Izid Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) LTS Beta 1

Od 19. marca je na voljo prva beta različica Ubuntu Lucid Lynx-a.
Če želite, si jo lahko prenesete s te strani : http://releases.ubuntu.com/releases/10.04/

Ubuntu Lucid Lynx prinaša hitrejši zagon za namizne ter netbook računalnike medtem, ko strežniška različica prinaša boljšo integracijo t.i. računalniškega oblaka.

Med večje novosti v Lucid Lynxu je tudi MeMenu. MeMenu je integriran v pult in nam nudi neposreden dostop do socialnih omrežij (facebook,twitter,identi.ca, etc.).

Zgledal pa naj bi nekako tako:
image
Tole je še vedno "work in progress".

Druga večja (in težko pričakovana) novost je nov izgled. Pod to spadajo hitrejši zagon ter nov "boot" zaslon, nove ikone, nove teme, nov sistem obveščanja, nova ozadja - vse to naredi Ubuntu še bolj privlačnega!

Tretja (ter zadnja katero bom omenil) večja novost je seveda Ubuntu One Music Store. Kaj preveč besed o Ubuntu One Music Store ne bi zgubljal, ker smo to storitev predstavili v tej novici.

Več o novostih pa najdete tukaj ter tukaj.
«13

Komentarji

  • A je že kdo preizkusil neposredni upgrade iz 8.04 na 10.04? Jaz sem takrat ko je bil na voljo šele alpha in je reč grdo spodletela :o
  • alpha je vendarle alpha :)
    a zdej uporaljaš 10.04 ?
  • Ja, jst bi tud to rad vedel, ker moja verzija bo tudi prešla iz 8.04 na 10.04...
  • ziga.urbajs Član
    uredil/-a 20. March, 2010
    ga že dol vlečem, upam, da bom lahko na navadni desktop zvlekel datoteko :/ namreč po pomoti sem to naredil na VM.
    BTW, ali boste spreminjali design strani na belo al črno? :D
  • bl4z Član Ubuntu.si
    men ne delajo drajverji od atia //
  • bl4z to je njim znani bug :)
    The fglrx binary driver for ATI video chipsets does not yet support the X server in Lucid. As a workaround, users should use the open source -ati driver instead.
    https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/494699

    ziga.urbajs - shareaj nato datoteko iz VM pa jo povlečeš na svoj "tapravi" desktop :)
    Glede designa pa ne vem kako bo - če bo - ko bo :)
  • lapor Član
    uredil/-a 20. March, 2010
    Pravkar sem v lynxu (liveUSB). Všeč mi nov stil, hitrost, možnost spremembe tipkovnice (Svn/USA/karkoli si naštimaš). Na hitro povedano sem zelo zadovoljen. Res pa je, da ne bom pretirano testiral, saj je samo liveUSB.
    Tudi tipke na levi strani mi ne delajo prevelikih problemov. Edino kar me moti je, da moram za uravnavanje glasnosti klikniti na ikonco za glasnost in klikati naprej (z koleščkom na miški ne gre). Tudi status baterije ne pokaže če se zaustaviš z miško. Je potrebno klikati.

    To bo za sedaj vse. Če ima kdo kakšno željo, lahko na hitro sprobam.

    @bl4z
    katere driverje si poskušal inštalirati? Ker je na njihovi uradni strani napisano: The fglrx binary driver for ATI video chipsets does not yet support the X server in Lucid. As a workaround, users should use the open source -ati driver instead. (494699)
    Meni driverji delajo out off the box. Nisem inštaliral novih.

    ps. Sm pravkar opazu, da me je CrazyLemon prehitel :)
  • bf4ed Član
    uredil/-a 21. March, 2010
    Prva stvar po inštalaciji bo "apt-get remove MeMenu"
    Pa kaj nam na vseh mogočih področjih vsiljujejo podporo za fb pa te gluposti? :mad:

    Na druge novosti pa se že veselim da izprobam.
    Upam da nebom rabil spet en teden da nastavim tri monitorje da bo delalo kakor hočem. :)
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Jaz sem poskusil upgrade 9.10 > 10.04 enkrat februarja.
    Nobenih težav, enkrat vmes mi je ob zagonu privzeto kazal navidezni terminal 1 namesto 7 ,
    pred kakšnim tednom pa mi ni hotel zagnati gnome-panel.
    Sedaj je vse OK.

    Sicer pa tudi meni ni všeč tale memenu. Drugo je pa vredu, predvsem izgled mi je bolj všeč.
  • CrazyLemon je dejal/-a:
    alpha je vendarle alpha :)
    a zdej uporaljaš 10.04 ?
    Ne, ker sem takrat moral narediti reinstall celotnega sistema :/. Tako da sedaj ne bi tvegal preveč...
  • @lapor oz. kdor koli zna pomagat ;)
    šel sem po navodilih, ki so napisana TULE vendar mi noče bootat z usb-ja. V win7 mi kaže, da je na USB-ju linux in da ga lahko inštaliram.
    Jaz si to predstavljam takole : boot from USB - press any key to boot from USB - se naloži Live verzija in potem lahko uporabljaš OS . Restart - usb vzameš ven - se boota v OS naložen na hard disku.

    Kje sem zamočil?
  • Kami Član Ubuntu.si
    Moja zadnja izkušnja iz 9.04 na Alpha je bila tudi zelo slaba zato bom raje počakal na final :)
  • @emanresu
    sm pogledu tisto na hitro. torej sklepam da se zatakne pri ustvarjanju USBlive. Glede na to da noče zagnat. Mogoče probaj še na cd zapečt (če ti ni žal cd-ja). Si probal kakšen drug program za ustvarjanje zagonskega USB.

    Si pa naredil tako?: F12 - boot from USB - ostalo gre samo

    ps. predstavljaš si pravilno :)
  • bl4z Član Ubuntu.si
    lapor je dejal/-a:

    @bl4z
    katere driverje si poskušal inštalirati? Ker je na njihovi uradni strani napisano: The fglrx binary driver for ATI video chipsets does not yet support the X server in Lucid. As a workaround, users should use the open source -ati driver instead. (494699)
    Meni driverji delajo out off the box. Nisem inštaliral novih.

    ps. Sm pravkar opazu, da me je CrazyLemon prehitel :)
    ja une z ati.com // z opensource mi ne delata 2 monitorja OK // bom se mal pocaku
    ampak drgac pa je blo ostalo OK
  • Nekam počasi teče inštalacija z USB-ja. Najprej je več kot pol ure mlelo (formatiralo), sedaj 15 minut kasneje pa še vedno ni sistem gor. No ja, bo kmalu, je pa vseeno počasno.
  • Kako velik disk pa maš da ti je pol ure formatiralo??
    Meni do zdaj namestitev ni trajala več kot 30min. (brez posodabljanja seveda)
  • aston11 Član
    uredil/-a 22. March, 2010
    CrazyLemon je dejal/-a:
    Kako velik disk pa maš da ti je pol ure formatiralo??
    Meni do zdaj namestitev ni trajala več kot 30min. (brez posodabljanja seveda)

    250 Gb in potem je vrglo ven neko napako na disku. Pri 9.10 teh težav ni bilo (tam se tudi ne spomnim, da bi bilo formatiranje kakšen časovni faktor). Sedaj ponovno poskušam, malo sem pobrskal po kablih v škatli, vendar je že enih 20 minut mimo, pa še vedno stoji na 5% in piše, da formatira. Dobro, da je live, da lahko surfam vmes. Neke težave bodo, bom počakal, da vidim, kaj bo izpisalo, ko se bo sesulo.

    No to je napisalo:
    Izvajanje 'grub-install /dev/sda' ni uspelo.

    To je usodna napaka.

    Na prvem disku je windows (loader), verjetno ga to moti, bi moral diske odklopiti in probati še enkrat.

    EDIT2: kaj je normalno, da v ext4 formatira ene pol ure 250 Gb - v spominu imam, da je bila ta faza mimogrede mimo pri prejšnjih instalacijah linuxa. Sedaj poskušam v 9.10, in še vedno traja...
    lp
  • andrejZ Član Ubuntu.si
    Pred kratkim sem sfromatiral 200 GB v ext4, ne vem točno koliko časa je trajalo, zagotovo pa manj kot minuto.
    lp
  • Cube Član Ubuntu.si
    obcutek imam da imas slabe sektorje na disku..
  • Ali pa izklopljen DMA v biosu.
Za komentiranje se prijavite ali pa se vpišite.