ?
    3. misliš control panel? - >gumb za izklop system setings
    4. ta je bosa se strinjam ali "preiskat" ikone v mojem primeru 204 nameščenih aplikacij, juhu...Prej je bilo lepše urejeno po kategorijah
    5. glej točko 3
    6. :)

    najbolj smešna mi je varianta s košem. V 10.04 je bil recycle bin, v 10.10 je bil rubbish bin, sedaj je pa wastebasket xD :D. Mislim, da se mal preveč ukvarjajo s takimi malenkostmi pa zanemarjajo kake bolj pomembne stvari :P
  • 4. še vedno je po kategorijah..
    v Dashu klikni kr eno kategorijo in ti se v desnem kotu pojavi dropdown meni "Vse aplikacije" ob kliku na njega lahko srfaš po poljubnih kategorijah :)
  • Očitno je bil 10.04 zadnji še normalen Ubuntu.
  • Jst sm bil tut ful skeptičen na začetku, ampak po pol dneva pregaranega na nattyju lahko rečem da že dolgo nisem tako užival pri uporabi OSa. Stvar deluje veliko bolj hitro kot 10.10, večina bugov ki se jih jaz spomnim je popravljenih (po naloženih proprietary driverjih se je grafični bug v dashu odpravil), nič mi ni blo treba tweakat... stvar je ubistvu zelo uporabna, zelo hitra, zelo stabilna. Nisem si mislil, da jim bo tako dobro ratalo.

    Ko najdeš stvari, ki so bile prej na drugih mesti ali pa drugače urejene in ko se malo bolje orientiraš se delo znotraj guija zelo pohitri. Všeč mi je da je zdaj expo v kvadratu, ne pa tako kot prej samo v ravni liniji.

    Všeč mi je iskanje, kjer najde vse kar vtipkaš zelo hitro, ni se mi še zgodilo da mi kakšne datoteke ne bi našlo.

    Predvsem me je presenetila hitrost, kar polepša ti dan :D

    Ko sem se navadil na look brez spodnjega pulta in napisov ter opcij na zgornjem, sem ubistvu pogruntal da je to samo dobra stvar, prišparaš na prostoru in še bolj priročno je.

    Glede na to da sem šel v nadgradnjo z velikimi dvomi (konec koncev sem moral 4x od začetka naložit ker mi je ohranilo staro konfiguracijo in par stvari tako uničilo), se je vse zelo lepo izteklo.

    hold3n logging out.
  • Morda komu pomaga...
    Če takrat ko se prijaviš klikneš na "Ubuntu 11.04" se spodaj pokaže več možnosti. Med njimi je "Ubuntu classic" ali nekaj sličnega. Če to klikneš in se prijaviš si spet v dobrem starem Gnomu.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    @Crismon Thunder:

    1. Namesti Compiz Config settings manager. Izberi Ubuntu Unity Plugin. Izberi Hide launcher > Never
    2. Uporabi alt+tab ali še bolje Win+W. Tako se ti odprejo vsi programi, ki so na določeni delovni površini. Če pa pritisneš in kakšno sekundo držiš Win, se ti prikaže levi meni s številkami. Pritisni številko 1x, da se ti odpre zgornje okno tistega programa ali pa 2x , če želiš da se ti odprejo vsa okna določenega programa.
    3., 5. napisal rejven
    4. napisal crazylemon
    6. Kot kaže vse stvari niso nerešljive ;).
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Unity je zelo prijazen do tipkovnih bližnjic. Tale slika prikazuje najpomembnejše

    image.
  • kubanc Član
    uredil/-a 29. April, 2011
    nasnel na virtualBox, unity mi ne more delati, ceprav sm instaliral virtualBox additions, tko da mi trenutno deluje gnome brez efektov (niti transparenca na namizju mi ne deluje...)

    zadevo resil z pomocjo sledecih napotkov

    http://www.webupd8.org/2010/12/how-to-test-ubuntu-1104-with-unity-in.html

    oz. ukaz:
    sudo apt-get install virtualbox-ose-guest-utils

    zaenkrat pa se nism nasel nastavitev za unity orodne vrstice.... :/
  • Slika v objavi je zastarela - tako je Unity izgledal pred nekam meseci. Unity sedaj izgleda bistveno lepši. Predlagam, da naredite kakšen print-screen iz nameščenega Ubuntu 11.04. Na internetu namreč mrgoli napačnih slik, podatkov itd. Dobro pa bi bilo, če bi lahko vsaj na uradnih straneh projekta bila kakšna boljša slika.

    Pa držite se fantje in dekleta. Odlično vam gre s te portalom.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.