Namestitev Ubuntu na prvo particijo namesto Windows. Kako?

Živjo,
Rad bi namesto Windows XP namestil Ubuntu 10.04.3. Imam 3 particije, na prvo bi rad dal Ubuntu (Windowse bi zbrisal), druge dve particije pa bi ohranil kot so. Ker ne poznam računalništva mi ni jasno kaj naj naredim pri oknu Priprava prostora na disku:
-namesti drug ob drugem:ne
-izbriši celoten disk: ne
-ročno določi razdelke: da
Potem odpre okno Namesti Pripravi razdelke: grafično so prikazani moji trije razdelki 30GB 52GB in 160 GB.( Jaz bi rad namestil na prvega 30GB kjer so tudi Windowsi). Spodaj je še tabelca: Naprava vrsta Točka priklopa Formatirati? Velikost in porabljeno.
Od tu naprej nimam pojma, če izberem vrstico 31GB so spodaj tipke spremeni izbriši povrni. Če kdo zna bo super. Hvala.
«1

Komentarji

  • Torej, kot si že ugotovil, se odločiš za ročni razdelek. Dvakrat klikni na razdelek 30 GB in označi formatiranje, velikost spremeni na 25 GB in priklopno točko daj na / (to pomeni da je tu naložen cel sistem).
    Dodatnih 5 GB, ki ji dobiš, pa tudi formatiraj in določi priklopno točko swap (oz. izmenjevalni prostor - nekaj takšnega).

    Pripomba: Če si posebej ne nastaviš priklopne točke /home, se ti vse shranjene datoteke shranjujejo na teh 25 GB. Če hočeš imeti lastne datoteke na drugem razdelku, se to odločiš tako, da klikneš željeni razdelek in označiš /home (formatiranje je po lastni izbiri).

    Upam da sem napisal dovolj razločno.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Tako kot je rekel lapor.

    Če se bojiš da bo kaj narobe/imaš v petek popoldne čas, pa lahko prideš ob 15.00 v Kiberpipo (Lj) in ti lahko kdo pomaga.

    LP
  • Pri urejanju razdelka moram izbrati:
    Uporabi kot:
    ex4jourmail.....
    ex3dnevniški datot sist
    Dat sistem ext2
    ReiserFSdnevniškidatotečni
    jfs dnevniški datotečni sistem
    xfs dnevniški dat...
    dat sistem fat16
    dat sistem fat32
    ntfs
    izmenljivi prostor
    ne uporabi razdelka.
    Kaj od tega izberem?

    A dodatnih 5GB bom naknadno določal?
    Tole je kar komplicirano. Milo rečeno.
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Izberi ext4. Tistih 5 GB ti ni treba nujno spreminjat. Torej za celih 30 GB izbereš priklopno točko /, ext4 in obkljukaj format.
  • Sem izbral ext4, evo, super. No, vprasal me je ce ne bom nic naredil razdelka za izmenljivi swap prostor_ da lahko sistem bolje izkoristi fizicni pomnilnik in da se bolje obnasa. A je nujno tudi to?
  • Če imaš malo pomnilnika, je swap nujen, pri 2GB ali več pa niti ni nujen. Je pa res, da hibernacije ni mogoče uporabiti, če swap-a ni oz. je manjši od velikosti fizičnega pomnilnika.
  • na tej temi je že opisano kaj pa kako

    http://www.ubuntu.si/punbb/topic/5139/
  • Poooočaaasi dojemam. Sicer v resnici ne dojemam ampak da bom le pravilno vtipkal.

    Poleg razdelka 30gb ki ga bom formatiral (bom dal 25gb na ext4 "/" in 5 gb na ext4 "swap") imam še dva razdelka: 52gb in 160gb kjer imam gor svoje stvari in bi rad da se tu nič ne zbriše in me zanima kako ravnam s tema razdelkoma: ali na obeh izberem "ext4" in "/home"?
  • Oprostite ampak sem našel še nekaj:
    Sem šel pogledat kako bom vnesel swap za 5gb?, verjetno je swap označen kot "izmenljivi prostor"? In ne omogoča kljukice za formatiranje! Preje mi je bilo rečeno naj tudi teh 5gb formatiram.
  • NE! :D

    Urejaš samo tisti razdelek (beri po domače - particija) katerega misliš..no urejat :D
    Torej ker želiš samo tistega od 30gb..urejaš samo tega..tista dva pa pustiš pri miru če ne se bo vsebina zbrisala :)

    Tako je..swap je izmenljivi prostor in če ni kljukice ni važno..sistem že ve kaj mora narediti z izmenljivim prostorom :)
  • No sedaj sem 25gb označil za "/".
    Sedaj vnašam pa swap za 5GB in me sprašuje :
    primarni ali logični? in začetek ali konec?
  • Raznoth je dejal/-a:
    No sedaj sem 25gb označil za "/".
    Sedaj vnašam pa swap za 5GB in me sprašuje :
    primarni ali logični? in začetek ali konec?

    primarni
  • Sem že pritisnil logični in začetek. Upam da je pravilno. Sicer mislim da lahko še uporabim tipko POVRNI.
  • Ej izgleda da je šlo v redu! Ker deluje in deluje zelo tekoče!
    lapor, AndrejZ, R33D3M33R, Strauski, Crazy lemon, kapodol. Najlepša vam dala.
  • Raznoth je dejal/-a:
    lapor, AndrejZ, R33D3M33R, Strauski, Crazy lemon, kapodol. Najlepša vam dala.
    Linux. It's all about sharing. :D
  • ok, danes sem se odločil, da bom namestil ubuntu linux. Ker hočem imeti samo linuxe (brez windowsov), me zanima kako to naredit. koliko berem po tem forumu, se mi ne zdi pretirano lahko, zato me zanima, če obstaja kaka lahka varianta..

    sploh nevem kako se spravit zraven..

    hvala za pomoč
  • Jaz nisem imel pojma pa mi je ratalo. Downloadaš Ubuntu na cd (mogoče bolje predzadnjo verzijo kot zadnjo).Potem daš cd noter ponovno zaženeš in se sam starta. Verjetno je najlaže če si presnameš svoje datoteke na posebni disk da lahko potem Ubuntu cel disk sformatira. Prej si naredi backup bookmarksov in mail in nastavitve pošte...Its izi, its fun.
  • to je to? fajn :). zakaj pa predzadnjo verzijo in ne nove?
  • BuffaloSLO je dejal/-a:
    to je to? fajn :). zakaj pa predzadnjo verzijo in ne nove?

    ponavadi je bolj stabilna verzija,pa ti bo mogoče malo lažje za spoznat linux
  • ok. zdaj sem downloadal ubuntu 11.04, spekel na cd in znova zagnal računalik.. zdaj pa mi že lep čas kaže ubuntu in spodaj 5 pik (loading) in nič se ne zgodi..

    Kaj more to tak dolgo delat?
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.